הנורווגים שגודלו בבתי התינוקות של האס-אס תובעים פיצוי על הסבל

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

שרטסבורג (אי-פי). הם טוענים שנכלאו בבתי משוגעים, נמנע מהם חינוך, ושהיו קורבנות של תוכנית נאצית מפלצתית ועשורים של דעות קדומות. כעת, קבוצה של "ילדי מלחמה" נורווגים, שנולדו במסגרת תוכנית גרמנית ליצירת גזע טהור מבחינה גנטית, פונים לבית הדין האירופי לזכויות אדם ותובעים פיצויים והכרה בסבל שנגרם להם אחרי המלחמה על ידי הממשלה באוסלו.

עד 12,000 ילדים לאמהות נורווגיות ולאבות גרמנים נולדו בנורווגיה במהלך מלחמת העולם השנייה תחת תוכנית "לבנסבורן" - "מעיין החיים" - אותה הציג לראשונה מפקד האס-אס היינריך הימלר ב-1935, ושמטרתה היתה להגדיל את מספר הילדים הארים. מחוץ לגרמניה, נורווגיה היתה מוקד התוכנית.

קבוצה של 154 נורווגים, לצד ארבעה שוודים וגרמני, פנו לבית הדין האירופי לזכויות אדם, בטענה כי העובדה שנורווגיה לא הגנה עליהם מהווה הפרה של זכויות האזרח שלהם. "אנחנו רוצים שיכירו בכך שממשלת נורווגיה הפרה את הזכויות של האנשים האלה, ואנחנו מבקשים פיצויים כספיים", אמר רנדי האגן ספיידוולד, עורך הדין של הקבוצה.

בתי משפט בנורווגיה פסקו שאי אפשר להאשים את הממשלה בכך שלא הגנה על "ילדי הלבנסבורן" לפני שנת 1953, כשנורווגיה חתמה על האמנה האירופית לזכויות אדם. אולם הקבוצה טוענת שהיחס המחפיר המשיך זמן רב לאחר מכן. האפליה נגדם כללה הוקעה פומבית מצד רופאים ואנשי כמורה, שטענו כי הם פגומים מבחינה נפשית וגנטית ותומכים פוטנציאליים בנאצים. לרבים היו בעיות במציאת עבודה.

אחד מהתובעים, פול הנסן, אמר שכלאו אותו במוסד פסיכיאטרי עד 1965. תובע אחר, קארל אוטו זינקן, נשלח לבית ספר לילדים עם ליקויי למידה, שם לדבריו הוא נאנס על ידי שני גברים. "הבעיה הגדולה היא שהפרת הזכויות החלה לפני 1953 אבל נמשכה זמן רב לאחר מכן. נעשו מחקרים שמראים את מה שהיו חשופים לו, ואנחנו אומרים שהאשמה מוטלת על ממשלת נורווגיה".

ב-2002, הפרלמנט הנורווגי הורה למדינה לשלם פיצויים, והממשלה הציעה לשלם לילדים 200,000 קרונות (כיום כ-36,000 דולר) לכל אחד, תלוי כמה סבל הקורבנות יכלו לתעד. אולם הקבוצה דורשת כ-65,000 לאדם, ועד פי ארבעה מסכום זה בעבור מי שסבלו הכי הרבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ