נשיא סוריה בשאר אל-אסד מצפצף על העולם בתמיכת רוסיה

לפחות 22 בני אדם נהרגו היום במתקפות שונות של טנקים וחיילים על מפגינים ברחבי המדינה; רוסיה מגנה את המערב על קריאתו להסתלקות הנשיא

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

לפחות 22 בני אדם נהרגו היום (שישי) במתקפה של כוחות הביטחון בסוריה על מפגינים ברחבי המדינה. בתוך כך, שר החוץ של רוסיה העביר ביקורת על קריאתם של מנהיגי המערב אתמול לנשיא סוריה בשאר אל-אסד להתפטר. לדבריו אל למערב להתערב בענייניה של סוריה ולעודד את גורמי האופוזיציה במדינה.

לפי דיווחים מפי ארגוני זכויות אדם נראה כי אסד אינו מתרגש מהקריאות להדחתו והוא ממשיך במסע ההרג של מתנגדי שלטונו. ארגוני זכויות האדם דיווחו כי כוחות הביטחון ירו ללא הבחנה באלפי המפדינים שמילאו היום את רחובות הערים ברחבי המדינה. לדבריהם אסד שלח טנקים וחיילים חמושים לרחובות, על אף הבטחתו למזכ"ל האו"ם באן קי-מון, כי המבצע הצבאי במדינה ייפסק.

המפגינים בעיר ג'אבלה היום, עוטים מסכות בצבא הדגל הסורי. תצלום: AFP

דובר השר אמר כי רוסיה מאמינה שיש לתת לאסד זמן מספק על מנת ליישם את הרפורמות עליהם הכריז לפני כחודשיים, לאחר שכבר עשה מספר "צעדים משמעותיים"- ביניהם הסרת מצב החירום במדינה ואשרור צו המאפשר קיום הפגנות שקטות.

אתמול הצהיר נשיא ארה"ב ברק אובמה לראשונה כי על הנשיא אסד להתפטר מתפקידו לאלתר. אחריו עשתה זו גם מזכירה המדינה הילרי קלינטון ובעקבותיהם פרסמו הודעות דומות מנהיגי צרפת, בריטניה, גרמניה וקנדה. דובר השר הוסיף כי רוסיה אינה מסכימה עם ארה"ב והאיחוד האירופי שבחרו לצאת עם הקריאה הזו.

לדבריו, "רוסיה מודאגת מהמצב בסוריה, ומהדיווחים לפיהם אנשים מתים שם". הוא תיאר את סוריה כאחת מ"נקודות המשען" במזרח התיכון, וערעור היציבות במדינה יגרור אי יציבות באזור כולו. לדבריו על הקהילה הבינלאומית להבהיר לסוריה כי יש להפסיק כל סוג של אלימות במדינה. בכך התייחס לא רק לאסד, אלא גם לכוחות האופוזיציה. "יש לעודד את האופוזיציה להיכנס לדיאלוג עם השלטון ולהבידיל עצמם מגורמים קיצוניים במדינה", אמר.

רוסיה ממשיכה לספק נשק לסוריה על אף הפצרותיהן של ארה"ב וישראל בנושא, והתנגדה גם למהלך להטלת סנקציות על המדינה. אתמול הודיע רמט"ל רוסיה כי ארצו תמשיך לספק מטוסי קרס לסוריה, במסגרת הסכם שנחתם בין המדינות. בתחילת החודש אמר נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב כי הוא הזהיר את סוריה מפני "גורל עגום" במידה ולא ישכיל ליישם במהירות רפורמות במדינה.

בתוך כך, התובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי אמר היום כי אינו יכול לפתוח בחקירה פלילית נגד פעילות המשטר בסוריה, משום שזו אינה מכירה בבית הדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ