לילה רגוע בלונדון, מעשי אלימות במנצ'סטר

לילה רביעי להתפרעויות ולביזה: אחרי שהתפשטו לברמינגהאם וליברפול, הגיעו אמש המהומות למנצ'סטר. עשרות חנויות נבזזו ונשרפו

אנשיל פפר
הארץ
שליח "" ללונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
הארץ
שליח "" ללונדון

גל המהומות בבריטניה נמשך גם הלילה (רביעי) כאשר הוא התפשט לערים מחוץ לבירה לונדון שתוגברה ב-16 אלף שוטרים. עיקר המהומות היו בעיר מנצ'סטר עם כמה מאות צעירים שהתעמתו עם המשטרה שנמנעה מלירות כדורי גומי. בדומה למהומות בלונדון, ברמינגהם וליוורפול הציתו הצעירים כמה חנויות ובזזו והשחיתו עשרות, בעיקר במרכז העסקים במנצ'סטר סיטי. המהומות נרגעו מעט אחרי חצות אך במהלך כל הלילה המתינו הצעירים לתזוזת כוחות המשטרה וחיבלו שוב ושוב במבנים במרכז העיר.

אמש נערכה בירת בריטניה למבצע המשטרה הגדול ביותר בעיר מאז מלחמת העולם השנייה, כשיותר מ-16 אלף שוטרים הוצבו ברחובות כדי למנוע לילה רביעי של התפרעויות וביזה. ראש הממשלה דיוויד קמרון, שקיצר את חופשתו בטוסקנה כדי להתמודד עם האלימות הגוברת, הורה על כינוס חירום של הפרלמנט בשעה שהמהומות התפשטו גם אל מחוץ ללונדון, בין היתר לערים ברמינגהאם, ליברפול ולידס. אמש הגיעו המהומות גם למנצ'סטר. צעיר בן 26, שנורה למוות ברכבו בקרוידון שמדרום ללונדון בלילה שבין שני לשלישי, הפך להרוג הראשון של המהומות, מלבד מארק דגאן, שנהרג מירי שוטרים בשבוע שעבר ומותו הצית את המחאה.

משרד הפנים הבריטי הנחה את משטרת לונדון לא לעשות שימוש באמצעים לפיזור הפגנות כגון תותחי מים וגז מדמיע, אבל ניתן אישור להשתמש בכדורי גומי לפיזור קבוצות אלימות. כוונת המשטרה היא להציף את הרחובות בשוטרים, כדי למנוע התקהלויות שייהפכו למהומות אלימות. מספר השוטרים ברחובות אתמול היה פי שלושה ממספרם בלילה הקודם, שבו התפשטו המהומות ליותר מ-20 מוקדים בעיר וכן לערים נוספות.

בשלושת הימים האחרונים עצרה משטרת לונדון כ-600 בני אדם בחשד למעורבות באלימות. בערים אחרות בבריטניה בהן היו התפרעויות נעצרו עוד כ-140 בני אדם. למתפרעים אין הנהגה מסודרת, דרישות או אג'נדה, והפוליטיקאים בבריטניה מכנים את ההתרחשויות "אירועים פליליים, לא יותר", כפי שניסח זאת ראש הממשלה קמרון, מיד עם חזרתו מהחופשה.

לאחר ישיבת החירום בפרלמנט אמר קמרון כי "יש להעביר מסר ברור לכל אותם האנשים האחראים למעשים הרעים והפליליים האלה, שירגישו את נחת זרועו של החוק". קמרון הוסיף: "אם אתם מבוגרים מספיק כדי לבצע את הפשעים הללו, אתם מבוגרים מספיק כדי להתמודד עם העונשים".

מומחים מהאקדמיה ובכירי משטרה בדימוס התווכחו במשך היום בתחנות הטלוויזיה והרדיו אם המשטרה צריכה להיות במצב פעולה של "מניעת פשיעה" או של "סדר ציבורי". ברחובות ניכר שהשוטרים בעצמם מאוד מבולבלים, כשבתחילה נעמדו במחסומים בחולצות לבנות, וככל שהלילה התקדם, החליפו תלבושות כשהם עוטים לגופם עוד ועוד שכבות הגנה. "אני מצטערת, אני לא יודעת איפה אני", אמרה שוטרת אחת בחיוך קצת מבוהל, כשאזרחים ביקשו ממנה הכוונה לתחנת רכבת תחתית פתוחה. היא הובאה לצפון מדרום העיר, שם נשמר שקט יחסי.

עובדים באזורים רבים בלונדון התבקשו על ידי המשטרה לעזוב את מקומות העבודה מוקדם מהרגיל ולחזור לבתיהם לפני שקבוצות הצעירים שהפילו את אימתם על העיר בלילות האחרונים יתקהלו. חנויות רבות מיהרו לסגור את דלתותיהן אחרי הצהריים והציבו חיפוי עץ וברזל על החלונות כדי למנוע ניפוץ וביזה. מאות חנויות נבזזו עד כה ועשרות בניינים וכלי רכב, כולל אוטובוסים ורכבי משטרה, הועלו באש. אומדן ראשוני של הנזק מגיע ליותר ממאה מיליון לירות שטרלינג - שישולמו בכספי מסים.

בניסיון לסכל מראש התגודדויות של מתפרעים, סגרו השוטרים קטעי רחובות בהם נבזזו ונשרפו חנויות בלילות האחרונים. לא נראה שזה עשה רושם גדול על הצעירים שהסתובבו סביב המחסומים. "אלה הרחובות שלנו ואף אחד לא יגיד לנו לא להיות כאן", אמר צעיר אחד שלא הזדהה. "האידיאולוגיה היחידה היא הזכות להחזיק בטלוויזיה עם מסך רחב", אמר בעצב מורה ותיק, כשהוא מסתכל על חנות מוצרי אלקטרוניקה שנבזזה כולה, "זה ושעמום".

בלילה שבין שני לשלישי, עשו השוטרים שימוש מוגבל באלות, ובמקומות מסוימים הסתובבו שוטרים עם כלבי תקיפה לאיים על המתפרעים. במקום אחד בדרום לונדון, הוכנסו לפעולה כלי רכב משוריינים כדי לפזר התקהלות אלימה.

מודיעין המשטרה ניסה בימים האחרונים לאתר את "מוקדי התבערה" הפוטנציאליים באמצעות מעקב אחר הודעות ברשתות חברתיות, ובעיקר ברשת של מכשירי הבלקברי, שמארגני המהומות משתמשים בשירות ההודעות שלה. חברת בלקברי התנדבה כבר שלשום לסייע למשטרה לעקוב אחר ההודעות המקודדות, והתעורר דיון ציבורי על זכותה לעשות כן.

אחד מן האזורים שהיה חשש שיתלקחו הוא שכונת קמדן טאון, אזור בילויים ומסחר פופולרי, מעט צפונית למרכז העיר. המשטרה החלה להזרים לשם כוחות והורתה להנהלת הרכבת התחתית לסגור את תחנת קמדן, כדי למנוע כניסה של מאות מתפרעים נוספים. בהתחלה היה נראה שהם איחרו את המועד.

קבוצות של צעירים, פניהם מכוסים בצעיפים וקפוצ'ונים, התהלכו באזור, כשהם מתקבצים מול מחסומי המשטרה המאולתרים. "אמרו לנו שקורה כאן משהו", אמר אחד מהם, "קיבלנו מסרים בבלקברי שיש בלגן בווסט אנד וקמדן".

באזור הזה של העיר, המשטרה הצליחה למנוע התפרעות גדולה. הקבוצות ברחו אל הרחובות הצדדיים, אבל גם שם רדפו אחריהם השוטרים. בצ'וק פארם הסמוכה הם הצליחו לנפץ את החלונות של חנות אופניים ולבזוז ללא הפרעה עד שהונסו משם. ברחוב קנטיש טאון, הם החלו לנפץ חלונות של משרד לא מאויש של השיטור הקהילתי, אך כעבור דקה נאלצו לברוח מפני שיירה של ניידות משטרתיות שהסתערו קדימה. בסוף הלילה שבין שני לשלישי, רשמה המשטרה נצחון נדיר אחרי שלושה לילות של התפרעויות בלונדון. אבל באזורים רבים, ניכרה אזלת היד של משטרת לונדון. מאות חנויות שרופות ושדודות, בעיקר חנויות למוצרי חשמל. במקום אחד, הצליחה המשטרה לקראת עלות השחר לפזר מתפרעים רק כשהכניסו רכבים משוריינים לרחובות, לראשונה בלונדון.

תושבי הבירה קמו בבוקר אתמול למראות של רחובות מלאים בשברי זכוכית ופחים מפוזרים על תכולתם. הרשת החברתית טוויטר, ששימשה גם את המתפרעים, גויסה בשלב זה כדי לזמן אזרחים למבצעי ניקיון המוניים. "פשוט הרגשתי שאני צריכה לעשות משהו למען האזרחים הרגילים", אמרה אניטה בראון, שבאה לאחד מאזורי הכינוס עם מטאטא וחבילת שקיות אשפה. "הם אלה שסבלו כאן מחוסר האונים של הממשלה והמשטרה".

כדי למנוע הצטרפות של רבבות אוהדי כדורגל משולהבים למהומות, משחק הידידות בין נבחרות אנגליה והולנד באצטדיון וומבלי בוטל, לאכזבתם של 70 אלף איש שקנו כרטיסים. אבל תאי המעצר בתחנות המשטרה כבר מלאים במאות עצורים החשודים בוונדליזם ותקיפת שוטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ