משפטן מהרווארד מונה לראש הממשלה הגולה של העם הטיבטי

הדלאי לאמה נותר המנהיג הרוחני

אי-פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אי-פי

דרמסאלה.לובסנג סנגאי, בוגר בית הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד, הושבע אתמול לתפקיד ראש הממשלה הגולה של טיבט. סנגאי יחליף את הדלאי לאמה כמנהיג הפוליטי של המאבק הטיבטי למען חופש ועצמאות.

סנגאי נבחר לתפקיד על ידי עשרות אלפי טיבטים גולים באפריל, כחודש לאחר שהדלאי לאמה הודיע שיפרוש מתפקידו הפוליטי כמנהיג התנועה הטיבטית הגולה, אבל ימשיך לשמש מנהיגם הרוחני של הבודהיסטים הטיבטים. הדלאי לאמה הכריז על פרישתו הקרובה ביום השנה ה-52 להתקוממות הטיבטית נגד סין, ב-1959. המנהיג הגולה מתעקש זה זמן רב כי הממשלה הגולה צריכה להחזיק בכוח רב יותר וגם לא הסתיר את רצונו לוותר על תפקידו הפוליטי.

מאות נזירים ונזירות בודהיסטים, ובראשם הדלאי לאמה עצמו, הקיפו את סנגאי כשהושבע לתפקידו החדש בטקס שהתקיים בדרמסאלה שבצפון הודו. בעת ההשבעה נדר סנגאי לאמץ את דרכו של הדלאי לאמה למען הגדלת האוטונומיה לחבל טיבט בסין. בייג'ין מסרבת להכיר בסמכותו של סנגאי.

"נמשיך במדיניות דרך האמצע. אנחנו גם נכונים לדון על אוטונומיה עם ממשלת סין בכל עת ובכל מקום", אמר סנגאי בנאום בפני הקהל הרב שנכח בטקס במקדש טסוגלאקנג. סנגאי הוסיף שיחתור להגשים את חזונו של הדלאי לאמה להקמת חברה דמוקרטית אמיתית. "ההנהגה הטיבטית רחוקה מלהתפורר... אנחנו כאן על מנת להישאר", אמר.

עשרות טיבטים ניגנו בכלים מסורתיים, ומאות ילדים, גברים ונשים הריעו לדלאי לאמה בשעה שליווה את מחליפו למקדש שבו התקיים הטקס הקצר. בסיומו חיבק הדלאי לאמה את המנהיג החדש ובירך אותו לקול תשואות המתקהלים.

בחירתו של סנגאי ל"קאלון טריפה", ראש הממשלה, היא תקדים. ראש ממשלתם החדש של הטיבטים הגולים נולד בעיר דרג'לינג שבמזרח הודו ולא ביקר מימיו בטיבט. הוא גם המנהיג החילוני הראשון המקבל לידיו את ההנהגה הפוליטית של הקהילה הטיבטית.

הדלאי לאמה, הנחשב להתגלמות ה-14 של שנרזיג, אל החמלה הבודהיסטי, הודיע במארס שיפרוש מתפקידו הפוליטי, בין היתר מחשש שאם לא יעשה כן בעודו בחיים עלולים להתלקח עימותים לאחר מותו בין ממשלת סין לנזירים הבודהיסטים על מינוי מחליפו. "הסכנה הזו כבר אינה קיימת", אמר בריאיון שהעניק לסוכנות הידיעות אי-פי.

הדלאי לאמה, בן 76, נמלט מטיבט ב-1959 לגלות בצפון הודו. שלטונותיה איפשרו לו להקים בדרמסאלה ממשלה טיבטית גולה, בתי ספר, בתי חולים ומגורים למאות אלפי הטיבטים שנמלטו מסין ב-50 השנים האחרונות. הוא אחד המנהיגים הנודעים ביותר בעולם, ונערץ על רבים מהטיבטים כמעט כמו אל.

סין, שהכפישה את שמו במשך עשרות שנים והציגה אותו כמתסיס בדלני, מתנגדת לממשלה הגולה החדשה אף יותר. מנהיגיה הודיעו שיהיו מוכנים לחדש את סבב המשא ומתן בסוגיית טיבט, שלא נשא עד כה פרי, רק עם נציגים מטעמו ובכך הם מאלצים אותו להמשיך ולהישאר במרכז התמונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ