דור בריטי אבוד התגלה בהתפרעויות

במדינה שבה מיליון צעירים בגילים 16 עד 24 הם מובטלים, אין פלא שרבים מהם מנוכרים ומלאי טינה כלפי הממסד

ניו יורק טיימס
לנדון תומס, ראבי סומאיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
לנדון תומס, ראבי סומאיה

לונדון. "באתי הנה כדי לקבל תמורה לכסף שלי", אומר צעיר בן 19 שהזדהה כלואיס ג'יימס, אחד המתפרעים במהומות שזעזעו את לונדון. בתחושה קלה של אשמה מודה ג'יימס שהוא לובש טרנינג מעצבים במחיר 195 דולרים, שאותו גנב בביזה בקמדן טאון שבצפון לונדון. בימים האחרונים שולטים בוזזים אלימים כמוהו בכותרות הראשיות של כלי התקשורת בעולם כולו.

התנהגות אנטי חברתית בהיקף נרחב של צעירים ומובטלים הטרידה את בריטניה במשך שנים. "תקיפות וביזה של כנופיות צעירים גורמות לפגיעה בחייהם של מיליונים", נכתב בדו"ח ממשלתי ב-2010. לפי הדו"ח, "תוקפנות זאת מסמלת את שקיעתם של אזורים שלמים בערים ועיירות".

פוליטיקאים מהימין ומשמאל, המשטרה ורוב תושבי השכונות שנפגעו מהמהומות, מתארים את המהומות כאירוע פלילי ואנרכי שאין לו דבר עם מחאה נגד הממשלה. ואולם, המהומות משקפות את הניכור והטינה שרוחשים צעירים רבים כלפי הממסד בבריטניה, בה מיליון צעירים בגילים 16 עד 24 מוגדרים כמובטלים. נתון זה הוא הגבוה ביותר במדינה מאז המיתון העמוק שפקד את בריטניה באמצע שנות השמונים.

במובנים רבים, ג'יימס הוא מתפרע אופייני. הוא חי בדירה מסובסדת בצפון לונדון ומקבל קצבת סעד של 125 דולר מדי שבועיים. מעולם לא עבד בעבודה מסודרת והוא למד לקרוא רק לפני שלוש שנים. אמו מתקשה לפרנס את עצמה ואת אחיו ואחיותיו החורגים. אביו, שהיה מכור להרואין, מת.

ג'יימס נכנס ויצא מבתי ספר רבים, ונטש את מערכת החינוך כשהיה בן 15. "אף פעם לא נתנו לי סיכוי; אני כועס על הדרך שבה השיטה עובדת", אמר. הוא היה רוצה לעבוד בחנות אבל מודה שהוא מבלה את רוב ימיו מול הטלוויזיה ופשוט מנסה לשרוד. "ככה הם רוצים שזה יהיה", הוא אומר בלי לפרט מי זה "הם". "הם נותנים לי קצת כסף כדי שאוכל לאכול ולראות טלוויזיה כל היום. אני אפילו לא משלם את החשבונות".

לדברי ג'ונתן פורטס, מנהל "המכון לחקר הכלכלה והחברה" בלונדון, טענתו של ג'יימס משקפת מגמה רחבה יותר. לדבריו, יותר ויותר תלמידים מתקשים לא קיבלו את תשומת הלב הנדרשת משום שהמורים, הנמצאים בלחץ לעמוד במטרות שמציב להם משרד החינוך, מתמקדים בתלמידים בעלי יכולות לימודיות וחברתיות גבוהות יותר. אלה שאינם יכולים להמשיך במרוץ, פורשים.

בשני האחרון, בשיכון זול בהאקני, אושפזה קשישה אחרי המהומות. המשטרה הזמינה שני כמרים כדי שינסו לשכנע את המתפרעים להתיר לשוטרים לפנות את הקשישה באמבולנס. "אנחנו צריכים להוציא את האנשים האלה החוצה", אמר אחד הכמרים לשוטר. ואולם, מיד אחרי שהאמבולנס עזב נטשו השוטרים את השכונה והפקירו אותה למתפרעים. מאוחר יותר נשאל צעיר שבעט בפח ציבורי והפכו למה הוא מתפרע. הצעיר לא השיב, ורק משך בכתפיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ