ממשלת המורדים בלוב פוזרה כדי למנוע פילוג

בני משפחתו של מפקד צבא המורדים שנרצח דורשים חקירה מקיפה על נסיבות מותו

ניו יורק טיימס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
רויטרס

בנגאזי. ממשלת הצללים שהקימו מנהיגי המורדים בלוב התפזרה אתמול כדי למנוע פילוג בשורותיה. החלטה לפזר את הממשלה התקבלה לאחר ביקורת נוקבת שנמתחה על תפקודה בחקירת מותו של מפקד הכוחות המורדים, עבד אל-פתח יונס, שנרצח בחודש שעבר. ראש ממשלת הצללים מחמוד ג'יבריל, חבר הממשלה היחיד שנשאר בתפקידו, יצטרך עתה להקים ממשלה חדשה, שתוצג בימים הקרובים לאישור המועצה הלאומית הזמנית.

דובר המורדים מסר כי ממשלת הצללים פוזרה בגלל "הליכים מנהלתיים לא נאותים" שהביאו למעצרו והריגתו של יונס, שהיה מפקד בכיר בצבאו של קדאפי וערק לטובת המורדים.

הריגתו של יונס העלתה את החשש ממשבר בשורות המורדים, לאחר שבני שבט עוביידי, שאליו יונס השתייך, אמרו כי יגיבו באלימות אם לא תתקיים חקירה רצינית על הסיבות לרצח. המשפחה שיבחה את ההחלטה לפיזור הממשלה אך תבעה לנקוט פעולות נוספות, בהודעה שלפיה "אנו מתעקשים על כך שהאחראים לרצח יובאו לדין, ללא קשר למעמדם ודרגותיהם".

בחודשים האחרונים הצטברו בלוב תלונות רבות, לפיהן חברי ממשלת המורדים אינם מוכרים לציבור הרחב, וכי הם מבלים את רוב זמנם מחוץ למדינה. דובר המורדים מסר כי ג'יבריל, שרק לעתים רחוקות נראה בבנגאזי, יצטרך מעתה לשהות זמן ממושך יותר בלוב.

נסיבות מותו של יונס טרם ברורות, ומנהיגי המורדים פרסמו עד כה הודעות סותרות. מועצת המורדים, כינתה את ההתנקשות "מזימה של ממשלת קדאפי". אולם אחרים טוענים כי הגנרל הוצא להורג בידי מורדים, שביקשו להתנקם בו על תפקידו בדיכוי האכזרי של התקוממות איסלאמית בשנות התשעים בעיר במזרח לוב, שעה שהיה מנאמני קדאפי. טענות בני משפחתו מתמקדות באירועים שקדמו למותו: הגנרל זומן לבנגאזי לחקירה אצל מנהיגי המועצה, עמם נמנה עלי אל-עיסאווי, סגנו של ג'יבריל.

בתוך כך, הממשלה הלובית האשימה אתמול את כוחות נאט"ו ב"טבח" של 85 בני אדם, בהתקפה אווירית על הכפר מאג'ר, במרחק 150 ק"מ ממזרח לטריפולי. דובר הממשלה הלובית, מוסא איבראהים, מסר כי ב"טבח", שאירע שלשום בלילה ונועד לסייע לכוחות המורדים, נהרגו 33 ילדים, 32 נשים ו-יותר מ-20 גברים. בנאט"ו הודיעו כי הטענות נמצאות בבדיקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ