סימנים להאטה עולמית

שאלות ותשובות

עמי גינצבורג
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמי גינצבורג

? האם הפחתת דירוג האשראי של ארה"ב היא הסיבה המרכזית לנפילות בוול סטריט?

לא בטוח. ההפחתה בוודאי השפיעה באופן פסיכולוגי על משקיעים רבים, אבל המשמעות שלה קטנה משחושבים. הראיה הטובה ביותר היא העלייה במחירן של איגרות החוב של ממשלת ארה"ב, שדווקא זכו לביקוש גובר מאז הפחתת הדירוג.

? אם האג"ח של ממשלת ארה"ב התחזקו, מדוע שוק המניות שלה נפל באופן כה חד?

עיקר הסיבה לנפילות הוא נתונים כלכליים חלשים שרשמה הכלכלה האמריקאית בחודשים האחרונים, וציפיות להמשך חולשה כזו גם בחודשים הקרובים. הסימנים לחולשה התרבו באחרונה כשחברות רבות, על אף התוצאות הכספיות הטובות שלהן, דיווחו שהן מצפות להאטה בעסקיהן במחצית השנייה של השנה.

הוויכוח על העלאת תקרת החוב של ארה"ב תרם גם הוא לנפילות החדות. העלאת תקרת החוב בארה"ב הותנתה בשורה של קיצוצים תקציביים כואבים, שמשמעותם היא שלממשלת ארה"ב אין די משאבים כדי לתמוך בכלכלה שלה.

? האם הבעיות בארה"ב חמורות מאלו של מדינות אירופה?

באירופה הבעיות נראות לא פחות חמורות מאשר בארה"ב, ובחלק מהמדינות הן אפילו חמורות יותר. עיקר החשש נוגע באחרונה לכלכלות של איטליה וספרד, שהחובות שלהן תפחו והן מתקשות מאוד להקטין אותם.

התחושה הרווחת בשווקים היא שהעולם בדרך למיתון עולמי נוסף, השני בתוך שלוש שנים. הפעם, בניגוד ל-2008, לרוב המדינות אין משאבים כדי להגדיל הוצאות כדי לתמוך בכלכלה, והחשש הוא שעקב כך המיתון הנוכחי יהיה ארוך יותר ואולי גם כואב יותר לעומת המיתון של 2008-2009.

? האם יש כבר סימנים להאטה בעולם ובישראל?

בעולם הסימנים ברורים להאטה. הצמיחה במדינות כמו איטליה וספרד נמוכה מאוד ונמצאת בין 0% ל-1%. ביוון שיעורי הצמיחה שליליים. ושיעורי האבטלה באירופה נעים סביב 10% בממוצע. בגרמניה וצרפת המצב אמנם מעט טוב יותר, אבל גם שם נרשמה באחרונה ירידה בנתונים התעשייתיים ובמצב הרוח של הצרכנים.

בישראל המצב עדיין טוב יותר. שוק הנדל"ן הישראלי המשיך לטפס במחצית הראשונה של השנה ושיעור האבטלה ירד לשפל של 5.7%. שיעורי הצמיחה בישראל עדיין גבוהים, והתחזיות מדברות על צמיחה של כ-4.5%-4.8% בתמ"ג ב-2011.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ