אבי יששכרוף
רויטרס

ראש ממשלת טורקיה טייפ רג'פ ארדואן ממשיך להפנות עורף לסוריה, ומחריף את המתקפה על שלטונו של הנשיא בשאר אסד. לדברי ארדואן, השלטון בסוריה מכוון את קני הרובים לעבר עמו שלו.

ראש ממשלת טורקיה אמר היום (רביעי) כי שר החוץ שלו אחמט דבוטולו שנשלח אתמול לדמשק, העביר מסר חריף לאסד לפיו עליו להפסיק את שפיכות הדמים בארצו. ארדואן הוסיף כי הוא מקווה שבתוך 10-15 ימים יינקטו צעדים לקראת רפורמה בסוריה.

ראש ממשלת טורקיה הוסיף כי דבוטולו ביקר גם בחאמה, ודיווח על המצב שם. על פי דיווח שהועבר על ידי שר החוץ וכן על ידי שגריר טורקיה בדמשק, הטנקים של צבא סוריה עוזבים כבר את העיר.

דבוטולו ואסד, אתמול. תצלום: אי-פי

עם זאת, שעות אחדות קודם לכן דווח בתקשורת הערבית כי הצבא הסורי חזר לפעול בדיר א-זור וביישובים באזור אידליב. על פי הדיווחים, ישנם נפגעים בהתקפות אך עדיין לא ברור כמה.

דומה כי הביקורת שמותח ארדואן על סוריה רחוקה מלשכנע אותה לחדול מהמתקפות - אולי אף להפך. שעות לאחר פגישתם של דבוטולו ואסד אתמול בדמשק, דיווחו ארגוני זכויות אדם בסוריה על עשרות הרוגים במתקפת כוחות הביטחון בליווי טנקים על כפרים באזור העיר חאמה.

בתוך כך הופיע אמש שר ההגנה הסורי המודח עלי חביב, שנטען כי מת, בקטע מוקלט ששידרה הטלוויזה הרשמית הסורית. חביב הלבוש בגדים אזרחיים, אמר כי מצבו הבריאותי מנע ממנו להמשיך בתפקידו במשרד ההגנה מאחר שנאלץ להתאשפז בבית החולים בעקבות מצבו הבריאותי. מטרת השידור הטלוויזיוני היתה להפריך את השמועות שחוסל על ידי כוחות הביטחון במצוותו של הנשיא בשאר אל-אסד.

חביב הגדיר את הדיווחים משלשום לפיהם פוטר מתפקידו לאחר שהתנגד לטבח בחאמה, בין היתר בעיתון א-שרק אל אווסט, כעוינים. "מדובר בסיפור מצוץ מהאצבע שמטרתה לפגוע בסוריה כמדינה ריבונית ובצבאה הלאומי", אמר חביב.

פרשנות: טורקיה סוללת את הדרך למבצע צבאי נגד אסד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ