ג'קי חורי

משרד החוץ של אלג'יריה אישר הערב (שני) כי כמה מבני משפחתו של שליט לוב מועמר קדאפי נמלטו מוקדם יותר היום למדינה. הנמלטים הם בניו של קדאפי, מוחמד וחניבעל, רעייתו ספיה ובתו עיישה. בני משפחתו של קדאפי נמלטו לשכנתה של לוב על רקע השתלטות כוחות המורדים על הבירה טריפולי. עם זאת, עדיין לא ידוע היכן קדאפי עצמו נמצא.

במקביל לדיווחים על הימלטות בני המשפחה לאלג'יריה, כוחות המורדים מסרו הערב כי בן נוסף של השליט, חאמיס קדאפי, נהרג בקרבות סמוך לבירה טריפולי.

עיתונאים באלג'יריה סיפרו כי ההחלטה לאשר את כניסת בני משפחת קדאפי למדינה התקבלה לאחר התערבות הנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה, וזאת בשל סיבות הומניטאריות. עיישה, בתו של שליט לוב נמצאת בהריון מתקדם, ולבני משפחת קדאפי מספר רב של ילדים.

בני המשפחה חצו את הגבול מלוב לאלג'יריה בשיירה של רכבי שטח, והמתינו במעבר במשך יותר מ-12 שעות עד שהתקבלה ההחלטה להכניסם. הם שוהים בעיר הסמוכה לגבול תחת פיקוח השלטונות ולא יורשו להגיע לבירה אלג'יר.

על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, אלג'יריה עדכנה את מועצת המורדים ואת מזכ"ל האו"ם בקליטת בני המשפחה. למרות החלטה זו, אלג'יריה התחייבה להסגיר את קדאפי לבית הדין הבינלאומי בהאג אם הוא יימלט לתחומה. מועצת המורדים מסרה בתגובה כי בכוונתם לדרוש מאלג'יריה להסגיר לידיה את בני המשפחה הנמלטים.

ביום שישי בלילה דווח כי שש מכוניות מרצדס משוריינות ומאובזרות חצו בדהרה את הגבול מלוב לעיר גדאמס באלג'יריה. מקור בכיר במועצה הצבאית של לוב, שמסר את הפרטים לעיתון א-שרק אל אווסט, ציין כי במכוניות היו ככל הנראה בכירים לובים שנותרו נאמנים לשליט מועמר קדאפי, וכי לא מן הנמנע כי גם הוא עצמו חצה את הגבול.

מימין: עיישה, מוחמד, חניבעל וספיה קדאפי. תצלום: אי-אף-פי

המקור הוסיף כי המורדים הלובים לא הצליחו ללכוד את הרכבים מאחר ומדובר ברכבים חדשים המצוידים באמצעים אלקטרוניים. הוא ציין כי את שיירת הרכבים המשוריינת אבטחה יחידת "קומנדו המדבר" הנתונה לפיקודו של קדאפי.

המורדים הלובים הבהירו אתמול שלא ינהלו משא ומתן עם השליט קדאפי על העברת השלטון. עלי טהרוני, מבכירי מועצת המעבר הלאומית שהקימו המורדים, אמר כי המגעים היחידים יהיו למען הסגרתו והבאתו לדין של הרודן. טהרוני התייחס בדבריו להצהרה של דוברו של קדאפי, מוסא איברהים, שאמר כי המנהיג המודח הציע להיכנס למשא ומתן עם המורדים כדי להרכיב ממשלת מעבר. לדברי איברהים, קדאפי עדיין שוהה בלוב.

המורדים המשיכו אתמול להתקדם לעבר סירת, מעוזו האחרון של קדאפי מאז נפילת עיר הבירה טריפולי לידיהם בשבוע שעבר. לפי דיווח של אחד ממפקדי המורדים בשטח, כוחותיו הגיעו למרחק של 30 ק"מ מסירת, שהיא עיר הולדתו של קדאפי. במקביל ממשיכים ניסיונות ההידברות עם ראשי השבטים בסירת, כדי שייכנעו ללא אלימות. בכיר בכוחות המורדים העריך כי אם העיר לא תיכנע בדרכי שלום, יתנהל במקום קרב קשה. בעיר סירת וסביבתה, לפי הערכות מודיעיניות, נמצאים מחסנים שבהם איחסן קדאפי נשק כימי וטילי סקאד.

במקביל לקרבות שנמשכו בסמוך לעיר סירת, בטריפולי מתחילים לדבר על רגיעה יחסית ושליטה של כוחות המורדים על כל העיר וסביבתה. המורדים מנסים בימים האחרונים להשליט סדר בכל השכונות, בניסיון להחזיר את החיים למסלולם כמה שניתן לקראת העברת מטה מועצת המורדים מבנגאזי לטריפולי. אך דווקא השקט היחסי הביא עמו מראות קשים, כאשר ברחובות, בבניינים ובמתחם של קדאפי התגלו מאות גופות של הרוגי השבוע שעבר.

העיתון א-שרק אל-אווסאת היוצא לאור בלונדון דיווח אתמול כי קדאפי תכנן להכריז על עצמו קיסר או מלך, אם כוחותיו ינצחו את המורדים. לפי העיתון, עיתונאי בריטי מצא במשרד ממשלתי נטוש בטריפולי מסמך ובו שמונה סעיפים, שבו מתואר ההליך שיוביל להמלכת קדאפי, ובסופו של דבר להוריש את "הממלכה" לאחד מבניו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ