טענות מגלה הד-נ-א על נחיתות השחורים כבר הופרכו בעבר

סטפן פוקאר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סטפן פוקאר

הצהרתו של מגלה מבנה הד-נ-א, ג'יימס ווטסון, לפיה תבונתם של האפריקאים שונה משל הלבנים, אינה מקרית. "המדען הקשיש שייך לזרם הימני אנגלו-סקסי, שקו המחשבה שלו נוטה לעתים לעבר הגזענות", מסביר הגנטיקאי אקסל קאהן. לדבריו, "אחרי מלחמת העולם השנייה - על נסיבותיה והזוועה שהפיצה בעולם - הגזענות נטמנה והפכה למעין מאמר מוסגר. אלא שמאמר מוסגר זה נפרץ באחרונה".

ווטסון, שהספיק לחזור בו מדבריו, לא היה הראשון שהביע עמדות מסוג זה. ב-2005 פורסמו בכתב העת Science מחקריהם של מדענים אמריקאים על שני גנים הקשורים לתופעת הגולגולת הקטנה. לדעת החוקרים, מוטציות שעברו גנים אלה לפני עשרות אלפי שנים תרמו להגדלת נפח הגולגולת - ובתהליך הברירה הטבעית גם ל"העדפתם" של בני אדם עם יכולות תבוניות מפותחות יותר. שתי המוטציות הופיעו בעיקר אצל האירופאים והאסיאתים, והיו נדירות בקרב האפריקאים. קאהן, מנגד, טוען כי מאז הוכח שטיעונים אלה שגויים.

ב-2002 טען צוות אמריקאי-רוסי כי הצליח לבודד חמש קבוצות אנושיות בהתאמה למבנה גיאוגרפי. אך האם אפשר לדבר כאן על גזע? לא ממש. לדברי הגנטיקאי ונסאן פלאניול, "איש אינו שייך ב-100% לקבוצה מסוימת".

באחרונה הפך הסיווג הגנטי למרכיב חשוב בתחום המחקר הביו-רפואי. מעקב אחר שכיחות מחלות באוכלוסיות מסוימות חשף רגישות למחלות כהמופיליה במדינות ערביות-מוסלמיות, שם אין איסור על נישואים בין קרובי משפחה. עם זאת, יש לזכור כי רגישות למחלה אינה יוצרת גזע.

מאז 2001 עוסקים חוקרים אמריקאים בסיווג המשתתפים במחקריהם לפי חמישה הבסיסים האתניים-גזעיים כפי שהוגדרו בהחלטת הממשל. אין ספק שהמגוון הגנטי ינוצל גם למטרות אידאולוגיות-היררכיות.

אולם, לדברי קאהן, הרגישות למחלה כמו התגובה לטיפול, קשורה בשינויים פעוטים "במספר מצומצם של גנים".

הוא הוסיף כי "היכולות הקוגניטיוויות תלויות באיזון עדין ביותר בין המולד לנרכש", וסיכם: "ועל האיזון הזה, גם כיום אנחנו לא יודעים כמעט דבר".

Le Monde

שאלה של גזע

*מ-2001 מסווגים נחקרים לפי חמישה בסיסים אתניים-גזעיים: אלסקה, אסיה, הוואי, שחורים ולבנים

*ב-2005 טענו חוקרים כי מוטציה שגרמה להגדלת נפח הגולגולת היתה נדירה בקרב האפריקאים

*באותה שנה אושרה לשימוש בארה"ב תרופה שמתאימה לאוכלוסייה האפרו-אמריקאית בלבד

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ