נטשה מוזגוביה
הארץ
כתבת "" בארה"ב

אם למישהו בארה"ב היו תקוות שהורדת דירוג האשראי של ארה"ב תגרום לפוליטיקאים בוושינגטון להתעשת - סופו היה להתאכזב. תוכניות הטלוויזיה ביום ראשון סיפקו מנה גדושה ממה ששודר בימים האחרונים - חילופי האשמות בין נציגי המפלגה הדמוקרטית והרפובליקאית. במעבר אקראי בין הערוצים, הציבור קיבל את הסנאטור הדמוקרטי ג'ון קרי, שבראיון לאן-בי-סי האשים את התנועה השמרנית "מסיבת התה" בהורדת דירוג האשראי. "אין פה שאלה, 'מסיבת התה' אחראיים להורדת דירוג האשראי. מיעוט זה בבית הנבחרים אפילו התנגדו לרצונם של רפובליקאים שהיו מוכנים לעסקה גדולה יותר".

המועמד הרפובליקאי לשעבר לנשיאות, הסנטור ג'ון מקיין, הגן על סוכנות הדירוג S&P, ואמר ש"תהיה זו טעות להרוג את השליח". הוא אף הגן על תנועת "מסיבת התה", שחבריה, לדבריו, קיבלו מנדט מהציבור לעצור את הבזבזנות של הממשלה, ולכן לא היו יכולים להסכים להעלאת המסים. המערכת הפוליטית הלא מתפקדת בחלקה הגדול, אמר, היא תולדה של חוסר המנהיגות של הנשיא אובמה, שלא הציג תוכנית קונקרטית. (אובמה ספג ביקורת קשה על כך שלא לקח חלק מרכזי יותר במו"מ על תקרת החוב, נ"מ).

הדיון המשיך בסי-בי-אס, כשהסנאטור הרפובליקאי לינדזי גרהאם התלונן על הנשיאות הכושלת של אובמה "שרק נהיית גרועה יותר", וטען ש"זו לא אשמת תנועת מסיבת התה שהוא נכשל. לא הם הרסו את וושינגטון - וושינגטון היתה הרוסה לפני ש'מסיבת התה' הגיעו לכאן. אם היינו מקשיבים להם, היינו מצמצמים ארבעה טריליון דולר מהחוב בזמן, ולא היו מורידים לנו את דירוג האשראי".

יו"ר לשעבר של המועצה הדמוקרטית הארצית, הווארד דין, אמר בגובה כי הרפובליקאים הפכו לבני הערובה של "מסיבת התה". "הם לגמרי לא הגיוניים ולא מציאותיים", אמר. "אני חושב שהם מעשנים את התה, לא רק שותים אותו. הרפובליקאים שיש להם היגיון בריא מאוימים על-ידי קבוצות הימין הקיצוני בגלל הכוח שלהם בפריימריז".

גם יועצו הבכיר של הנשיא אובמה, המתכנן אסטרטגיה לקמפיין הבחירות שלו לקראת 2012, דיוויד אקסלרוד, אמר כי "מסיבת התה" הביאה אותנו לסף פשיטת רגל, שהשלכותיו עשויות להיות דרמטיות ומתמשכות.

האתגר הגדול של אובמה לקראת ההתמודדות בבחירות החוזרות, יהיה להפריד את עצמו מהמכונה המקרטעת של הפוליטיקה הוושינגטונית, בה הוא מתפקד כחלק מרכזי כבר שלוש שנים. לא בטוח ששלושה ימים של מסע בחירות באוטובוס יעזרו לו לשחזר את הלהט שעורר בקמפיין שלו ב-2008.

אך הדרמה הגדולה צפויה כשיפוג תוקף קיצוצי המס מתקופת הנשיא בוש - ובמקביל, אם ועדת הקונגרס המיוחדת - שהוקמה כתנאי לאישור החוק להעלאת תקרת החוב - לא תצליח למצוא סעיפים נוספים לקיצוץ, יחול קיצוץ אוטומטי רוחבי מהתקציב הפדרלי. על בסיס התקדים שנוצר בשבוע שעבר, כשהמו"מ על תקרת החוב הפך לסוגיה על-מפלגתית, פוליטיקאים משתי המפלגות יצטרכו להתכונן לקראת הטלטלה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ