אמץ לך בדווי

הזנחה רבת שנים הפכה את הבדווים בסיני לסיכון ביטחוני למצרים. כעת, מבטיחים להם השלטונות שיקום כלכלי ושוויון זכויות. האם יצליחו להופכם מאויב לאוהב?

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הודעת ממשלת מצרים, שפורסמה בשבת לפנות בוקר בכלי התקשורת הערביים - זאת שבישרה על ההחלטה להחזיר את שגריר מצרים מישראל ואחר כך בוטלה - כוללת גם סעיף על הבדווים בסיני. "תוקם ועדה ממשלתית מיוחדת, שבה ישתתפו כל משרדי הממשלה, כדי להקים מנגנון לפיתוח כולל של סיני. מנגנון זה יפקח על כל תחומי הפיתוח והשגשוג, במישור הפוליטי, החברתי והכלכלי, ויעשה לפתרון בעיותיהם של הבדווים... זאת מתוך הכרה שמערכת הפיתוח בסיני היא קו ההגנה הראשון אל מול המזימות האזוריות, שמצרים תתמודד עמן במלוא הנחישות". האצבע המאשימה המצרית איננה מכוונת הפעם לישראל, אלא לאיראן, לסומליה, ולהתארגנויות בעזה שקשורות באל-קאעדה ושהקימו מרכזי אימונים ומחסני נשק בסיני.

להכרה בכך שהזנחת הבדווים של סיני בתקופת כהונתו של חוסני מובארק פגעה בביטחון הלאומי, יש אכן משמעות אסטרטגית. אבל טיפול בבעיותיהם ושיקום מצבם הכלכלי של כ-360 אלף הבדווים תושבי חצי האי סיני אינם משימות פשוטות. הצהרות על כוונות טובות היו גם בתקופת מובארק. הוא הכריז חגיגית על תוכנית להקמתם של כ-80 כפרים בדוויים חדשים, שבהם יוקמו גם מפעלים, אך דבר לא קרה.

דו"ח על מצב הבדווים בסיני, שפירסם בשנת 2007 המכון הבינלאומי לחקר סכסוכים, קבע שהם מורחקים על ידי הממשלה מכל פעילות תיירותית. במקום זאת היא מעודדת אזרחים מערי מצרים לעבור לעבוד בתיירות בחצי האי, בניסיון לפתור חלק מבעיות התעסוקה הקשות בתוך המדינה. מאז 2001 לא הוקמו בסיני פרויקטים תעשייתיים, ובמפעלים הקיימים מועסקים לא יותר מ-5,000 עובדים.

על פי הדו"ח נתפשים הבדווים כמשתפי פעולה עם ישראל, או לכל הפחות כמי שאינם נאמנים למדינה המצרית. בבתי הספר העלובים בסיני מלמדים את הבדווים על המורשת הפרעונית, וכאשר התלמידים דורשים ללמוד את מורשתם הם, מזמנים המורים את ההורים לשיחה.

הבדווים גם הואשמו על ידי שלטונות מצרים באחריות לפיגועים בחופי סיני בשנים 2004-2006, ובעקבות זאת נהפך צפון סיני לאזור צבאי על כל המשתמע מכך. קרוב ל-3,000 בדווים נעצרו ונותרו זמן ממושך בכלא ללא משפט; מחסומי דרכים הקשו על מעבר סחורות ובני אדם מאזור לאזור, וחיפושים מבית לבית, שכללו פגיעה בנשים, טיפחו תרבות של תיעוב ושנאה למשטר המצרי. בנוסף החלה ממשלת מצרים להקים גדר ביטחון סביב בתי המלון בשארם א-שייח, כהגנה נגד "פלישת הבדווים" לאתרי התיירות שנשלטים על ידי אזרחים מצרים מקהיר.

במארס השנה פתחו הבדווים בדרום סיני בסדרה של שביתות שבת ליד מתקני כוח הפיקוח הבינלאומי שהוקם בעקבות הסכמי קמפ-דייוויד, ודרשו להשוות את משכורותיהם לאלה שמשולמות לאזרחים מצרים אחרים. הם הציגו לפני עיתונאים נתונים שעל פיהם הם משתכרים בין 400 ל-1,000 לירות מצריות, בעוד שעובדים מצרים וזרים משתכרים 10,000-12,000 לי"מ בחודש. הם גם דרשו להעביר את מובארק ובני משפחתו משארם א-שייח לקהיר, בטענה ששהייתם שם וההגנה הצבאית ההדוקה שלה הם זוכים פוגעים אנושות בתעשיית התיירות ובפרנסתם.

דווקא הסגר הישראלי על עזה הביא לשיפור מסוים במצב הכלכלי: תעשיית המנהרות יצרה מעמד חדש של "מנהלי מנהרות" בדווים, אשר עשו הון מהברחות. "טייקונים" אלה מילאו גם את תפקידה של המדינה. הם דאגו להביא רופאים לשבטים, לפתח מערכת חינוך ולהקים מוסדות רווחה שחילקו כסף לנזקקים. אל הריק הממשלתי הזה נכנסו באופן טבעי גם ארגונים רדיקליים, שהציעו סיוע ישיר בתמורה לשיתוף פעולה בהברחת נשק לאנשיהם בעזה או כדי לבצע פיגועים נגד נציגי הממשלה. על פי אחד ממברקי ויקיליקס הביע שר המודיעין לשעבר, עומר סולימאן, חשש מפני תוכניות איראניות לגייס בדווים לשירות בחמאס.

ממשלות מצרים בתקופת מובארק ניסו מדי פעם לקיים פגישות פיוס עם הבדווים ולהגיע אתם להסכמות על שיתוף פעולה נגד הארגונים הרדיקליים, אולם בתמורה הם הציעו בעיקר הבטחות לשיפור המצב הכלכלי, מבלי שנעשה הרבה. המשטר החדש שקם אחרי המהפכה בינואר השנה פתח גם הוא בסדרת מגעים הצהרתיים, ובצעד סמלי התארח ראש הממשלה עיסאם שרף באפריל אצל ראשי השבטים בדרום סיני, סעד עמם ארוחת צהריים מתוקשרת והבטיח לפתוח דף חדש ביחסים ולהיענות לתביעותיהם. "באתי אליכם כדי לאכול יחד לחם ומלח", הכריז שרף, שהביא עמו אגרות ברכה ואיחולים מראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל חוסיין טנטאווי.

זמן קצר אחרי הביקור בוצע הפיגוע בצינור הגז בצפון סיני. חודשים אחר כך נפגע צינור הגז פעם נוספת, ותחנת המשטרה באל-עריש הותקפה על ידי חמושים, בהם בדווים. ממשלת מצרים הצביעה אמנם על פעילים פלסטינים מעזה כמי שאחראי לפיגועים הללו, אבל כוחות הביטחון המצריים פתחו במתקפה דווקא נגד הבדווים. מצרים נזהרת שלא להאשים את הבדווים בפיגועים בכביש אילת, אולם מבחנה האמיתי מצוי בנטרול העוינות ארוכת השנים שלהם, ובאימוצם כאזרחים שווי זכויות שיכולים לתרום לביטחון הלאומי בחצי האי סיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ