בקהילה היהודית חוששים מעליית המועמד ריק פרי

רבים בקהילה היהודית בארה"ב טוענים שהנצרות הפכה לעניין מרכזי מדי בקמפיין של המועמד הרפובליקאי

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

מנהיגים יהודים בארה"ב מודאגים מהצהרות של מועמדים רפובליקאים לנשיאות המדגישות את אמונתם הנוצרית ודבקותם בערכים דתיים. עם זאת, ראשי הקהילה היהודית דחו על הסף חשדות כי התקפתו הבוטה של המועמד ריק פרי, מושל טקסס, על נגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי היתה בעלת נימה אנטישמית.

בנאום בחירות שנשא שלשום במדינת איווה, טען פרי, המועמד המוביל בקרב הציבור הרפובליקאי, כי "אם הבחור הזה ידפיס עוד כסף מעכשיו ועד הבחירות, אני לא יודע מה אתם הייתם עושים לו באיווה, אבל אנחנו היינו מתייחסים אליו רע מאוד בטקסס. הדפסה של שטרות כדי לשחק משחק פוליטי בתקופה כזו בהיסטוריה האמריקאית היא כמעט בגידה - או לדעתי, פעולה של בגידה".

בן ברננקי הוא בן למשפחה יהודית-ספרדית מיוחסת, שאיננו מסתיר את מוצאו. בראיונות נדירים שנתן בעבר דיבר בחום על הרקע היהודי שלו, ויש המספרים כי הוא שולט בשפה העברית. בעקבות דברי המושל פרי, עלו בקהילה היהודית בניו יורק השערות שדעות אנטישמיות הן הסיבה למתקפה האישית על ברננקי.

ואולם, בשיחות עם "הארץ" אתמול, הורגש מאמץ מצד מנהיגים יהודים להפריך חשדות אלה. "פרי נקט שפה לא ראויה כשתקף את ברננקי, שפה שאינה הולמת את מי שנושא עיניו למשרת נשיא ארה"ב", אמר אתמול מנכ"ל הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן. אבל לדברי פוקסמן, "להתבטאות של פרי אין שום קשר ליהדותו של ברננקי".

סימור רייך, בכיר בקהילה היהודית, שהיה בעבר יושב ראש ועידת הנשיאים היהודים, סבור גם הוא כי "דבריו של ריק פרי נגד נגיד הבנק הפדרלי ביטאו בחירה גרועה של מלים, אבל לא יותר מזה".

פרי באיווהצילום: רויטרס

עם זאת, פוקסמן מודאג מהתנהלותו של פרי, שהפכה את שאלת הדת לדומיננטית במרוץ הרפובליקאי לנשיאות לקראת בחירות 2012. "זו תופעה חמורה כאשר פוליטיקאים אומרים 'תימכו בי כי אני נוצרי אדוק וטוב'. אני מוטרד מכך, כי זו גם הפרה בוטה של עקרון הפרדת הדת מהמדינה", הוא אמר.

פוקסמן התייחס להצהרה שהשמיע פרי באירוע תפילה המוני שארגן, בו השתתפו עשרות אלפי נוצרים אוונגליסטים. פרי אמר כי "מי שמתוודה על חטאיו שלא באמצעות ישו רוכש כרטיס כניסה לגיהנום". לדברי פוקסמן, "פרי, היה מודע לכך שהוא אומר דבר חמור, אבל אמר אותו בכל זאת, מתוך ביטחון שיש להצהרה זו תומכים רבים".

סימור רייך טען כי העובדה שמועמדים רפובליקאים כריק פרי ומישל בקמן מדגישים כי הנצרות היא הדרך האמריקאית, "עומדת בניגוד משווע לשוויוניות של החברה האמריקאית ובטווח הארוך תפגע בקהילה היהודית".

מי שיצא להגנתם של ריק פרי ומועמדת נוצרית אדוקה אחרת, מישל בקמן, הוא דווקא הסנאטור ג'ו ליברמן, שנבחר לסנאט כמועמד עצמאי והיה בזמנו המועמד לסגן הנשיא לצדו של אל גור. ליברמן, יהודי מסורתי, אמר בראיון לתחנת רדיו מקומית בניו יורק כי הוא מסתייג מהביקורות. "ארה"ב נוסדה על אמונה דתית", אמר ליברמן. "אין שום סיבה טובה להתקפות נגד בקמן, פרי ומיט רומני. בארה"ב זו זכותו של אדם לומר מה שהוא רוצה. והם אינם מאבדים זכות זו רק משום שהם מועמדים למשרה ציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ