סין: ברפובליקה העממית אוהבים פילגשים

הסיני העשיר שהשתחרר מהגינונים הקומוניסטים ויש לו כבר הכל, מתקדם לשלב הבא: אחזקה שוטפת של פילגש צעירה

ניו יורק טיימס
דן לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
דן לוין

ג'יאן, קבלן פיתוח בן 42 מהעיר שנז'ן, השיג כמעט כל מה שאדם עשוי לשאוף לו. מרצדס, אוסף אמנות עשיר ודופלקס מפואר שבו גרות אשתו ובתו. טבעי היה לכן שלפני שנתיים החליט ג'יאן לפתח תחביב נוסף. הוא רכש דירה ושיכן בה סטודנטית מקסימה בת 20 שעלות אחזקתה עולה על 6,000 דולר בחודש - הגירסה העכשווית לפילגש. "להחזיק פילגש זה כמו לשחק גולף. מדובר בשני תחביבים יקרים", אמר ג'יאן.

לאחר שסין השילה מעליה את גינוני הקומוניזם והסלידה מהעושר, התפתח במדינה דור של עשירים חדשים והוללים ששאיפתם היא להתעלות על כיבושיהם במיטה של אבותיהם מימי הקיסרות.

לפי פרסומים מביכים בחודשים האחרונים, הסדרים מסוג זה הם עניין שבשיגרה בקרב עשירים חדשים ועובדי מדינה שהכנסותיהם ורווחיהם אינם תמיד חוקיים. הם יכולים להרשות לעצמם להחזיק מאהבת אחת או יותר, ולממן עבורן דירות ומכוניות יוקרה.

אולם, מערכות יחסים אלה עלולות לגרום תגובות-נגד מצד ציבור שאינו אוהד עובדי מדינה חסרי מוסר, וכמובן מצד נשים קנאיות, ולגרור אחריהן פרסומים בעיתונות ובאינטרנט (אלא אם הצנזורה הגיעה אל המידע קודם).

ביולי האחרון הוצא להורג שו מאייונג, סגן ראש עיריית האנגז'ו, שהואשם בקבלת שוחד והונאות בסכומים של יותר מ-30 מיליון דולר. לפי דיווחי העיתונות הסינית, שו החזיק עשרות פילגשים.

בפברואר השנה פוטר שר הרכבות ליו ז'יז'ון בן ה 58, לאחר שדווח כי לאורך השנים מעל בסכומים שעלו על 152 מיליון דולר. התקשורת נדרשה שלא לדווח על כל שליו ז'יז'ון החזיק 18 פילגשים.

אחד מהמקרים המזעזעים ביותר התרחש במחוז הובאי, שם נעצר בדצמבר בכיר שנחשד כי רצח את פילגשו שהיתה בהריון עם תאומים והשליך את גופתה לנהר, כל זאת כיוון שדרשה ממנו לשאת אותה לאישה או לשלם לה 300 אלף דולר.

התופעה מטרידה את הרשויות מזה זמן. ב-2007 הודיע גורם בלשכת התובע הכללי של סין כי 90% מבכירי הממשל בסין שנחשדו בשחיתות, החזיקו פילגשים. המפלגה הקומוניסטית החליטה לצאת נגד התופעה בשל העובדה שמלחמות הפילגשים במאהביהן ותחושת הבוז שמפגין הציבור נוכח התופעה, עלולה לפגוע בסמכויותיה. כיום מנסה המפלגה לעצור את שטפון הפילגשים בשיטת המקל והגזר, ופועלת נגד שני הצדדים, הגברים והנשים.

בית המשפט העליון בסין בחן הצעה המפרשת את חוק הנישואים ואשר בה מוכר בפעם הראשונה מעמד הפילגש. ההצעה קובעת כי לפילגש אין זכות חוקית על כספי פטרונה או על רכושו. אולם לעומת זאת, גברים נשואים לא יוכלו עוד לפנות לבית המשפט בדרישה לקבל בחזרה כספים ומתנות יקרות ערך שהרעיפו על פילגשים שחנן סר בעיניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ