חילופי אש והאשמות בין קוריאה הצפונית לדרומית

למרות ניסיונות ההתקרבות בין המדינות, צפון קוריאה ירתה ונענתה בירי ארטילרי. השבוע דווח כי בצפון תכננו להתנקש בשר לביטחון לאומי בסיאול

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

קוריאה הדרומית והצפונית היו מעורבות אתמול בחילופי אש קלים שהסתיימו ללא נפגעים. התקרית, שקרתה על רקע ניסיונות מצד ממשלות שתי המדינות לשפר את היחסים ביניהן, היתה באזור האי יון פיונג, בקרבת האי שמצוי בלב מחלוקת על סימון הגבול בים בין המדינות. באי יש בסיס צבאי של דרום קוריאה, ובתים של תושבים. ספינה של צפון קוריאה פתחה באש לעבר האי, וכעבור כמה דקות השיבו כוחות דרום קוריאה באש נגדית.

לפני כשמונה חודשים היה האי מוקד לחילופי אש כבדים יותר, שהסתיימו במותם של כמה אזרחים וחיילים דרום קוריאנים. היחסים בין שתי הקוריאות הגיעו לנקודת שפל במארס 2006, כאשר צוללת צפון-קוריאנית הטביעה ספינת מלחמה בינונית של צי הדרום, וגרמה למותם של עשרות מהמלחים.

בסוף חודש יולי נפגשו פקידים העוסקים בנושאי גרעין משתי המדינות באי באלי שבאינדונזיה, בשולי ועידת שרי החוץ של מדינות אסיה. ארה"ב והדרום מתכננות לחדש את הדו-שיח עם ממשלת הצפון, אבל במקביל הן שוקדות על הכנת תמרון צבאי גדול בסוף חודש זה, ועל פי תקדימי העבר אפשר שהדבר יוביל שוב להעלאת מפלס המתח בין שתי הקוריאות.

התקרית אתמול מתוספת להאשמות של ממשלת סיאול שבדרום, כי ממשלת פיונגיאנג תיכננה לחסל את השר לביטחון לאומי, קים קואן ג'ין. דיווח על כך הופיע ביום שלישי בעיתון הדרום-קוריאני, ג'ונגאנג אילבו, שציטט פקידי ממשל בכירים.

על פי הידיעה, שירותי הביון של ארה"ב ודרום קוריאה קלטו מידע כי שירותי הביטחון של הצפון ארגנו קבוצת מתנקשים שהיתה אמורה לחדור לשטחי הדרום, ולהתנקש בשר. עם זאת, לא ברור היה מהידיעה אם צפון קוריאה התכוונה לשלוח סוכנים משלה או לשכור שכירי חרב לשם המבצע, וגם לא ניתן היה להבין מהידיעה, אם הסוכנים הוחדרו כבר לדרום. בעקבות המידע תוגברה האבטחה על השר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ