טורקיה סוללת את הדרך לתגובה צבאית בינלאומית נגד משטר אסד

להבדיל ממדיניותה ההססנית של טורקיה כלפי ממשל לוב, הפעם נראה כי היא תהיה מוכנה ליזום מתקפה צבאית על בת בריתה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

טבח אזרחים בסוריה ממשיך לשמש אסטרטגיה מועדפת על בשאר אל-אסד. אם בתחילת ההתכתשויות לפני כחמישה חודשים נועדו הירי והפעלת כנופיות המגויסות כדי לנסות ולהרתיע את המפגינים, הרי עתה זוהי כבר מלחמה ישירה ומלאה של המשטר נגד האזרחים. אם בתחילת המהומות במזרח התיכון הציג מועמר קדאפי את הדגם הקיצוני של תגובת משטר נגד המחאה, נראה שאסד אף עולה עליו. לעומת לוב, שבה לתנועות המרי היה נשק, חיילים וקצינים שאפשרו לה להתגונן ואף לכבוש חלקים מלוב, בסוריה המשטר הוא זה שיורה, כשמולו אזרחים שאינם נהנים מתמיכה צבאית חיצונית. אתמול שוב נהרגו עשרות אזרחים. לפי ארגוני זכויות אדם נהרגו כ-50 בני אדם בערים אדלב, חאמה ודיר אל-זור. נוסף עליהם, אלפי אזרחים נמלטו מבתיהם בעיירות שבסביבת הבירה דמשק.

אם נדמה היה שפיטורי שר ההגנה עלי חביב, בן לאחת המשפחות העלאוויות החשובות בסוריה, ומינויו של הרמטכ"ל הנוצרי דאוד אל-ראג'יחה במקומו, נועדו להפגין נכונות לשינוי, המשך הטבח מרסק את התיאוריה הזאת. אל-ראג'יחה הוא חלק מן המנגנון הנאמן של אסד ונכלל ברשימת האישים שעליהם הוטלו סנקציות על ידי מדינות אירופה. כרמטכ"ל הוא אחראי לא פחות מחביב לרצח אזרחים.

אסד הבהיר אתמול כי "דבר לא יעצור אותי מלרדוף את הכנופיות החמושות". את הדברים הללו הוא אמר לשר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו שבא לדמשק והעביר לו בפגישה שהתקיימה שש שעות מסר חריף מראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן. שר החוץ הטורקי מסר לאסד כי סבלנותה של טורקיה פקעה, וכי עתידו של אסד עלול להיות דומה לזה של קדאפי. נוסף על כך, טורקיה שקיימה שלשום התייעצות רמת דרג, שבה השתתף גם הממונה האמריקאי על ענייני טורקיה במשרד החוץ האמריקאי, פרדריק הוף, הבהירה לסוריה כי מעתה היא לא תימנע מלהצטרף "לכל סנקציה או פעולה שעליה תחליט הקהילה הבינלאומית".

טורקיה, שחטפה אתמול סטירת לחי מאסד, שהמשיך בטבח למרות האזהרה הטורקית, מכשירה את הדרך לאימוץ החלטה כזאת במועצת הביטחון, ולהבדיל ממדיניותה ההססנית של טורקיה כלפי לוב, הפעם נראה כי טורקיה תהיה מוכנה ליזום החלטה כזאת באו"ם, ואף לתמוך בהתקפה צבאית. החלטה בינלאומית נגד אסד - אם תתקבל - תוכל להישען גם על עמדתן של שש מדינות המפרץ אשר גינו בחריפות יוצאת דופן את שפיכות הדמים ברחבי סוריה, שעה שסעודיה, בחריין וכוויית אף החזירו את שגריריהן מדמשק. החלטה שכזו תוכל להישען גם על עמדת הליגה הערבית, שאחרי תקופה ארוכה מדי התעוררה והבהירה כי היא מגנה את פעולות המשטר הסורי.

עמדתה של סעודיה חשובה במיוחד, שכן היא מצביעה על שינוי "רעיוני", לפיו המלך עבדאללה, אשר זעם על המפגינים במצרים שהפילו את חוסני מובארק ומארח את הנשיא התוניסאי בן עלי, שנמלט בעקבות ההפגנות בארצו, "מצטרף אל העם הסורי" כפי שכתב אתמול עורך א-שרק אל-אווסט, ובכך מבהיר מה הן גבולותיה של הסולידריות בין מנהיגי מדינות ערב.

לתגובתו של המלך עלולות להיות גם השלכות כלכליות קשות על המשק הסורי. השאלה היא אם הקואליציה הערבית-טורקית תצליח להניע את מדינות המערב להחליט על פעילות צבאית. הנימוקים נגד פעילות צבאית בסוריה, לעומת המהירות בה התקבלה ההחלטה בלוב, נשענים בעיקר על החשש מפני תגובת איראן שעלולה לפתוח חזית במפרץ, ומכך שהאופוזיציה הסורית עצמה עדיין לא "הזמינה" התערבות כזאת.

הן האופוזיציה והן מדינות המערב אינן רוצות לשחק לידיו של אסד, בכך שכמו במקרה הלובי יהפוך המרי בסוריה למלחמה של המערב נגד משטר ערבי, במיוחד שעה שההתערבות הצבאית בלוב עדיין לא הניבה הכרעה. ואולם, ללא התערבות צבאית, אסד לא ישנה את האסטרטגיה שלו, ומדינות ערב לבדן לא יתחילו במערכה צבאית נגד סוריה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ