אלג'יר (אי-פי). נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, המבקר במושבות הצרפתיות לשעבר בצפון אפריקה, אמר שלשום כי ארצו צריכה להכיר בהיסטוריה הקולוניאלית שלה אך לא להתחרט עליה. זהו ביקורו הראשון כנשיא מחוץ לאירופה.

"אני בעד הכרה בעובדות אך לא בעד חרטה, שהיא רעיון דתי שאין לו מקום ביחסי גומלין בין שתי מדינות", אמר סרקוזי בראיון לתקשורת האלג'יראית, בתגובה לדרישת נשיא אלג'יריה עבדלעזיז בוטפליקה מזה זמן רב שצרפת תתנצל על הפשעים שביצעה בתקופה הקולוניאלית.

מאלג'יריה נסע סרקוזי לתוניסיה וסעד ארוחת ערב עם הנשיא זיין אל אבידין בן עלי. ביקורו המתוכנן של סרקוזי במרוקו, שהיה אמור להתקיים מחר, בוטל עקב בעיות בלוח הזמנים.

סרקוזי מעוניין להדק את הקשרים בין צרפת לבין "סונאטראק", חברת הנפט והגז הענקית של אלג'יריה, ולקדם את תוכניתו ל"איחוד ים תיכוני" של מדינות הים התיכון, במטרה להגביר את שיתוף הפעולה בנושאי הביטחון וההגירה.

יחסי צרפת עם אלג'יריה, שהיתה היהלום בכתר הקולוניאלי הצרפתי עד לקבלת עצמאותה ב-1962, נותרו מתוחים מאז 2005, כשמפלגתו של סרקוזי קידמה חוק שהיה אמור לציין לשבח את ההשפעה החיובית של הקולוניאליזם. הנוסח השנוי במחלוקת סולק מטיוטת החוק, אך ברבות מהמושבות לשעבר שוררת מרירות רבה. בביקורו באלג'יריה ב-2006 כשר הפנים התקבל סרקוזי בקרירות רבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ