סקר בארה"ב: רבע מהצעירים המוסלמים בעד פיגועי התאבדות

שלמה שמיר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שלמה שמיר

כתב "הארץ" בניו יורק

כרבע מהמוסלמים הצעירים בארה"ב מצדיקים בנסיבות מסוימות פיגועי התאבדות, אם הם מבוצעים במטרה להגן על האיסלאם - כך מגלה סקר מקיף וראשון מסוגו שנערך בקרב צעירי הקהילה המוסלמית בארה"ב. עם זאת, קרוב ל-80% מהמוסלמים בכלל - מבוגרים וצעירים - הביעו התנגדות חד-משמעית להתאבדות. התמיכה בפיגועי התאבדות בארה"ב נמוכה משמעותית בהשוואה למדינות אירופה.

הסקר, שנערך על ידי מרכז המחקר Pew, מציג ככלל קהילה מוסלמית אמריקאית משולבת ומצליחה באופן יחסי, למעט כיסים של קיצוניות בקרב צעירים בני 18-30 ומוסלמים שחורים. לפני המרכז, בארה"ב חיים 2.35 מיליון מוסלמים, מתוך שלוש מאות מיליון אמריקאים. הסקר מגלה כי 40% מהאזרחים המוסלמים טוענים כי חייהם נעשו קשים יותר מאז התקפות הטרור ב-11 בספטמבר 2001.

הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של 1050 אזרחים מוסלמים. סקר דומה שנערך בגרמניה העלה ש-22% מהצעירים המוסלמים תומכים בפיגועי התאבדות. בספרד עמד שיעור תמיכה על 29%, בבריטניה 35% ואילו בצרפת על 42%.

השאלה שהופנתה למשתתפי הסקר האמריקאי היתה מנוסחת כך: "האם אתה באופן אישי מרגיש שסוג זה של אלימות (פיגוע התאבדות) הוא צודק במטרה להגן על האיסלאם לעתים קרובות, לפעמים, לעתים נדירות או לעולם לא". 26% מהנשאלים השיבו כי פיגועי התאבדות הם מוצדקים לעתים קרובות, לפעמים או לעתים נדירות. 69% טענו כי פיגועי התאבדות לעולם אינם מקובלים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ