ידידו הטוב ביותר של העד: הכלבים שמכריעים במשפטים

סנגורים טוענים שכלבים עלולים להשפיע בצורה לא הוגנת על מושבעים בשל האהדה שהם מעוררים, בין אם העד דובר אמת או לא

ניו יורק טיימס
ויליאם גלייברסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ויליאם גלייברסון

פוקיפסי, מדינת ניו יורק. ביוני השנה נכנסה כלבת גולדן רטריבר בשם רוזי לאולם הדיונים בבית משפט בעיר פוקפיסי שבמדינת ניו יורק. היא עלתה לדוכן העדים, ישבה לרגליה של העדה המרכזית במשפט שהתנהל באותה עת, ורחרחה אותה באפה. לאורך כל העדות היתה רוזי צמודה אליה, וברגעים קשים במיוחד, רכנה לכיוונה בחום.

העדה היתה נערה בת 15 שהעידה כי אביה אנס אותה והכניס אותה להיריון. אחרי שהמשפט הסתיים בהרשעה של האב וב-25 שנות מאסר שנגזרו עליו, הנערה "היתה אסירת תודה לרוזי ולא הפסיקה לחבק אותה", סיפר ד"ר דיוויד קרנשו, הפסיכולוג שלה.

רוזי, הקרויה על שם רוזה פארקס, חלוצת המאבק לזכויות האזרח, היא כלבה המסייעת בטיפול נפשי לאנשים במצבי לחץ וחרדה. הכישרון המיוחד שלה הוא לילדים הסובלים מטראומה. רוזי היא חלק ממגמה הולכת ומתפשטת במערכות המשפט באריזונה, הוואי, איידהו, אינדיאנה ומדינות נוספות, בהן מתירים שופטים להכניס לאולם כלבים כמוה, כדי שיעניקו תמיכה נפשית לילדים ולעדים פגיעים אחרים בזמן עדותם.

אך תפקידם החדש של כלבים כסייעני עדים מעורר שאלות משפטיות. סנגורים טוענים שכלבים עלולים להשפיע בצורה לא הוגנת על מושבעים הודות לאהדה הטבעית שהם מעוררים, בין אם העד דובר אמת או לא. לעומתם, עורכי דין המופיעים לרוב מטעם התביעה טוענים כי כלבים יכולים להעניק נחמה חיונית לאנשים, ובעיקר לילדים, שהצורך להעיד גורם להם ייסורים קשים.

ההיעזרות בכלבים בתפקיד זה החלה ב-2003, כאשר כלב בשם "ג'יטר" הורשה להיכנס לאולם דיונים בסיאטל כדי שיסייע לעדה להעיד במשפט אונס. "לפעמים נוכחות הכלב היא ההבדל בין הרשעה לבין זיכוי", אמרה אלן אוניל-סטיבנס, תובעת בסיאטל הפועלת למען החזקת כלבים בבית המשפט.

אך השאלה בעתידם של רוזי וכלבי בית משפט אחרים עשויה לבוא בקרוב להכרעה משפטית. פרקליטיו של האב מטעם הסנגוריה הציבורית יגישו בקרוב ערעור לבית הדין הגבוה לערעורים בניו יורק ובו יטענו שהופעתה של רוזי הטתה את הכף לרעת מרשם. פסיקת בית המשפט תקבע אם יהיו עוד כלבים כמו רוזי במדינה, ואולי אף במדינות נוספות: הערעור יהפוך כנראה לתקדים משפטי בנושא נוכחותם של כלבים על דוכן העדים.

אחד מעורכי הדין של האב, דיוויד מרטין, טען כי "בכל פעם שהעדה ליטפה את הכלבה, זה שלח מסר לא-מודע למושבעים שהיא אומרת את האמת". למרות שהכלבה ללא ספק חמודה", הוסיף, נוכחותה "זיהמה את המשפט בחוסר הגינות רב כל כך", עד כדי שהפרה את זכויותיו החוקתיות של מרשו.

בזמן שעורכי הדין עבדו על הכנת הערעור, לרוזי לא היה רגע דל. בשבועות האחרונים היא בילתה חלק גדול מזמנה עם שתי ילדות, בנות 5 ו-11, שהתכוננו להעיד נגד גבר שהואשם שדקר למוות את אמן.

מתיו ויסהופט, התובע במשפט הזה, טוען שרוזי וכלבים כמוה אינם משפיעים על תוכן העדויות בתיקי פשע חמורים. "הכלבים האלה מקלים על הלחץ ומפחיתים את הטראומה, וכתוצאה מכך יכול ילד לעמוד על דוכן העדים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ