מתה השחקנית דבורה קר - הליידי הנצחית

אורי קליין
אורי קליין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי קליין
אורי קליין

דבורה קר, שחקנית הקולנוע הבריטית - שתפקידה הזכור ביותר הוא של המורה אנה לאונובנס, שהגיעה לחצרו של מלך סיאם כדי ללמד אותו ואת ילדיו מהי דמוקרטיה נוסח המערב, בגרסה הקולנועית של המחזמר "המלך ואני" - מתה בת 86.

משנות ה-40 ועד לשנות ה-60 מילאה קר את תפקיד הליידי הבריטית בקולנוע ההוליוודי - תפקיד שהיה שמור לפניה לגריר גרסון ואחריה לג'ולי אנדרוז - אך מילאה אותו בהצלחה גדולה מהן; בין השאר, היא אוחזת בשיא מספר המועמדויות לאוסקר - שש - בלי לזכות באף אחת מהן בעבור תפקיד מסוים; כפיצוי, העניקה לה האקדמיה ב-1994 אוסקר מיוחד על מפעל חייה.

קר נולדה בסקוטלנד ב-1921. דודתה, שעבדה ברדיו, השיגה לה תפקידים ראשונים בקולנוע, והיא היתה לכוכבת בקולנוע הבריטי בעקבות הופעותיה בתפקידים הראשיים בסרטים כגון "רב סרן ברברה" (על פי מחזהו של ג'ורג' ברנרד שואו), "חייו ומותו של הקולונל בלימפ" ב-1943 ו"נרקיס שחור" ב-1947.

באותה שנה ייבאה אותה חברת אם-ג'י-אם להוליווד, ובסרטיה הראשונים היא הופיעה לצדם של קלרק גייבל וספנסר טרייסי, וגילמה בהם את דמותה של האשה המהוגנת והנאמנה.

קר היתה נשארת תקועה בסוג התפקידים הזה לולא ב-1953 פרשה ג'ואן קרופורד מהפקת הגרסה הקולנועית של רב המכר "מעתה ועד עולם", המתרחש בבסיס צבאי בפרל הארבור ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה, ובמאי הסרט, פרד זינמן, העניק במפתיע את תפקיד הרעיה הצבאית הנואפת לקר.

מהסרט זכורה במיוחד הסצינה שבה קר וברט לנקסטר מתעלסים בחוף האוקיינוס; הסצינה, שנחשבה לנועזת לזמנה, היתה לאחד מסמלי הסקס הקולנועי בכל הזמנים.

היא המשיכה להופיע במגוון תפקידים לצד גדולי הכוכבים ההוליוודיים. בין סרטיה הנוספים היו "תה וסימפטיה" ב-1956, בבימויו של וינסנט מינלי, שבו היא גילמה רעיה הגואלת תלמיד צעיר של בעלה מחרדת ההומוסקסואליות שלו; "השמיים יודעים, מר אליסון" של ג'ון יוסטון ב-1957, שבו היא גילמה נזירה לצדו של רוברט מיצ'ם; "רומן בלתי נשכח" של לאו מקרי ב-1957, אחת המלודרמות הרומנטיות האהודות ביותר, שבה היא וקרי גרנט קובעים להיפגש על גג בניין האמפייר סטייט בניו יורק, אך היא לא מגיעה; "שולחנות נפרדים" ב-58', גרסה קולנועית של מחזהו של טרנס ראטיגן; "שלום לך עצבות", אף הוא ב-1958, גרסתו של אוטו פרמינג'ר לרב המכר השערורייתי של פרנסואז סאגאן; "התמימים" של ג'ק קלייטון ב-1961 על פי הנובלה של הנרי ג'יימס "סיבוב הבורג"; "גן הגיר" ב-1963, עוד גרסה קולנועית של מחזה מצליח, הפעם מאת אניד ביינולד; ו"הלילה של האיגואנה" ב-1964, גרסתו של ג'ון יוסטון למחזה של טנסי ויליאמס, שבו, לצדם של ריצ'רד ברטון ואווה גרדנר, היא עשתה את אחד מתפקידיה היפים ביותר.

מאז 1960 היתה קר נשואה לבעלה השני, הסופר והתסריטאי פיטר וירטל, שכתב בין השאר את הרומן "צייד לבן, לב שחור", שהיה ב-1990 לסרט בבימויו ובכיכובו של קלינט איסטווד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ