אי-פי

מקסיקו סיטי (אי-פי). נשיא מקסיקו, פליפה קלדרון, עולה על הרים, יורד בגיאיות, מטפס על פירמידות וחותר בנהר בג'ונגל, בניסיון לעודד את תעשיית התיירות המקרטעת של ארצו. קלדרון, בן 49, מנסה לשנות את המוניטין שיצא למקסיקו כמדינה אלימה. הוא חובש על ראשו כובע בסגנון אינדיאנה ג'ונס, ומופיע כעת כמדריך תיירים בסדרת טלוויזיה, שתשודר החל מספטמבר בטלוויזיה הציבורית בארה"ב.

באחת התוכניות הוא ממיר את הכובע בקסדה, שעליה מורכב פנס, נקשר ברתמה ויורד בחבל למעמקי מערות בעומק של כ-375 מטרים, שעה שנלווה אליו פיטר גרינברג, מנחה סדרת הטלוויזיה "הסיור המלכותי". בסדרה, שאורך כל פרק הוא כחצי שעה, הוא שונה מתדמיתו הרגילה כעורך דין רהוט שהתפרסם במלחמתו העקובה מדם נגד קרטלי הסמים. "יש לי מטלות אחרות, מסוכנות יותר", התלוצץ הנשיא, שעה שהוא מתנדנד על החבל שהוריד אותו למעמקי המערה. האתר שבו צולם הפרק נמצא בהואסטקה, אזור השוכן לחוף מפרץ מקסיקו. הוא מכוסה בג'ונגלים ויש בו מערות, מפלים ובריכות מים צלולים.

עם זאת, יש פרשנים שמבקרים את הנשיא, וטוענים שהסדרה היא חלק ממאמצי קלדרון לנצל את התקשורת כדי להקרין תדמית של איש חזק. "זו תמיד היתה מטרתו, להראות שהוא מאצ'ו", אמר ג'ון אקרמן מהאוניברסיטה הלאומית של מקסיקו. לדבריו, ב-2007, אחרי שהפעיל את הצבא נגד קרטלי הסמים, לבש קלדרון חולצה צבאית ירוקה, שהיתה גדולה עליו בכמה מידות - תמונה ש"זכתה" מאז לקריקטורות לועגות. זו גם אינה הפעם הראשונה שהוא משתמש בטלוויזיה. השנה מימן סדרה, ששודרה בטלוויזיה הממלכתית והיללה את משטרת מקסיקו.

אי אפשר להתווכח עם העובדה שתעשיית התיירות במקסיקו זקוקה לזריקת עידוד, לאחר שנמסר כי ב-2010 חלה ירידה של 6.3% במספר התיירים לעומת 2008, וכי במחצית הראשונה של 2011 היתה ירידה נוספת לעומת אותה תקופה אשתקד.

מומחים טוענים כי במשבר הכלכלי העולמי, נפגעו מדינות רבות. ואולם, הם גם מצביעים על האלימות הקשה במדינה שגבתה את חייהם של עשרות אלפי בני אדם מאז שקלדרון נכנס לתפקידו בסוף 2006. עד כה, תיירים זרים לא נפגעו מאלימות הסמים, נקודה שקלדרון להוט להדגיש. ואולם, בדרך הראשית להואסטקה היו מקרים רבים של חטיפות וקרבות ירי, ומשרד החוץ האמריקאי פרסם אזהרה לא לנסוע לשם. המסר שקלדרון רוצה להעביר הוא שמקסיקו היא מדינה בטוחה לתיירים.

נשיא מקסיקו פליפה קלדרון (משמאל) וראש ממשלת ספרד ספאטרו, בביקור באתר צ'יצ'ן איצה במקסיקו (תצלום: בלומברג)

במקסיקו יש לא מעט מתנגדים להופעת קלדרון בסדרה, בהם רבים הטוענים שהופעתו פוגעת בכבוד הנשיאות. אחרים דורשים לברר כמה כסף הוציאה מקסיקו למימון הסדרה. "הגשנו בקשה לברר את חוקיות פעולותיו של הנשיא", אמר מריו דה קוסטנסו, חבר קונגרס ממפלגת האופוזיציה. "מעולם, בכל ההיסטוריה של המדינה, לא נוצלה דמותו של הנשיא לקידום התיירות", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ