נשיא סוריה בשאר אסד: מתעלם מהקריאות במערב לפרישתי, הן לא מעניינות אותי

בראיון טלוויזיוני אמר נשיא סוריה כי חרף ההסלמה באלימות הצליחו כוחות הביטחון "להכשיל את הניסיון להפיל את המשטר"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

נשיא סוריה, בשאר אסד, התראיין היום (ראשון) לטלוויזיה הממלכתית הסורית והתייחס לעימותים האלימים במדינתו. "חוסר השקט במדינה הפך לאלים בשבועות האחרונים, אך אני לא מדואג", אמר אסד והוסיף כי הוא מעריך שהבחירות לפרלמנט ייערכו בחודש פברואר 2012, לאחר שסדרת רפורמות בחוקה הסורית יעברו ויאפשרו למפלגות נוספות, מלבד מפלגת הבעת' להשתתף בבחירות.

כשנשאל אסד מה דעתו על הקולות במערב הקוראים לו לעזוב את תפקידו, אמר הנשיא כי "מה שהמערב אומר לא מעניין אותנו. אם נבין שאותן מדינות תומכות בפשעים של הישראלים נגד הפלסטינים אז נבין במה מדובר". אסד גם טען כי לאחר שסירבה סוריה לשתף פעולה עם האמריקאים ב-2003, בקמפיין שלהם נגד עיראק ואפגניסטן, "התחלנו לקבל איומים מארה"ב והמערב". הנשיא הסורי אמר כי כל פעולה צבאית נגד ארצו תיתקל בתגובה חריפה וכי "המדינות התוקפות יישאו בתוצאות שלא יוכלו לעמוד בהן".

אסד במהלך הראיון, הערב. תצלום: אי-פי

כשנשאל אודות איומי האמברגו והמצור מצד המערב על מדינתו, אמר אסד כי "סוריה לא תרעב, זה בלתי אפשרי. אנחנו מספקים את הצרכים של עצמנו, לסוריה מיקום גיאוגרפי חשוב ויסודי לכלכלת האזור וכל מצור שיוטל על סוריה יפגע במספר רב של מדינות וישפיע עליהן".

"לא נאפשר לאף מדינה, קרובה או רחוקה, להתערב בנעשה בסוריה. כל ניסיון של מדינה כזו או אחרת לשחק את תפקיד המחנך על חשבוננו הוא לא מקובל ואנחנו דוחים זאת, ללא קשר לזהות המדינה", אמר אסד ורמז בכך על הניסיונות של טורקיה להתערב בנעשה במדינה. "אנחנו בתקופת מעבר כרגע שבסופה תהיינה בחירות. זוהי תקופה מאוד קריטית. אנחנו חייבים לפתוח בדיאלוג בכדי לפתור בעיות פנימיות", אמר הנשיא הסורי.

כשנשאל הנשיא על העצורים הרבים במדינה אמר כי "כל מי שביצע פשע נגד אזרח או חייל סורי יובא לדין, מי שיורשע בעזרת ראיות ייענש, מי שעשה טעויות ישלם על כך, אנחנו לא מחזיקים אף אדם חף מפשע במעצר, ולא נשחרר אף אדם אשם לחופשי" הוסיף אסד.

"סוריה הצליחה להכשיל תכנית להפלתה בתוך מספר שבועות", אמר, "יש לנו הישגים ביטחוניים משמעותיים אבל אנחנו לא נכריז עליהם עכשיו, כדי להבטיח את הצלחתם. המצב הביטחוני ברחבי המדינה הוא עכשיו יותר טוב". לדבריו הפתרון למשבר בסוריה הוא מדיני: "בחרנו באופציה המדינית והפוליטית כבר בימים הראשונים לאירועים, ולכן הלכנו כברת דרך ברפורמות, והתחלנו בצעדים כבר בשבוע הראשון לאירועים. אנחנו עכשיו בתקופת מעבר בה נעשה בחינה מחדש לכל החוקים, כולל לחוקה".

על רקע הראיון הטלוויזיוני שהעניק, המהומות במדינה נמשכות. על אף הודעה קודמת של בשאר אסד, לפיה הפסיק לשלוח את צבאו להיאבק במפגינים, דיווחו אתמול פעילי זכויות אדם בסוריה על 40 הרוגים נוספים מאז שלשום.

בתוך כך, היום מינתה איראן שגריר חדש בסוריה, כך דווח ב"איראן דיילי". על פי הדיווח, מוחמד רעוף שאהיבני יחליף את אחמד מוסאווי בתפקיד. שאהיבני כיהן עד כה כסגן שר החוץ והאחראי לענייני המזרח התיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ