לנוכח נתוני תמיכה דועכים, אובמה יוצא למסע בחירות

על רקע הצלילה בסקרים וההתחזקות של הכוכבים הרפובליקאים החדשים, משיק נשיא ארה"ב את קמפיין 2012 במסע למערב התיכון

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

הנשיא ברק אובמה יוצא ל"טבילת אש" בזירה הפוליטית הארצית בארה"ב, ונערך להתמודדות עם הלכי רוח של תסכול ועוינות כלפי פוליטיקאים ונבחרי ציבור משתי המפלגות.

בעוד שמישל בכמן, המתמודדת על מועמדות המפלגה הרפובליקאית ונציגת "מסיבת התה", חוגגת את נצחונה בבחירות-הדמה שהתקיימו בשבת במדינת איווה, ובעת שהמועמד הטרי במרוץ הרפובליקאי, מושל מדינת טקסס ריק פרי, משיק את מערכת הבחירות שלו - אובמה יוצא היום למסע בחירות במינסוטה, איווה ואילינוי, הנחשבות למדינות מפתח שלתוצאותיהן בבחירות לנשיאות השפעה מכרעת לעתים על התוצאה הסופית. פרשנים בוושינגטון הגדירו את מסעו של אובמה כ"מתקפת נגד" שלו בזירה הפוליטית הפנימית שבשבועות האחרונים מצטיירת כמאד לא ידידותית כלפי הנשיא. אובמה מתכונן להתייצב פנים אל פנים מול קהלים גדולים, במטרה לבלום את הירידה הצוברת תאוצה בשעורי האהדה אליו, ולעצור את הסחף המסתמן במעמדו וביוקרתו.

פרשנים בכירים בערוצי הטלוויזיה האמריקאיים הביעו אתמול חשש כי במסעו הנוכחי במערב התיכון צפויה לנשיא קבלת פנים צוננת במיוחד מצד מצביעים המזוהים כעצמאים, שעד כה נחשבו כתומכיו. "אובמה יגלה הלכי רוח של מרירות ותסכול קשים בקרב הציבור", אמר אתמול פרשן ותיק. "הנשיא ייתקל בתחושה רווחת של אכזבה ויאוש מהפוליטיקאים בוושינגטון, והתנגדות מיוחדת לנבחרים שמחזיקים במשרות רמות". פרשן בערוץ ציבורי אמר אתמול: "אינני בטוח שהכושר הרטורי המפורסם של אובמה יעבוד לו הפעם". אולם הנשיא מודע היטב לתחושת העוינות שהצטברה בקרב העם נגד נבחריו. שלשום אמר הנשיא: "יש לפנינו עוד דרך ארוכה לצעוד בה כדי להגיע למקום שבו אנו צריכים להיות". עם זאת, ברמז לכשלים של ממשל הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, ציין אובמה כי הבעיות והמשבר הכלכלי שארה"ב מתמודדת עמם היום "לא נוצרו בן לילה וייקח זמן עד שנחלץ מהצרות".

החדשות הטובות מבחינתו של אובמה הן דווקא מהתפתחויות במחנה הרפובליקאי. התוצאות של בחירות-הדמה שהתקיימו בשבת חשפו את עוצמתו של האגף הימני הקיצוני והקשוח במפלגה הרפובליקאית - התפתחות שצפויה ליצור בקרב אמריקאים רבים, כולל רפובליקאים מתונים, הסתייגות ומורת רוח שעשויה בסוף היום להתבטא באופן הצבעתם ביום הבחירות לנשיאות. נצחונה של בכמן במדגם הדמה הוא הישג חשוב למועמדת, אבל היא מזוהה כנציגה הבכירה בקונגרס של תנועת "מסיבת התה", ונצחונה נחשב הישג גם לתנועת השמרנים הקיצונית. גם היקף התמיכה המרשים שקיבל רון פול, שהגיע למקום השני אחרי בכמן, מעצים את הרושם של נצחון האגף הימני הקיצוני במפלגה. פול, הידוע בעמדותיו הבדלניות החריגות, הצהיר בעימות הטלוויזיוני בשבוע שעבר כי הוא תומך בשאיפות הגרעין של איראן.

גם החלטתו אתמול של המועמד טים פולנטי לפרוש מהמרוץ הרפובליקאי, מוכיחה את היקף השפעתו של האגף הימני הקיצוני. לתוצאות מדגם-הקש, המתקיים באופן מסורתי באיווה עם היפתח עונת הבחירות, משמעות סמלית בעיקר. בבחירות ב-2008 ניצחו מיט רומני ומייק האקבי, ואילו את המועמדות הרפובליקאית לנשיאות קיבל בזמנו ג'ון מקיין, שלא הגיע לאיווה.

ההערכה שרווחה אתמול בקרב פרשנים היתה, כי ההתמודדות המשמעותית על מועמדות המפלגה הרפובליקאית תתמקד בין מיט רומני לריק פרי. אין זה מקרה, אמרו פרשנים, ששניהם לא טרחו לבוא לאיווה. רומני, בן 64, מושל מסצ'וסטס לשעבר ואיש עסקים מצליח, ופרי, בן 61, מושל טקסס ופוליטיקאי נמרץ, אינם מסתירים את השתדלותם שלא להימנות עם המתמודדים באגף הימני במפלגתם. פרי, יותר מעמיתו רומני, מוגדר בקרב פרשנים כמועמד עם פוטנציאל נשיאותי. עוד מוקדם להעריך את סיכוייהם של השניים לזכות במועמדות הרפובליקאית, אבל כל אחד מהם עשוי להתגלות כיריב רציני לנשיא אובמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ