מיכאיל גורבצ'וב: "הייתי צריך לפרוש ולהקים מפלגה דמוקרטית"

ג'ונתן סטיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ונתן סטיל

מוסקווה. פוליטיקאים מודים בטעויות רק לעתים רחוקות. אולם, מיכאיל גורבצ'וב, מנהיגה לשעבר של ברית המועצות, מודה כי היה עליו לעזוב את המפלגה הקומוניסטית חודשים לפני ניסיון ההפיכה ב-1991. בראיון לגרדיאן מנה גורבצ'וב לפחות חמש שגיאות שעשה, אשר הובילו לפני 20 שנה לפרישתו, וגם לקריסת ברית המועצות.

גורבצ'וב נראה היום רגוע וחייכן, אולם מפגין מרירות, במיוחד בהקשר ליריבו בוריס ילצין או כשהוא מתאר את הקושרים ששמו אותו במעצר בית בחצי האי קרים בימי ניסיון ההפיכה שכשל.

לשאלה מהי החרטה הגדולה שלו ענה ללא היסוס: "העובדה שניסיתי זמן רב מדי לשנות את המפלגה הקומוניסטית". לדבריו, היה עליו להתפטר באפריל 1991 ולהקים מפלגה דמוקרטית כיוון שהקומוניסטים התנגדו לכל שינוי. זו הפעם הראשונה שגורבצ'וב מצהיר בפומבי כי היה עליו לעזוב את המפלגה חודשים לפני אוגוסט 1991.

באביב 1991 מצא גורבצ'וב את עצמו לכוד בין השמרנים במפלגה שהתנגדו למהלכיו, לבין הפרוגרסיבים שרצו לכונן מערכת רב-מפלגתית ולהחיל רפורמות שוק. במושב הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית באפריל דרשו אחדים להכריז על מצב חירום. לפי ספרו, הגיב גורבצ'וב בחריפות: "נמאס לי מדיבורים, אני מתפטר".

לאחר שהצטננו הרוחות חזר בו גורבצ'וב מהחלטתו להתפטר. בספרו ציין כי "היום אני תוהה אם לא היה עלי להתעקש על ההתפטרות מתפקיד המזכ"ל. זה היה עדיף מבחינה אישית, אבל הרגשתי שאין לי זכות מוסרית לנטוש את המפלגה".

גורבצ'וב נותר אופטימיסט. לטענתו, בעיותיה של ברית המועצות עמדו על סף פתרון עד שהפיכת אוגוסט 1991 הפכה את הקערה על פיה. "טעיתי. יצאתי לחופשה. הייתי מסתדר גם בלעדיה. ואז, ב-18 באוגוסט הגיעה קבוצת אנשים לא קרואים. ניסיתי לברר מיהם ומי שלח אותם וגיליתי שהקווים נותקו". גורבצ'וב ובני משפחתו נשארו באתר הנופש תחת שמירה במשך שלושה ימים.

ראשון ההישגים שבהם גורבצ'וב גאה הוא הבנייה מחדש של מערכות הפוליטיקה והכלכלה הסובייטיות שבהן החל מיד עם כניסתו לתפקיד במארס 1985. אולם הוא היה מעורב גם בפירוק הנשק הגרעיני והתנגד למעורבות כוחנית בחו"ל.

הוא שיבח את ולדימיר פוטין על שהחזיר את היציבות לרוסיה, אך מגנה את התנהלתו הנוכחית. "הוא משנה את שיטת הבחירות, מבטל בחירת מושלים, ועוד. מניתי לפחות 20 שינויים שעשה שלא היו מקובלים עלי", אמר.

גרדיאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ