רחוק מהעין, רחוק מהחוק

בשנה האחרונה חלה עלייה מטרידה במספר מתנגדי המשטר הסינים שהועלמו על ידי הרשויות ללא כל הסבר. בתגובה לביקורת, לא מתכוון השלטון להפסיק את הנוהל - אלא להפוך אותו לחוקי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בתחילת השנה, ב-27 בינואר, נעלמה פעילת זכויות האדם המונגולית גוברוד הוצ'ינהו אחרי שיצאה מבית חולים, שם עברה טיפול בסרטן. ב-16 בפברואר נעלם עורך הדין ופעיל זכויות האדם מבייג'ין, טאנג ג'יטיאן, אחרי שנלקח בכוח בידי שוטרים. ב-30 במאי נעלם ארשידין ישראל, ממוצא אויגורי, שגורש מקזחסטאן לסין לאחר שנחשד במעורבות בטרור. בשבועיים שלאחר מכן נעלמו עוד שלושה אויגורים.

המקרה של האמן ומתנגד המשטר מבייג'ין איי וייויי, שנעלם מ-3 באפריל עד 22 ביוני, הוא המקרה המפורסם ביותר של "העלמה בכפייה", כפי שמכנים את התופעה ארגוני זכויות אדם. מומחים אומרים כי ב-2011 חלה עלייה חדה ומטרידה בשימוש בטקטיקה הביטחונית של ההעלמה, שאמנה של האו"ם מנסה לאסור את השימוש בה.

כעת, בתגובה לטענות של פעילי זכויות אדם, שלפיהן ההעלמות של סינים הן בלתי חוקיות וחסרות אנושיות, סין מנסחת מחדש את חוק העונשין שלה כך שיתיר במפורש מעשים כאלה.

הנוסח החדש, שגובש בידי ועדה של קונגרס העם הסיני, שהוא מעין רשות מחוקקת, התפרסם באחרונה והוצג לבחינה ציבורית. הוא אמור להחליף את החוק הקיים, המאפשר לממשלה לשים חשודים בפלילים במעצר בית לתקופה של עד שישה חודשים. השינוי המוצע יאפשר לכלוא במיקום סודי כל אדם שבמעקב של סוכנויות הביטחון יימצא שהוא מפריע לחקירה. הרשויות יידעו בני משפחה של חשודים על דבר מעצרם בתוך 24 שעות - אלא אם כן הודעה כזו עלולה לפגוע בחקירות הקשורות לביטחון הלאומי או לטרור.

מתנגדי השינוי מתארים אותו כנסיגה משמעותית בתחום ההגנה על סינים המתנגדים למשטר, מאז החלה סין ליישם מראית עין של מערכת חוק ומשפט בסגנון מערבי לפני שלושה עשורים. השינוי יעניק לגורמים הממונים על הביטחון בסין מרחב פעולה גדול "להעלים" מתנגדי משטר ופעילים אחרים, מבלי לדווח על כך לאיש. במלים אחרות, הוא יתיר בחסות החוק את ההתנהלות המקובלת כיום בקרב רשויות סין.

ההצעה היא חלק משינוי נרחב של חוק העונשין, שזכה דווקא לשבחים מצד משפטנים על כמה מהיבטיו משום שהוא צפוי להעניק לחשודים הגנות משפטיות חדשות ולהטיל מגבלות על יכולת הרשויות לבצע עוולות. לדוגמה, הנוסח שהתפרסם עתה יאסור שימוש בראיות שהושגו בעינויים ויעניק לכל חשוד זכות לעורך דין.

עקרונות אלה, הנחשבים מרכיב בסיסי בהליך הפלילי במקומות אחרים, עשויים להיחשב לפריצת דרך בסין, שם מערכת המשפט אינה זרוע עצמאית של השלטונות אלא כפופה למפלגה הקומוניסטית, שעיקר דאגתה הוא הניסיון להמשיך להחזיק בשלטון. כמה מומחים הביעו ספק אם האיסור להשתמש בראיות שהושגו בעינויים, למשל, ייאכף ביעילות, שכן לעורכי דין עדיין אין זכות להיות נוכחים בחקירות, אז מתבצעים רוב העינויים.

"מבחינת האיזון בין שימוש בחוק להגנה על החברה לבין שימוש בחוק להגנה על זכויות של יחידים, הכף עדיין נוטה במידה רבה לטובת ההגנה על החברה", אומר ג'ושוע רוזנצווייג, מומחה להליך הפלילי בסין. אם ניתן ללמוד מהעבר, השינויים המוצעים בהקשר של העלמת בני אדם קרוב לוודאי ישפיעו רק על מספר מועט של אנשים, בעיקר מתנגדי משטר ואחרים הנחשבים למטרד בעיני השלטונות. אולם המספר המועט אינו מפחית מחשיבותם, אומר רוזנצווייג.

העלמות בכפייה נחשבות להפרה של זכויות אדם כי הן שוללות מחשודים הגנה משפטית, מסבות לקרוביהם סבל נפשי מיותר ובדרך כלל מגבירות את הסבירות של עינויים. ליו שיאויואן, סנגור שהיה מעורב במקרים שנויים במחלוקת, אומר שהשינוי המוצע הוא "מבהיל ממש". "הוא מעניק למשטרה פטור מכל צורה של פיקוח", הוא אומר. "חוק העונשין צריך להגן על הזכויות של האזרחים ולהגביל את הכוח של הרשויות. השינוי החדש מחולל בדיוק את ההפך".

קאישין, מגזין עסקים המרבה לנהל תחקירים נועזים, טוען כי הצעד "יוביל לכך שגופים המנהלים חקירות יוכלו להחליט כראות עיניהם אם ליידע קרובי משפחה או לא (על מעצר חשודים) ועל ריבוי המעצרים החשאיים".

הנוסח המוצע טרם אושר וייתכן שיחולו בו שינויים. כבר עתה נמתחת עליו ביקורת ציבורית חריפה בכמה מהבלוגים הבולטים בסין; אחד הפוסטים האשים שההצעה "מביאה את תחושת חוסר הביטחון של העם לשיא חדש". כמה מומחים סבורים שהביקורת מבטאת התקדמות. "זה כבר לא מובן מאליו שהממשלה מחזיקה בזכות בלתי ניתנת לערעור לנסח כל חוק שתחפוץ", אומר ניקולאס בקוולין, חוקר מטעם Human Rights Watch.

ביוני הביע צוות עבודה של האו"ם על ההעלמות בכפייה דאגה מהעלייה במספר מקרי ההעלמות בסין ותיאר את התופעה כ"המשך של מגמה מטרידה של דיכוי מתנגדי משטר". "בשום מקרה אין סיבה להעלים בני אדם, במיוחד כשמדובר באנשים שמביעים בדרכים לא אלימות את דעתם", נאמר בהודעה שפרסם הצוות.

שתי אמנות של האו"ם, האחת אושרה ב-1976 והאחרת בדצמבר שעבר, מחייבות את המדינות החתומות עליהן להימנע מהעלמת אזרחים ולהגן על הזכויות החוקיות שלהם. סין הבטיחה לחתום על שתי האמנות אולם טרם עשתה כן. גם ארה"ב טרם אישרה את האמנה מ-2010 האוסרת במפורש להעלים בני אדם בכוח.

בדומה לאי וייויי, רבים מהאנשים שהועלמו בסין בסופו של דבר שבים ומופיעים. על חלקם ניכרים סימנים לתנאים הקשים שחוו במאסר. אחרים נעלמים לתקופות ארוכות ללא כל הסבר, בהם חתן פרס נובל, הסופר ומתנגד המשטר ליו שיאבו שנעלם לשישה חודשים ב-2008 ו-2009. חלקם לא שבים לעולם, כמו עורך הדין ופעיל זכויות האדם הנודע גאו ז'ישנג שעקבותיו נעלמו מאז אפריל 2010. ויש כאלה שאף נעדרים זמן רב יותר.

מייקל וויינס, ניו יורק טיימס, בייג'ין

תרגמה: אורית כהנא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ