נפילת קדאפי: שעתה היפה של אירופה

ההימור של נאט"ו הצליח. לוב אמנם יכולה לסיים כמו עיראק או אפגניסטאן, אך לעת עתה, סרקוזי, קמרון ואפילו ברלוסקוני יכולים לגזור קופון

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

לוב עוד עלולה להפוך לאנרכיה שבטית ולטבוע במלחמת אזרחים נוסח עיראק ואפגניסטאן, אבל היום, עם כניסתם של המורדים לטריפולי, המנהיגים האירופים שהובילו את המערכה של נאט"ו למען המורדים בקדאפי יכולים להרשות לעצמם כמה רגעים של קורת רוח. מי יודע, אולי ניקולא סרקוזי הציל את מערכת הבחירות לנשיאות בעוד שמונה חודשים בדיוק בשדה הקרב הלובי. קצת צבע חוזר ללחיים של דיוויד קמרון, שעובר קיץ קשה של התפרעויות בלונדון ומשבר פיננסי. אפילו סילביו ברלוסקוני, למרות שממשלתו קצת גמגמה לעתים במהלך המערכה על לוב, יכול היום לנוח מעט מהצרות הפוליטיות והמשפטיות שלו.

קרבות עזים ליד ארמון קדאפי, בית הדין בהאג רוצה להסגיר את בנו צבי בראל | התחנה הבאה: דמשק אחרי חצי שנה, האינטרנט חזר לטריפולי

חמישה חודשים מאז שיצאו לסייע למורדים, הצליחה נאט"ו להטות את הכף. הספקנות הייתה רבה, אמרו שהמערב לא יצליח להביא לשינוי המשטר באמצעות תקיפות אוויריות בלבד, שקדאפי חזק מדי, שתקיפות רבות מדי פוגעות והורגות אזרחים ושמדובר בבזבוז חסר תכלית של משאבים צבאיים. אבל היום, לאחר מה שנראה כדשדוש מתמשך בחולות המדבר, רושמים לעצמם מנהיגי נאט"ו, ובמיוחד השלישייה המערב-אירופית, ניצחון נדיר.

מועמר קדאפי וניקולא סרקוזי בטריפולי בשנת 2007. תצלום: אי-פי

לפני חודשיים, נדמה היה שהם מתחילים לאבד סבלנות, כשהמורדים לא הצליחו להתקדם והקולות להפסקת המתקפה האווירית התרבו, אבל היה מדובר למעשה בהתארגנות מחדש. התיאום המבצעי עם קואליציית המורדים התהדק, בשקט ציידו אותם בנשק, ציוד, יועצים צבאיים ומאמנים, ובשבועות האחרונים יצאו ל"פוש" אחרון. בארבעת השבועות האחרונים, מטוסי נאט"ו ביצעו כמעט 20 אלף גיחות מעל לוב, מתוכן 7500 תקיפות אוויריות, ששברו את ההתנגדות של חיילי קדאפי. הבהילות נדרשה מסיבות נוספות, בחודש הבא צפויים דיונים במטה נאט"ו על הארכה שלישית של המשימה ובאסיפה הכללית של האו"מ בה מדינות אנטי-מערביות מתוכננות לתקוף את נאט"ו על חריגה מהמנדט המקורי של אכיפת אזור אסור לטיסה והגנה על אזרחים.

אין ספק, כי הסיוע האווירי הקרוב למורדים, שאפשר את הניצחון, לא היה כלול במנדט של האו"ם, אבל ראשי נאט"ו החליטו לדחוף קדימה בכל זאת והשתיקו את המבקרים, חוץ מנשיא וונצואלה הוגו צ'אווס שהודיע אמש שמעצמות המערב מחריבות את טריפולי ומנסות להשתלט על האוצרות של לוב. סימן השאלה הגדול עכשיו הוא מי יישאר בלוב כדי לעזור לממשלה זמנית להשליט סדר במדינה הענקית. קשה להאמין שנאט"ו תשלח כוחות יבשתיים ולא נראה שהליגה הערבית והאיחוד האפריקאי מעוניינים במשימה. אבל אלה הבעיות של מחר. היום מותר לחגוג לכמה שעות את הנפילה של רודן מדינה ערבית רביעי השנה, לוב, בעקבות תוניסיה, מצרים ותימן.

מורדים לוביים חוגגים כיבוש בסיס צבאי מערבי לטריפולי, אתמול. תצלום: אי-פי

באופן רשמי, זהו הישג של נאט"ו, הברית הצפון-אטלנטית, אבל למעשה שתי מדינות מרכזיות בברית יתקשו לקחת קרדיט על הניצחון. גרמניה של אנגלה מרקל התנגדה מלכתחילה להתערבות הצבאית המערבית בלוב, ולא שינתה את עמדתה עד הסוף. במקום לחגוג עם המורדים בכיכר הירוקה בטריפולי, הקנצלרית תמשיך להילחם את מה שנראה יותר ויותר כקרב אבוד על שלמות גוש האירו, מבלי לזכות בתהילת מנצחים, אפילו זמנית. גם המעצמה של נאט"ו, ארצות הברית, שתרמה סיוע לוגיסטי וצבאי חיוני למאמץ בלוב לא מצטיירת כמנצחת. בעוד מנהיגי בריטניה, צרפת ואיטליה נעמדו בראש המחנה הנצי, ברק אובמה נגרר, כמעט בעל כורחו, למערכה והצליח על הדרך גם להסתבך עם המפלגה הרפובליקנית שהצליפה בו על יציאה למלחמה ללא קבלת אישור הקונגרס כנדרש. הוא בוודאי יישא נאום במהלך היום או מחר שישבח את העם הלובי והרצון שלו בחופש, אבל מילותיו יישמעו חלולות.

מאז פרוץ גל המהפכות בתוניסיה בתחילת 2011, אובמה הגיב לכל התפתחות באיחור. רק בשבוע שעבר, נזכר לדרוש את עזיבתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסאד. ארה"ב אמנם לקחה חלק באירועים, אבל כנגררת ומגיבה, בשום נקודה לא יזמה או השפיעה. עם נפילת קדאפי, יצטרך ממשל אובמה להתאים את המדיניות כלפי סוריה אבל שוב נראה שיגיעו באיחור. במקרה הזה, מי שיכתיבו את לוח הזמנים הן שתי המעצמות האזוריות, הספונסרים של אסאד בטהראן, שיעשו כמעט הכל לשמר את ציר איראן-סוריה-לבנון וראש ממשלת תורכיה, רג'פ טייפ ארדואן שכבר פרש את חסותו על האופוזיציה הסורית. נציגי המורדים התוועדו אתמול באיסטנבול כדי לתכנן את היום שאחרי נפילת המשטר בדמשק שאיש כבר לא מפקפק שיגיע בקרוב. להם ברור מי בעל הבית והוא לא יושב בוושינגטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ