הלהיט החדש של הגנבים: פוחלצי קרנף

גל גניבות בעקבות דרישה לתרופות המופקות מקרני קרנף במזרח הרחוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איפסוויץ'. מוזיאון איפסוויץ' גדוש בפריטים מרהיבים שעשויים להיות מוקד משיכה לגנבים, ובהם מסיכת מוות מצרית מצופה זהב בת אלפיים, וגלימה נדירה מהוואי שבה משולבות נוצות של ציפור שנכחדה. ואולם, שני הגנבים שפרצו למוזיאון ב-28 ביולי חיפשו משהו שונה לגמרי. הפריט המבוקש היה קרן קרנף גדולה אשר הייתה עדיין מחוברת לבעליה, שמוצג במוזיאון משנת 1907.

"הם פשוט תלשו אותה", סיפרה בראיוני רדקין, האחראית על התרבות במועצת העיר איפסוויץ'. נוסף לכך לקחו הגנבים שתי קרניים אחרות, וגולגולת קרנף שהייתה מחוברת לאחת מהן, והסתלקו במהירות.

אפשר היה לחשוב שזהו מעשה מוזר וחריג של אדם עם פטיש לקרנפים, אך זוהי הגניבה ה-30 במספר השנה של קרני קרנף באירופה. הקרניים נגנבות ממוזיאונים, גלריות, בתי מסחר לעתיקות, בתי מכירות פומביות ובתים פרטיים, כדי לספק את צורכי השוק המתפתח במזרח הרחוק לקרני קרנף גרוסות, המשמשות לייצור אבקה רפואית. התכשיר, המורכב מקרניים טחונות, משמש אפרודיזיאק, ויש אף המאמינים שביכולתו לרפא סרטן ומחלות נוספות.

גורם נוסף למכת הגניבות הוא חוקים חדשים הנוגעים למכירת קרניים משומשות של קרנפים, אשר ניצודו ופוחלצו לפני שנים רבות. כמה מדינות באיחוד האירופי החמירו את התקנות בתחילת השנה, וכעת כמעט שלא ניתן לייצא קרניים ממדינות האיחוד האירופי.

מחירה של קרן אחת יכול להגיע ליותר מ-200 אלף דולר, והאבקה נמכרת בקרוב ל-100 אלף דולר לקילוגרם - יותר ממחירם של זהב, הרואין וקוקאין. גורם במשטרת לונדון המליץ למוזיאונים ולגלריות לגלות עירנות, לא לפרסם תצלומים של קרנפים באתרי האינטרנט שלהם, לאחסן את הקרניים בחדרים נעולים או, כפי שנוהגים במוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון, לחבר לקרנפים שבתצוגה קרני דמה.

במקביל, סכנה ממשית נשקפת לאוכלוסיית קרנפי הפרא באפריקה: גנבי הקרניים פונים לציידים אשר מנסרים קרניים מקרנפים חיים. לדברי מנהלת ארגון "הצילו את הקרנפים" הבריטי, קאתי דין, לעתים קרובות הם משאירים אותם בשטח כשהם מדממים למוות. עד כה ניצודו ונטבחו השנה 260 קרנפים בדרום אפריקה. בשנה שעברה הגיע מספר הקורבנות ל-333.

הקרנף מאיפסוויץ', אשר נרכש מהמוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון תמורת 16 ליש"ט בשנת 1907, וכונה במסמכי הרכישה "חזיר מסוג נדיר", משמש זה תקופה ארוכה הקמע העירוני. שמו - רוזי - נבחר בתחרות עירונית. הנהלת המוזיאון הניחה ספר תנחומים ליד הקרנף קטוע הקרן, בו רושמים תושבי העיר את רחשי לבם. לאחרונה הוחלט להרכיב לו קרן דמה, ולהציב שלט: "קרן לא אמיתית. אל תקחו אותה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ