בירת אינדונזיה הוצפה - 340 אלף איבדו את ביתם

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ג'קארטה (רויטרס). אחרי סדרת אסונות טבע שפקדו את המדינה בחודשים האחרונים, מתמודדת אינדונזיה עם משבר הומניטרי מתרחב בבירתה ג'קארטה, ערב שטפונות עזים.

עד כה, גרמו השטפונות למותם של 20 בני אדם לפחות, והותירו כ-340 אלף איש ללא קורת גג. בממשלה חוששים כעת מהתפרצות מחלות עקב זיהום מים ועקב העובדה שרבים כל כך נאלצו לנטוש את בתיהם בעיר, שבה כתשעה מיליון תושבים.

הגשמים העזים שירדו בג'קארטה באמצע השבוע שעבר שככו מעט בסוף השבוע, אולם ממטרים כבדים באזורים הגבוהים מחוץ לעיר הזרימו כמויות מים גדולות לתעלות ולנהרות החוצים את הבירה לאורכה ולרוחבה, שכבר עלו על גדותיהם קודם לכן. פתח הסכר לתעלה העוברת במרכז ג'קארטה נפרץ בשל לחץ המים, והדבר הגביר את הזרימה ואת הצפת העיר. גורמים רשמיים מסרו אתמול כי במקומות מסוימים נקוו מים בעומק של כארבעה מטרים.

שטפונות אינם אירוע נדיר באינדונזיה הטרופית, אולם ההרס שנגרם בימים האחרונים היה החמור ביותר בחמש השנים האחרונות. מטאורולוגים אמרו כי ייתכן שגם השבוע הזה יהיה גשום ביותר. "20 איש מתו מאז החלו השטפונות. שבעה נסחפו בזרמים החזקים, תשעה התחשמלו למוות והאחרים מתו ממחלות", אמר דובר מטעם משטרת ג'קארטה.

בכיר מהמרכז לאסונות טבע של הממשלה אמר כי מאז מוצאי שבת דווח על לפחות 340 אלף אנשים שנותרו ללא קורת גג בבירה. בקמפונג מלאיו שבמזרח העיר נאלצו כ-2,000 איש למצוא מקלט ברחוב. ביניהם תינוק שצף במים על צמיג. השטפונות גרמו גם לניתוק אספקת החשמל וקווי טלפון ברבעים אחדים של העיר. גם התחבורה הציבורית אינה פועלת כסדרה, וחלק ממסילות הברזל נותקו לפני הכניסה לעיר.

משרד הבריאות מסר כי עובדי המשרד חילקו שמונה טונות של מזון לתינוקות, חלב ומצרכי מזון אחרים. עוד לפני השטפונות נלחמו רשויות הבריאות בהתפרצות של קדחת דנגי בעיר ובסביבתה.

גשמים עונתיים גורמים לעשרות מפולות ולשטפונות עזים מדי שנה באינדונזיה, מדינה המורכבת מ-18,000 איים.

ג'קרטה נפגעת באופן תדיר משטפונות, אם כי לא בקנה מידה הדומה לזה של הימים האחרונים. עשרות שכונות עוני, הבנויות בקרבת מקום לנהרות, מוצפות מדי שנה. במקרים רבים, תושביהן מסרבים לפנות אותן או שהם עניים מדי ואין ביכולתם למצוא מקומות מגורים חלופיים.

השר לאיכות הסביבה, רקמאת ויטולאר, הטיל את האשמה על התכנון העירוני הלקוי. בראיון לעיתון אמר השר, כי השלטונות העניקו רישיונות בנייה בסביבות העיר שגרמו להאצת זרם המים. אנשי ממשלה אחרים הפנו אצבע מאשימה לבירוא היערות הנרחב בסביבה ואמר כי כתוצאה מכך נהרסו אגני הנהרות באזור.

ת.ז.

אינדונזיה >> שטח: כשני מיליון קמ"ר אוכלוסייה: 241 מליון איש גיאוגרפיה: כ-18 אלף איים, ביניהם סומטרה, בורנאו, ג'אווה וגיניאה שפה רשמית: אינדונזית הקמה: עצמאות מהולנד ב-1945 מטבע: רופיה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ