לוחם נגד השחיתות בהודו סוחף את ההמונים ומלחיץ את הממשלה

אנה הזארה השתחרר הבוקר ממעצר והוא פותח בשביתת רעב פומבית בת 15 יום

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

רבים מאזרחי הודו נמצאים בימים אלה ברחובות במאבק נגד השחיתות. אחרים דבוקים למכשירי הטלוויזיה שלהם ברחבי המדינה, עוקבים אחר התפתחות העימות בין הממשלה למנהיג המאבק, אנה הזארה. הזארה, בן 74, שמעטים מכירים בשמו האמיתי קיסאן באבוראו, הוא לוחם ותיק נגד השחיתות הפושה בהודו וכבר הביך בעבר את הממשלה. בתחילת השבוע הכריז הזארה על כוונתו לפתוח בשביתת רעב שתימשך עד שהפרלמנט ידון בהצעת חוק שלפיה ימונה נציב תלונות ציבור, שבתוקף סמכותו יוכל לחקור ולהעניש פוליטיקאים ועובדי ממשלה מושחתים.

הזארה שבת רעב באפריל ואילץ את הממשלה לצרף נציגים מטעמו לצוות שהכין את הצעת החוק. שיטות המחאה שלו, תקיפות אך לא-אלימות, בסגנון גנדי, לצד מאבקו בשחיתות, זכו לאהדה רבה.

הזארה, שהחליט להישאר רווק, שירת 15 שנים בצבא ולאחר שחרורו ב-1978 חזר למחוז הולדתו מוכה הבצורת שבמדינת מהאראשטרה, שם הפך אחד מחלוצי הפעולה לשימור מקורות מים שהציבה את המדינה על המפה הבינלאומית.

השבוע נעצר הזארה לצד מאות מתומכיו, שיצאו להפגין בניו דלהי. מעצרו עורר זעם רב ברחוב ההודי ורבים יצאו להפגין למען שחרורו. לעומת זאת, הממשלה טענה שהמחאה שמנהיג הזארה פוגעת בדמוקרטיה. המחאות ההמוניות הכניסו למגננה את מפלגת הקונגרס שבשלטון, שנחלשה באחרונה בעקבות סדרה של שערוריות שוחד.

בנאום שנשא שלשום בפרלמנט, ניסה ראש הממשלה מנמוהן סינג להרגיע את הרוחות אך נכשל, מאחר שההפגנות בהודו התחדשו ביתר שאת. בניו דלהי הצטרפו רבבות תושבים לצעדת המחאה, והמונים השתתפו במאות מחאות במדינה. רק מעטים תיארו לעצמם שיוזמתו של הזארה תמשוך תשומת לב רבה כל כך, אבל מחאתו זכתה לאוזן קשבת בעקבות התסכול הגובר מנגע השוחד הפושה במדינה, שאותו המשיכו הממשלות השונות לטפח, או שלא הצליחו למגר.

על רקע ההפגנות, ניהלו נציגי המשטרה שיחות עם הזארה הכלוא, לאחר שסירב לנטוש את תוכניתו לפתוח במחאה פומבית. 12 שעות אחרי מעצרו קיבל הזארה רשות לצאת מהכלא, אבל סירב לצאת ולאכול עד שדרישותיו ייענו. אתמול קיבל אישור לשבות רעב בפומבי בלב ניו דלהי לשבועיים. הזארה צפוי להשתחרר היום ממעצרו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ