הרוג ראשון מפרוץ המהומות; מהלילה יוצבו 16 אלף שוטרים ברחבי לונדון

המהומות באנגליה מתפשטות והמשטרה מתקשה להתמודד עמן. ראש הממשלה קמרון שקיצר חופשה באיטליה יכנס דיון חירום בפרלמנט

אנשיל פפר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים34
אנשיל פפר
לונדון

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון כינס היום (שלישי) פגישת חירום לאור המהומות האלימות שגואות במדינה בארבעת הימים האחרונים ואמר כי החל מהערב יוצבו בבירה כ-16 אלף שוטרים כדי להשיב את הסדר על כנו.

קמרון, שקיצר את חופשתו באיטליה ושב היום ללונדון, אמר כי נחוצות פעולות תקיפות נוספות מצד המשטרה. ראש הממשלה גם החליט לכנס לדיון חירום של הפרלמנט בעקבות התפשטות המהומות ברחבי בריטניה.

בתוך כך, ה-BBC דיווח כי מת מפצעיו צעיר בן 26 שנורה במהלך עימות עם המשטרה הבריטית בתחילת השבוע. מדובר בהרוג הראשון מפרוץ המהומות במדינה.

ביום חמישי שעבר נהרג הצעיר מרק דאגן בצפון לונדון. הריגתו הביאה לגל קשה של מהומות בשכונות הצפוניות, . המשטרה, שהתקשתה להתמודד עם האירועים, אמרה היום כי מדובר במהומות הקשות ביותר זה עשרים שנה.

תושבי הבירה קמו הבוקר - אלה מהם שהצליחו לישון, למראות של רחובות מלאים בשברי זכוכית ופחים מפוזרים על תכולתם. הרשת החברתית טוויטר, ששימשה גם את המתפרעים, גויסה עכשיו כדי לזמן אזרחים למבצעי ניקיון המוניים. הממשלה הבריטית והמקומית שעד כה היתה בחופשה המונית הבינה סוף סוף שמדובר במצב חרום. כמו ראש הממשלה גם ראש העיר לונדון בוריס ג'ונסון הודיע שיקצר את חופשתו וישוב במהרה מביקור באמריקה.

כדי למנוע הצטרפות של רבבות אוהדי כדורגל משולהבים למהומות, משחק הידידות בין נבחרות אנגליה והולנד באצטדיון וומבלי בוטל, לאכזבתם של 70 אלף איש שקנו כרטיסים. עם זאת, מפקדי המשטרה, עדיין אובדי עצות לקראת הלילה המתקרב. תאי המעצרים בתחנות המשטרה כבר מלאים במאות עצורים החשודים בוונדליזם ותקיפת שוטרים. דרישות של פוליטיקאים מקומיים לעשות שימוש בגז מדמיע, תותחי מים ואפילו עוצר לילה על אזורים שלמים של לונדון נדחו. "הדרך בה אנחנו שומרים על הסדר בבריטניה אינה עם תותחי מים", אמרה בתוקף שרת הפנים, תרזה מיי, המופקדת על המשטרה, "בבריטניה אנחנו שומרים על הסדר ברחובות ועם הקהילות המקומיות". כרגע לא נראה שזה מספק.

החנויות באזור שרגילות להישאר פתוחות עד לשעות הקטנות של הבוקרבזאור קמדן טאון מיהרו להיסגר ולכסות את חלונות הראווה. מספר צעירים ניסו לפרוץ לחנות מכשירי חשמל, העובדים בפנים הצמידו שני מקררים ענקיים מאחורי הדלת, כדי למנוע את כניסתם. הקבוצות חיפשו כל חפץ להשליך ועקרו ממקומם פחים ציבוריים וזרקו אותם אל עבר המשטרה.

השוטרים לא הזדרזו להגיב, במקום זה שיגרו לאזור עוד ועוד תגבורות. הם שמרו על הנימוס המתחייב משוטר אנגלי, כשהם מבקשים באדיבות מהעוברים והשבים לפנות את המדרכות ולעזוב את המקום. הם התייחסו באותה צורה לאזרחים תמימים ומתפרעים פוטנציאליים, ובאדיבות אבל בנחישות דרשו מהם להתקדם הלאה.

ההסלמה של המשטרה באה לידי ביטוי גם בצורת הציוד איתו הגיעו לרחוב. בהתחלה היו אלה שוטרים רגילים, בחולצות לבנות, אבל במשך הלילה, אלה התחלפו בשוטרים עוטי מיגון על כל הגוף, נושאים תחילה מגינים קטנים, עגולים ושקופים, שבהמשך הוחלפו במגינים מלבניים גדולים, לכל אורך גופם. יותר ויותר שוטרים נראו נושאים אלות, אליהם הצטרפו גם כלבי תקיפה. צלמים משטרתיים ניסו לתפוס תמונות של מתפרעים חשופי פנים. הצעירים נסוגו כמה עשרות מטרים אבל לא התפזרו. "מי הם שיגידו לנו ללכת הביתה", צעק אחד, "אנחנו נישאר כאן, הרחובות שלנו". במקום אחד, הצליחה המשטרה לקראת עלות השחר לפזר מתפרעים רק כשהכניסו רכבים משוריינים לרחובות, לראשונה בתולדות בלונדון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ