איפה מסתתר מועמר קדאפי?

השליט הוותיק בעולם הערבי עדיין לא נמצא והשמועות והערכות לגבי מקום מסתורו מתרבות ומגיעות עד דרום אפריקה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

ראש מועצת המעבר בלוב, מוסטפא עבד אל-ג'ליל, אמר במסיבת העיתונאים שערך היום (שני) בבנגאזי כי הוא אינו יודע היכן נמצא קדאפי. חוסר הוודאות בקשר לגורלו של השליט הוותיק ביותר בעולם הערבי הביא לדיווחים שונים וסותרים באשר למקום הימצאו.

לצד שמועות כי הוא נמצא במתחם באב אל-עזיזיה בדרום טריפולי, בו מתרחשים נכון להערב קרבות עזים בין המורדים לנאמניו, או באזור אחר בבירה, ישנם דיווחים כי השליט הלובי כלל אינו נמצא בטריפולי.

האם לדעתכם קדאפי ברח מלוב? דברו על זה בפייסבוק

ערוץ אל-ג'זירה דיווח כי בכיר במועצת המעבר, מחמוד שמאם, אמר היום לערוץ טלוויזיה ששייך למורדים כי קדאפי נמצא בגבול אלג'יריה. שמאם אמר כי ניתן היה ללמוד על מקום הימצאו של קדאפי לפי שידור הנאום האחרון שנשא, והוסיף כי המועצה הזמנית התרתה באלג'יריה שלא להעניק לו מקלט מדיני.

איפה מסתתר מועמר קדאפי. תצלום: אי-פי

שרת החוץ של דרום אפריקה, מייטה נקואנה משבאני, הכחישה היום דיווחים על כך שארצה מתכוונת להעניק לקדאפי מקלט מדיני וכי שלחה מטוס ללוב על מנת לחלצו, והוסיפה כי מקום הימצאו הנוכחי אינו ידוע.

גם מאלטה הכריזה היום כי אם ינסה השליט הלובי או כל אחד מבכירי ממשלתו לברוח למדינה, היא תסגיר אותם לבית הדין הבין-לאומי. כך מסר דובר משרד החוץ של המדינה לסוכנות הידיעות רויטרס.

ראש מועצת המעבר, מוסטפא עבד אל-ג'ליל, הוסיף במסיבת העיתונאים כי לקדאפי ייערך משפט הוגן אם ייתפס בעודו בחיים.

המורדים הבטיחו כי לקדאפי ייערך משפט הוגן. תצלום: אי-פי

מאז החל "אביב העמים הערבי" מצאו את עצמם שליטיהם המודחים של המדינות המעורבות בין הגליה לספסל הנאשמים. שליט תוניסיה המודח, זין אל-עאבדין בן עלי,ושליט תימן עבדאללה סאלח,מצאו מקלט מדיני בסעודיה בעוד בימים אלו מתנהל משפטו של שליט מצרים לשעבר חוסני מובארק.

לאחר תוניסיה, תימן, מצרים ולוב, כל העיניים נשואות כעת לסוריה ולשליטה בשאר אסד שממשיך לטבוח בבני עמו. סגן ראש ממשלת בריטניה, ניק קלג, אמר היום אחר הצהריים כי אסד אינו רלוונטי עוד לארצו כפי שקדאפי אינו רלוונטי ללוב. קריאה זו מצטרפת לקריאות נוספות של מנהיגים במערב ובהם נשיא ארה"ב ברק אובמה, שקרא לאסד להתפטר לאלתר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ