גרמניה סוערת בגלל רומן בפייסבוק בין מחוקק לבת 16

בשעה שהקנצלרית אנגלה מרקל מתמודדת עם המשבר הכלכלי ועם מעמדה הנחלש, כוכב עולה במפלגתה התפטר על רקע פרשת אהבים

ניו יורק טיימס
ניקולס קוליש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ניקולס קוליש

ברלין. ציבור הבוחרים הגרמני עשוי אולי להתייחס בסלחנות לפרשת אהבים של פוליטיקאי עם נערה, אבל לא כשמדובר בפוליטיקאי שמרני מוביל, אשר פגש בנערה ברשת החברתית פייסבוק שבה גם נהג לחשוף פרטים בלתי צנועים בעליל מחייו הפרטיים.

כריסטיאן פון בטיכר, חבר בית המחוקקים במדינת שלזוויג הולשטיין שבצפון גרמניה, נחשב לכוכב עולה במפלגה הנוצרית-דמוקרטית, מפלגתה של הקנצלרית אנגלה מרקל. בתחילת השבוע נאלץ בטיכר להתפטר, ובמסיבת העיתונאים שבה הודיע על עזיבתו התוודה בדמעות הפוליטיקאי בן ה-40, כי ניהל רומן עם נערה בת 16.

המעשה של בטיכר אינו מפר את החוק הגרמני, אך הוא הודה שהתנהלותו אינה הולמת. עם זאת הבהיר שאינו מתבייש במעשיו, היות שמדובר ב"סיפור אהבה יוצא דופן". גם השערורייה שפרצה היתה יוצאת דופן, לא בגלל גילה של הנערה, שנמצא על הגבול שבין המותר לאסור על פי חוק, אלא משום שמערכת היחסים נרקמה בפייסבוק.

קהל הבוחרים ועמיתיו של בטיכר מוטרדים פחות מגילה של הנערה מאשר מהעובדה "שאדם מבוגר בעל עיסוקים רבי חשיבות מבלה את זמנו בהחלפת מסרים עם צעירונת ברשת", כפי שהגדיר זאת רודולף קיטר, מומחה לאתיקה בתקשורת באוניברסיטת ארלנגן-נורמברג.

לדברי בטיכר, הן הוריה של הנערה והן חוג ידידיו ידעו על הפרשה. הנערה, ששמה לא הוזכר בתקשורת, הגנה בראיונות לעיתונות על אהובה לשעבר. עם זאת, יש להניח שגרמה לו למבוכה כאשר סיפרה לכתב עיתון אקספרס בקלן על מאות מסרים ששלח ברשת ובטלפון הסלולרי קודם לפגישתם הראשונה, שבה בילו יומיים רצופים במלון בדיסלדורף.

הופעתו של בטיכר הדומע בטלוויזיה, על רקע סמל המפלגה, לא יכלה להגיע בעיתוי גרוע יותר בעבור אנגלה מרקל, שמתמודדת עם המשבר הכלכלי באירופה ועם מעמדה הנחלש בסקרי דעת הקהל. הסרטון הפך זה מכבר לקליפ פופולרי באתר יוטיוב.

יותר מכך, השערורייה מתפוצצת על רקע התפטרותו במארס של חבר בכיר ומהולל במפלגתה, שר ההגנה קרל תיאודור צו גוטנברג, לאחר שהתגלה שהעתיק חלקים מעבודת הדוקטורט שלו.

מרקל קיוותה שבטיכר יעזור לשקם את המפלגה מהמכות שספגה באחרונה בבחירות המחוזיות. אבל כעת דומה שהוא הסב למפלגה נזק תדמיתי נוסף, וזאת בתקופה שבה קהל הבוחרים השמרני מאבד את אמונו בגישתה המדינית של מרקל ובנטייתה למרכז הפוליטי.

אף שהציבור בגרמניה אינו מגלה עניין בדרך כלל בחיי המין של מנהיגיו, ממשיכה השערורייה לככב בכותרות בגרמניה. ביום שני פרש בטיכר מתפקידו כראש הסיעה של המפלגה בפרלמנט של שלזוויג הולשטיין. ביום שלישי התפרסמו תצלומים של תעודת נישואים מנוואדה מאוקטובר 2010, לפיה ייתכן שבטיכר, הרווק הנצחי, נשא את חברתו בת ה-34 לאשה חודשים אחרי תום יחסיו עם הנערה.

בהודעת הפרישה שלו הודה בטיכר ש"אף שמבחינה משפטית אין פגם בפרשה, מובן שרבים יתקשו למצוא הצדקה מוסרית" ליחסים עם נערה שגילה מחצית מגילו. זמן קצר לפני הנאום מחק בטיכר את פרופיל הפייסבוק שלו. ליורשו בתפקיד, יוסט דה יגר, אין פרופיל ברשת החברתית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ