בירושלים התעכבו עם הגינוי, אך מכחישים קשרים לחונטה

רק אתמול ישראל גינתה את האלימות

ברק רביד
יובל אזולאי
השתתף בהכנת הידיעה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
יובל אזולאי
השתתף בהכנת הידיעה

ההתמהמהות של משרד החוץ בפרסום גינוי לדיכוי ההפגנות בבורמה (מיאנמאר), כמו גם דיווחים שהתפרסמו בשנים האחרונות על קשרים ביטחוניים בין ישראל לחונטה בבורמה, העלו את השאלה האם לירושלים יש מה להסתיר בסוגיה. ואולם, גם במשרד החוץ וגם התעשיות הביטחוניות הזדרזו בסוף השבוע להכחיש נמרצות קשרים בין ישראל למשטר הבורמזי. לשתי המדינות יש מסורת ארוכה של יחסים חמים, הודו גורמים מדיניים, אך לא יותר מכך. אתמול, כמעט שבועיים אחרי תחילת גל המחאה, פירסם משרד החוץ הודעה הקוראת למשטר להימנע משימוש בכוח.

במארס 2000 פירסם השבועון "ג'יינס" כתבה נרחבת על קשרים ביטחוניים הדוקים בין ישראל לבורמה שנמשכו גם בשנות התשעים - כלומר אחרי הדיכוי האלים של ניסיון המהפכה הדמוקרטית ב-1988, במהלכו נהרגו 3,000 בני אדם. השבועון טען כי ב-1997 נחתמה עסקה להשבחת עשרות מטוסי קרב בורמזיים על ידי חברת "אלביט", והזכיר גם עסקה למכירת תותחים נגררים של "סולתם" ואימוני לוחמה בטרור שהעבירו מדריכים של המוסד. כמו כן, דיווח השבועון על מכירת ציוד האזנה והצפנה על ידי ישראל, דרך סינגפור.

ואולם, במשרד החוץ מכחישים כי קיימים קשרים ביטחוניים עם בורמה - היום או באותן שנים. גורם מדיני ישראלי אמר כי "הם לא צריכים אותנו בשביל זה, הם מקבלים הכל מהסינים. חוץ מזה, אין להם כסף לקנות את מה שאנחנו מוכרים וגם אם היה לא היינו מוכרים להם". גד רם-און, שכיהן כשגריר בבורמה בשנים 1996-2000, הדגיש כי "בכל התקופה שלי שם לא היתה אף עסקה ביטחונית. הנספח הצבאי שאחראי על בורמה, יושב דרך קבע בתאילנד ומגיע רק להשתתף בטקס יום העצמאות. בחיים לא היו שם אנשי מוסד או משרד הביטחון".

גם בתעשיות הביטחוניות בישראל הכחישו אתמול כל סוג של קשר עם השלטונות בבורמה. גורם המקורב לתע"ש הכחיש כי בעשור האחרון סופקו רובים מסוגי "עוזי" ו"גליל" לחונטה - דיווח שגם הוא התפרסם בג'יינס. לטענת הגורם, קיים איסור רב-שנים מצד משרד הביטחון על התעשיות הביטחוניות בישראל לייצא נשק לבורמה, ולכן "לא הגיוני שנרקמו עסקאות כאלה". גורם המקורב לחברת "אלביט מערכות", אמר אתמול "מעולם לא היה לנו שום פרויקט משותף עם השלטונות שם".

במשרד החוץ טוענים כי בשני העשורים האחרונים, היחסים בין בורמה לישראל היו "על אש קטנה" וכי "כמעט ולא התקיים דיאלוג מדיני". אמנם, ב-1995 ביקרו בארץ כמה מראשי החונטה הצבאית, ובהם ראש המודיעין, והתקבלו לפגישות אצל בכירים במשרד החוץ. יצחק שלף, שהיה אז ראש אגף אסיה, ציין כי "לא יכולנו לא לקבל אותם לביקור, אבל הוא התמקד בעיקר בסוגיות כלכליות. מעבר לכך אני לא זוכר".

עם זאת, בירושלים התלבטו האם לפרסם גינוי להרג המפגינים בבורמה כפי שעשו כבר מדינות אחרות במערב, ורק אתמול פורסמה הודעת גינוי. "ישראל מביעה את דאגתה לנוכח הידיעות על המתרחש במיאנמאר וקוראת לממשלה לנהוג באיפוק ולהימנע מפגיעה באזרחים", נמסר בהודעת משרד החוץ.

ביום חמישי שעבר, זומן שגריר בורמה בארץ למשרד החוץ והתבקש לספק הבהרות לגבי הנעשה במדינה. בפגישה העבירו בכירים במשרד החוץ מסר קצר לפיו "ישראל מקווה שהרגיעה תשוב למדינה בהקדם וכי כוחות הביטחון לא ישתמשו בכוח נגד המפגינים ולא תהיה שפיכות דמים". ואולם, אחד הגורמים במשרד החוץ שעוסק בנושא ציין כי "אין לישראל איזה מנוף לחץ שהיא יכולה להפעיל על מיאנמאר".

בשנות התשעים עלתה האפשרות לנתק את הקשרים עם בורמה. ואולם, הרעיון לא התממש, לפי בכירים במשרד החוץ בהווה ובעבר, בשל "חסד הנעורים". בורמה היתה המדינה הראשונה בדרום מזרח אסיה שהכירה בישראל וכוננה עמה יחסים דיפלומטיים. ב-1955 ביקר בישראל או נו, ראש ממשלתה הראשון של בורמה וב-1961 ערך בן-גוריון ביקור גומלין בבורמה, שאת חלקו אף העביר בהתבודדות במנזר בודהיסטי.

יחסי ישראל-בורמה

1955 ר"מ בורמה הראשון, או נו, מבקר בישראל. ב-1961 ערך בן גוריון ביקור גומלין, במהלכו התבודד מספר ימים במנזר בודהיסטי

1967 היחסים מצטננים בעקבות מלחמת ששת הימים. בורמה, כחלק מגוש המדינות הבלתי מזדהות דורשת נסיגה ישראלית מהשטחים

1995 ראשי החונטה הצבאית מבקרים בארץ ונפגשים עם בכירים במשרד החוץ. במשרד טוענים: לא יכולנו שלא לקבל אותם

1997 נחתמה עסקה בין "אלביט" לבורמה להשבחת עשרות מטוסי קרב - כך לפי השבועון "ג'יינס". באלביט מכחישים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ