השלטון הסורי טוען שדיכא ההתקוממות בחאמה

בסוף של שבוע שבו נטבחו מאות בחאמה, יצאו על פי הדיווחים עשרות אלפים להפגין ברחובות; לפחות 13 נהרגו

די-פי-אי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
די-פי-אי

עוד יום שישי של הפגנות סוערות והרוגים בסוריה הסתיים בהצהרת השלטונות הסורים, לפיה כוחות הביטחון דיכאו את ההתקוממות בחאמה. על פי דיווחים של פעילי זכויות אדם, לפחות 13 מפגינים נגד המשטר נהרגו היום במדינה. על פי הדיווחים, עשרות אלפים יצאו לרחובות להפגין היום, יום שישי הראשון של חודש הרמדאן.

הפגנה היום בדמשק

הטלויזיה הסורית שידרה תמונות של בניינים שרופים ורחובות מלאים בהריסות וענה כי ההתקוממות בחאמה דוכאה לאחר שישה ימי מצור.

חמישה מההרוגים היום מאש כוחות הביטחון נורו למוות בארבין, פרבר של דמשק. אחד הארגונים דיווח שאנשי הביטחון ירו לעבר המפגינים מתוך אמבולנסים. לא ברור היכן נהרגו השמונה הנותרים.

על פי הדיווח ברשת אל ג'זירה, עשרות בני אדם נפצעו מאש כוחות הביטחון בתקרית בארבין. לדברי עבדל כארים ריהאווי, ראש הליגה הסורית להגנה על זכויות האדם, רבבות בני אדם יצאו להפגין היום בסוריה חרף החום הכבד, בדיר א-זור, קמישלי ודרעא. לדבריו, כ-30 אלף צעדו בדיר א-זור לבדה.

הפגנת ענק היום בחומס

בינתיים ממשיך צבאו של אסד לנהל את מלחמתו השיטתית נגד המפגינים. שלשום ואתמול בלילה שוב היה זה תורה של העיר חאמה, שבה נהרגו 45 אזרחים ביום רביעי ושבעה נוספים בלילה שבין רביעי לחמישי במתקפה של טנקים ומקלעים שירו ישירות לעבר אזרחים. אתמול נהרגו גם שני אזרחים בעיר חומס אחרי שיחידות צבא פתחו באש מקלעים לעבר מפגינים. דיווחים של בלוגרים מסוריה מתארים התקפות של בריונים על בתי חולים בדמשק וקבורת גופות בגנים ציבוריים, וקטעי וידיאו מראים כיצד אזרחים מטילים גופות אל נהר אל-עאסי שעובר ליד חאמה.

דיר א-זור מוקפת גם היא כוחות צבא וכמה ראשי שבטים מהמחוז פרסמו אולטימטום לצבא סוריה, לפיו אם בתוך 24 שעות לא ייסוגו היחידות הצבאיות ועצירי העיר ישוחררו "יגנו שבטי המחוז על תושביהם בכל האמצעים שברשותם". לא ברור מהם האמצעים הללו ואם מאחורי האולטימטום הזה יש גם שוט של ממש, אבל הוא מצביע על אופן הלחימה הפרטני של הצבא ועל קשייה של האופוזיציה להשיב באלימות נגד אלימות. כך למשל מבצע הצבא סריקות מבית לבית בעיר דרעא שבה החלו ההפגנות, העיר עצמה מכותרת ואזרחים מדווחים על כך שהצבא כופה על אזרחים להתגייס לשורות הבריונים, ה"שביחה", ולפעול נגד שכניהם.

מפגינים מול שגרירות סוריה בקהיר, היום. תצלום: אי-אף-פי

החלטת הגינוי של מועצת הביטחון לא הרשימה את המשטר וכך גם הסנקציות שהטילו מדינות אירופה על סוריה. כל עוד סוריה מובטחת מפני מתקפה צבאית חיצונית כדוגמת לוב, וכל עוד העריקה מהצבא אינה משמעותית והאופוזיציה אינה מצליחה להתאחד, יכול אסד להמשיך בדרך לחימתו הפרטנית, וזו יכולה להימשך חודשים ארוכים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ