גורמים באו"ם: חיזבאללה הרג עריקים מהצבא הסורי

בנציבות הפליטים של האו"ם הכחישו שכך נקבע בדו"ח שיתפרסם בקרוב, ובחיזבאללה אמרו כי מדובר "בעוד המצאה"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

לפי דיווח ברדיו הצרפתי ובכלי התקשורת בלבנון, דו"ח של נציבות הפליטים של האו"ם מאשים את חיזבאללה בהריגה של חיילים סורים שערקו משורות הצבא בתקופה האחרונה. הדיווח הוכחש אתמול על ידי חיזבאללה ומאוחר יותר גם על ידי נציבות האו"ם. אולם הדיווח, שמהימנותו אינה ברורה, הסתמך על מקורות בנציבות הפליטים (UNHCR), שאמרו כי בדו"ח ייאמר בפורש שאנשי חיזבאללה החזיקו בחיילים סורים שסירבו לקחת חלק בפעולות ההרג של צבא סוריה, ואלה הוצאו להורג על ידי אנשי משמרות המהפכה האיראניים, שנמצאים גם כן בסוריה.

הארגון השיעי הכחיש את הדברים וטען כי מדובר ב"עוד המצאה". חיזבאללה אמר בהודעה שפורסמה בלבנון כי הארגון כבר הכחיש בעבר ידיעות בדבר מעורבותו במתרחש בסוריה. "חיזבאללה מגנה את האשמות השווא הללו, שאינן מבוססות על עובדות. זו הוכחה לכך שהארגונים הבינלאומיים מצטרפים לקונספירציה נגד הכוחות המתנגדים לפרויקט הציוני-אמריקאי באזור". לפי רדיו צרפת, הדו"ח אמור להתפרסם בימים הקרובים. חיזבאללה אף שלח אזהרה לאו"ם וקרא לו לא להימנע "מהעברת מידע לא מדויק ודו"חות שעלולים להצית עימות".

דיכוי ההפגנות נגד המשטר בסוריה החריף בשבוע האחרון, וגורר גינויים חריפים לא רק מהמערב, אלא גם ממדינות ערביות. אתמול הצטרפו כוויית ובחריין לסעודיה, כאשר הודיעו על החלטתן להוציא את שגריריהן מדמשק. שר החוץ של כוויית, מוחמד א-סבאח סאלם א-סבאח, הודיע כי ארצו תחזיר את השגריר שלה בסוריה להתייעצות, במחאה על התנהלות המשטר בדמשק. א-סבאח הוסיף כי שרי החוץ של מדינות המפרץ ייפגשו בקרוב כדי לדון במצב בסוריה.

שר החוץ של בחריין פרסם הצהרה דומה באמצעות חשבון הטוויטר הרשמי שלו. סעודיה כבר השיבה את שגרירה מדמשק. מלך סעודיה עבדאללה קרא אתמול לנשיא סוריה בשאר אל-אסד לעצור את האלימות. בהצהרה שפרסם עבדאללה והוקראה לפנות בוקר ברשת "אל-ערביה", נאמר כי לסוריה ישנן שתי ברירות: "חוכמה או כאוס". העיתון הסורי הממלכתי "אל-ווטן" הגיב לדברים בזעם וטען כי על סעודיה לקדם רפורמות לפני שתיתן עצות לאחרים. העיתון כינה את דבריו של המלך הסעודי "איום אמריקני".

גם השייח הגדול של אוניברסיטת אל-אזהר שבקהיר, הנחשבת למוסד האיסלאמי הסוני החשוב והגדול ביותר, אחמד א-טייב, גינה את המתרחש. בהודעה שפרסם אתמול קרא "לשים סוף לטרגדיה הזו". א-טייב קרא להנהגה הסורית להפסיק את האלימות ושפיכות הדמים במדינה, והוסיף כי "ידוע ששפיכות דמים רק מלבה מהפכות".

בינתיים בסוריה, המשיך הצבא לפעול בכוח נגד המפגינים בעיר דיר א-זור. על פי הדיווחים בכלי התקשורת הערביים מספר ההרוגים בעיר מאז יום ראשון, הגיע ל-76. השלטונות הסוריים הכחישו מכל וכל את הדיווחים, וטענו כי אף טנק לא נכנס לעיר. כמו כן, פועל הצבא באזור מערת א-נעמן במחוז אדלב ובעיר חאמה, שבה לפי כמה מהדיווחים נעצרו בימים האחרונים כ-1,500 בני אדם. בחאמה מתו בשבוע שעבר לפחות מאה בני אדם מירי הצבא.

כמו כן, אסד פיטר אתמול את שר ההגנה, עלי חביב מחמוד, ומינה במקומו את רמטכ"ל צבא סוריה, דאוד ראג'יה. תהיה זו הפעם הראשונה שתפקיד שר ההגנה של סוריה מופקד בידי נוצרי. בהודעה מטעמו של הנשיא נאמר כי השר הוחלף, "בהתאם לדרישות הציבור".

טלטלה נוספת עברה בימים האחרונים על משרד ההגנה, כאשר אתר האינטרנט שלו נפרץ על ידי האקרים מקבוצת "אנונימוס", שהשחיתו אותו, והביעו כך את מחאתם על הברוטליות שבה ממשלת סוריה מדכאה את ההפגנות נגדה. ניסיונות חוזרים ונשנים להתחבר לאתר www.mod.gov.sy נענו אתמול בהודעה על טעות.

חברי הקבוצה הודיעו בשבת על הפריצה לאתר באחד מחשבונות הטוויטר שלהם. הם גם העלו לבלוג תמונה של העמוד לאחר שנפרץ ולפני שנחסם, וניתן לראות שהועלו תמונות של מפגינים פצועים ומסר לעם הסורי, בו נאמר שהנשיא בשאר אסד ייפול.

דיווח: ארה"ב שכנעה את נשיא תימן לא לשוב לארצו

דובאי (רויטרס). בכירים אמריקאים שכנעו את נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח, המחלים בסעודיה מניסיון להתנקש חייו, לא לשוב לארצו. כך דיווח אתמול העיתון א-שארק אל-אווסט, היוצא לאור בלונדון.

הידיעה התפרסמה יום לאחר שהמנהיג התימני בן ה-69 יצא מבית החולים בריאד, והועבר לבית בסעודיה. במקביל נמשכו ההפגנות שהחלו לפני שבעה חודשים נגד שלטונו, הנמשך 33 שנים.

בכירים תימנים הכחישו את הידיעה, ואמרו כי סאלח ישוב לצנעא, שבה גוברים הקרבות בין חיילים הנאמנים לנשיא לבין חיילים ואנשי שבטים המתנגדים לו. לא התקבלה תגובה מהשגרירות האמריקאית בצנעא.

מאז הפיגוע במתחם הנשיאות בתימן ביוני, שבו נפצע סאלח, שררה בתימן רגיעה יחסית שהופרה על ידי התגברות העימותים האזוריים, כולל קרב עקוב מדם בדרום המדינה, שם נלחמים קיצונים איסלאמיים הקשורים לרשת הטרור של אל-קאעדה.

א-שארק אל-אווסט ציטט מקורות אמריקאיים, שמדבריהם עולה כי וושינגטון הצליחה לשכנע את סאלח לחזור בו מהבטחתו לחזור לתימן כדי לנהל דיאלוג. לדבריהם, סאלח הושפע מאוד ממראהו של חוסני מובארק בכלוב בבית המשפט בקהיר.

המקורות אמרו לעיתון כי השגריר האמריקאי בתימן, ג'רלד פיירסטין, הורה למשרד החוץ האמריקאי לחדול מפרסום הלחצים המופעלים על הנשיא התימני "כי הוא אדם עקשן ולא מוכן שידחקו אותו לפינה".

ארה"ב וסעודיה, שהיו מטרות לפיגועים מצד השלוחה של אל-קאעדה בתימן, ניסו להרגיע את הרוחות בחצי האי ערב באמצעות תוכנית להעברת השלטון, שהוכנו על ידי מדינות המפרץ. סאלח סירב שלוש פעמים לחתום על ההסכם, למרות שאמר לפני כן שהוא מסכים לתוכנית. בכירים תימנים אמרו שהוא התנגד למסגרת הזמן שצוינה בהסכם, ואשר לפיה היה עליו לפרוש מהנשיאות אחרי 30 יום ולערוך בחירות 60 יום אחר כך.

"האמריקאים שואפים שסאלח לא יחזור לתימן, אך הנשיא נחוש בדעתו לשוב אליה", אמר עבד אל-חאפז אל-ניהארי, חבר מפלגת השלטון התימנית, לעיתון א-שארק אל-אווסט. "אך הפיתרון לא יהיה רחוק מרוח היוזמה של מדינות המפרץ, מלבד העובדה שלא יהיו בו הגבלות הזמן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ