סבא"א: איראן מאיצה את תוכנית הגרעין

לפי דו"ח חדש של הסוכנות, טהראן התקינה צנטריפוגות חדשות, החסינות בפני וירוס המחשבים סטוקסנט

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

איראן התקינה סרכזות (צנטריפוגות) חדשות, מדגם מתקדם יותר, שלהערכת מומחים חסינות בפני תולעת המחשבים סטוקסנט, שפגעה בסרכזות מהדגם הישן. כך עולה מהדו"ח החדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על תוכנית הגרעין של איראן, שדלף אתמול (שישי). בדו"ח החדש מובעת "דאגה רבה" מכך שלאיראן תוכנית גרעין צבאית סודית. דו"ח סבא"א מדגיש, ולא בפעם הראשונה, כי הגיעו לידי הארגון ידיעות ממקורות שאינם מציין, ככל הנראה גופי מודיעין במערב, לפיו איראן מבצעת שורה של פעולות וניסויים שהמסקנה העולה מהם היא כי היא מבקשת להרכיב ראש חץ גרעיני.

מפעל לייצור סיבי פחמן בטהראן. פריצת דרך טכנולוגית. תצלום: אי-פי

לפי הדו"ח החדש, הסרכזות החדשות מתוצרת איראן, המכונות IR2, הותקנו במתקן להעשרת אורניום בנתאנז. מספר הסרכזות שהותקנו קטן עדיין, אך איראן הבהירה כבר כי היא תמשיך להתקין סרכזות נוספות מאותו דגם כדי להעשיר אורניום לרמה של 20%. מומחים מדגישים כי מן הדו"ח עולה שאיראן הצליחה להשיג פריצת דרך טכנולוגית בכך שהיא מייצרת בעצמה את הסרכזות, על אף העיצומים המוטלים עליה כתוצאה מהחלטות מועצת הביטחון, שתכליתן לפגוע בתוכנית הגרעין שלה. עיצומים אלה מיועדים, בין השאר, למנוע ממנה להשיג חומרים חדישים, שמהן מורכבות הסרכזות החדשות.

נראה כי איראן הצליחה לעקוף את האמברגו נגדה, ובאמצעות רשתות הרכש שלה, הפועלות בחשאי ברחבי העולם, רכשה מתכות נדירות וחומרים נוספים, מהם היא מייצרת עתה את הסרכזות החדשות. סרכזות אלה יאפשרו לה להעשיר יותר אורניום באיכות טובה יותר ובזמן קצר יותר מאשר הישנות.

עם זאת, יש להדגיש כי נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד התגאה כבר לפני חמש שנים כי איראן פיתחה את היכולת לייצר סרכזות אלה, אך מתברר כי נדרש ממנה פרק זמן ארוך עד שבאמת עשתה זאת. דבר זה מצביע כי למרות התקדמותה ונחישותה, היא מתקשה עדיין לקדם את תוכנית הגרעין שלה בקצב שהיתה רוצה.

דו"ח סבא"א שב על העובדה כי איראן מתעלמת מהחלטות מועצת הביטחון הקוראות לה להפסיק את העשרת האורניום, והיא משתפת פעולה עם הארגון רק באופן חלקי, ומסרבת להמציא מסמכים שונים שהיא נדרשת להם. מסמכים אלה דרושים כדי לקבוע את אופיה של תוכנית הגרעין, ובעיקר את החשדות כי יש לה, בצד התוכנית הגלויה, גם תוכנית חשאית שמטרתה לייצר נשק גרעיני. ה"דאגה הרבה", המובעת בדו"ח בנוגע לתוכנית הגרעין הצבאית של איראן היא החרפה של הלשון הדיפלומטית לעומת הדו"ח הקודם.

תולעת המחשבים סטוקסנט, המיוחסת, לפי מקורות זרים, למבצע של המוסד הישראלי, פגעה בכאלף סרכזות איראניות במתקן להעשרת אורניום בנאתנז, והוציאה אותן מכלל פעולה. אם זאת, יש לציין כי איראן מאפשרת לפקחי סבא"א לבקר במרבית מתקניה הגרעיניים, כולל בקום ובנתאנז, אם כי קיים חשד שיש לה מתקנים חשאיים, או שאינם ידועים לפקחים, או שהיא טוענת שהם נמצאים במתקנים צבאיים, ועל כן אין לסבא"א סמכות חוקית לבקר בהם.

תגובות