ג'ו ביידן בסין: ארה"ב היא עדיין הכלכלה החזקה בעולם

בביקורו הדגיש סגן הנשיא האמריקאי כי "ארצות הברית תתגבר על קשייה הפיננסיים". ביידן קרא למנהיגי סין להגביר פעולותיהם לבלימת שאיפותיה הגרעיניות של איראן

שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר

כתב "הארץ" בניו יורק

ההספדים על קיצה של העוצמה הפיננסית וחוסנה של הכלכלה בארצות הברית מוקדמים - זהו המסר המרכזי שנשא עמו סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בביקור של חמישה ימים בסין שהסתיים אתמול. ביידן הדגיש שהכלכלה האמריקאית ממשיכה להיות חזקה, למרות בעיות התקציב הנוכחיות, והשתדל להרגיע את המנהיגים והאזרחים הסינים שהינם בעלי נכסים בארצות הברית, כי אלו אינם בסכנה, על אף הורדת דירוג האשראי שלה. סגן הנשיא הבהיר למנהיגי סין, כי שתי המעצמות מתמודדות עם אותם איומים כלכליים, נושאים באחריות משותפת ושואפים לקדם את אותם היעדים הכלכליים.

"אמריקה היא עדיין ההימור הטוב ביותר בעולם בתחום ההשקעות", אמר אתמול ביידן כשנאם לפני סטודנטים באוניברסיטה בעיר צ'נגדו, בירת מחוז סצ'ואן - המחוז בעל הצמיחה הכלכלית המרשימה ביותר בסין. סגן הנשיא דחה בתקיפות את ההערכות והדיווחים, כי חל סחף במעמדה של ארה"ב כמעמצה עולמית והצהיר: "ארה"ב אף פעם לא השתמטה ממחוייבותיה הפיננסיות ואף פעם לא תשתמט".

בתשובה לשאלה בדבר חובה של ארצות הברית, הסביר ביידן: "אנא הבינו, אף אחד לא דואג לכך יותר מאשר אנו באמריקה. האמריקאים מחזיקים ב-85% מהנכסים במדינה וב-69% מאיגרות האוצר הפדרלי". הוא הסביר כי "האינטרס שלנו אינו רק להגן על ההשקעות הסיניות, האינטרס העליון שלנו להגן על האינטרסים של האמריקאים".

ביידן השתדל להרגיע את מנהיגי סין ולהפריך את הרושם הקשה שהתעורר בקרבם, בעקבות העיכובים בדרך להסכמה בוושינגטון על תקרת החוב הלאומי. בשיחות עם נשיא סין, הו ג'ינטאו, וסגנו - ומנהיג המדינה העתידי - שי ג'ינפינג, אמר ביידן כי "ארצות הברית תתגבר על קשייה הפיננסיים". כמו כן קרא סגן הנשיא לסינים להמשיך ולהשקיע בארצות הברית: "השקעות אלה יניבו מקומות עבודה לאמריקאים". לדבריו, ארצות הברית אינה חוששת מתחרות סינית ואף מרוצה מהלחצים שגורמים לה להיות תחרותית יותר. היא מקווה שהשגשוג הסיני יימשך, ושהיצוא האמריקאי לסין יגיע גם השנה ל-110 מיליארד דולר וייצור מאות ואלפי מקומות עבודה כפי שהיה בשנה שעברה, הדגיש.

בסוכנויות הידיעות דווח אתמול כי בשיחותיו בבייג'ין דחק ביידן במנהיגי סין והפציר בהם לגלות יותר נוכחות פעילה במאמץ לבלום את שאיפותיה הגרעיניות של איראן. כמו כן הוא ביקש מהם לנצל את השפעתם בצפון קוריאה כדי למנוע ממדינה זו להפיץ ידע וטכניקה גרעיניים.

בדבריו לסטודנטים הדגיש ביידן את חילופי הדברים התדירים בין הנשיא אובמה לבין נשיא סין הו ג'ינטאו, ובין בכירים בתחומי הפוליטיקה והכלכלה משני הצדדים. לדבריו, חייבים להיות מגעים נוספים בין המנהיגים האזרחיים והצבאיים כדי שידונו בנושאים ביטחוניים, בעיקר בתחום האינטרנט והשיט בימים, שבהם יש לשני הצדדים נקודות השקפה שונות. "הגנרלים שלנו צריכים לדבר אלה עם אלה בתדירות דומה לזו של הדיפלומטים שלנו", אמר ביידן.

הבוקר יצא ביידן למונגוליה, ומשם ימריא ליפאן, תחנתו האחרונה בסיורו הנוכחי באסיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ