מהומות בצ'ילה על רקע פערי מעמדות ויוקר החינוך

מאות סטודנטים נעצרו בסנטיאגו בסוף השבוע, בהפגנות הגדולות ביותר שידעה המדינה מאז שלטונו של הרודן פינושה

שלמה פפירבלט
הארץ
כתב "" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
הארץ
כתב "" באמריקה הלטינית

כשנה אחרי האופוריה בצ'ילה, בעקבות חילוצם המוצלח של 33 הכורים, הידרדרה המדינה לשורת עימותים. סנטיאגו הבירה הפכה לזירת התנגשויות בין סטודנטים לכוחות המשטרה, הגדולות שידעה המדינה מאז שלטונו של הרודן פינושה, והפופולריות של הנשיא פיניירה צונחת.

בסוף השבוע הזה בלבד נעצרו כ-500 סטודנטים לאחר הפגנה אלימה, במהלכה גם נפצעו עשרות שוטרים. תנועת המחאה באוניברסיטאות ובבתי הספר התיכוניים סוחפת את המדינה כולה. מאות אלפי תלמידים לוקחים חלק בהפגנות, ומאות בתי ספר ומוסדות חינוך הושבתו על ידי תלמידיהם בדרישה לרפורמות במערכת, בשיטות הלימוד והמבחנים, הגדלת תקציבים והקלות עד ביטול שכר הלימוד.

בתי ספר אחרים נכבשו על ידי תלמידיהם, והפכו למבצרים חסומים לכניסה בפני הסגל והעובדים. המהומות הגיעו לשיא חדש בבירה בסוף השבוע, לאחר ששר הפנים, רודריגו הינצפטר, הכריז כי המחאה "אינה חוקית" ונתן הוראה למשטרה לחסום את הגישה לשדרה הראשית של סנטיאגו, אוונידה אלמדה. אלפי שוטרים, הקרבינרוס, מצוידים באמצעים לפיזור הפגנות, נערכו סביב. הסטודנטים שניסו לפרוץ לאזור נתקלו בירי מסיבי של גז מדמיע ותותחי מים של השוטרים. הם, מצדם, העלו באש פחי אשפה על מנת לחסום את התנועה באזור.

בהתכתשויות שפרצו נפצעו עשרות משני הצדדים, ומאות נעצרו ונלקחו בניידות מן המקום. "זה גרוע יותר מאשר היחס להפגנות בעת משטר הדיקטטורה של הגנרל פינושה", אמר גיירמו טובאר, מורה בתיכון המזדהה עם תלמידיו ואשר יצא להפגין אתם, "כיוון שהדברים האלה מתרחשים במדינה דמוקרטית". כאשר הוא מסתתר בכניסת אחד הבתים, מוצא מקלט מענן הגז המדמיע, הוסיף טובאר: "בשיטה הנוכחית קשה מאוד לתלמידים המסיימים בתי ספר תיכוניים ציבוריים להתקבל ללימודים באוניברסיטה - גם בגלל רמתם וגם בגלל שכר הלימוד הגבוה. הדבר מנציח את ההבדל בין המעמדות".

כמה מארגוני המורים בצ'ילה הצטרפו למאבק של תלמידיהם, ואלפים מתושבי סנטיאגו הצטרפו למחאות התלמידים, כאשר הם ניצבים על מרפסות הבתים ועל גגות, מקימים קול רעש גדול באמצעות הקשה על סירים ומחבתות - נוהג שהיה נפוץ בזמן פינושה. ראשי הסטודנטים וארגוני המורים המשתתפים במאבק, הגישו אתמול תלונה לבית המשפט העליון בצ'ילה לאסור על המדינה להשתמש בחוק מתקופת הדיקטטורה על מנת להגביל את פעולות המחאה.

דובר הממשלה, אנדרס צ'דוויק, אמר בתגובה: "האלימות היא לא אשמת המשטרה, זאת אשמתם של אלה המבקשים להפר את הסדר הציבורי ואינם מסכימים עם החוקים של צ'ילה". רבים מבעלי העסקים בבירה, באזורי ההפגנות, חצויים בדעתם לנוכח המתרחש: "מצד אחד יש לי נכד בתיכון ואני מסכים אתו", אומר בעל קיוסק באוונידה אלמדה, "מצד שני הרבה פרחחים מצטרפים למהומה על מנת לנצלה כדי לגנוב או סתם להתפרע". עיריית סנטיאגו מעריכה, כי נזקים של עשרות מיליוני דולרים נגרמו לרכוש ציבורי ופרטי במהלך ההפגנות של הימים האחרונים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ