נשיאת ליבריה ל"הארץ": אפריקה נמצאת בדרך למעלה

אלן ג'ונסון-סירליף, שנבחרה ב-2005 לנשיאה הראשונה של מדינה אפריקאית, מסמלת דור חדש של הנהגה ביבשת, הדוגלת במאבק בשחיתות, צמיחה כלכלית ופיוס לאומי

ליאור קודנר
ליאור קודנר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ליאור קודנר
ליאור קודנר

לא יהיה מוגזם לקבוע כי אלן ג'ונסון-סירליף היא היום האדם השני בחשיבותו באפריקה. בשורה אחת עם נלסון מנדלה, מסמלת הפוליטיקאית הליברית בת ה-69 את אפריקה האחרת - יבשת עם מנהיגות, צמיחה כלכלית, מערכת חינוך עצמאית ומעל הכל יבשת עם תקווה לעתיד טוב יותר.

ב-8 נובמבר 2005 הפכה ג'ונסון-סירליף לאשה הראשונה שנבחרה לעמוד בראש מדינה אפריקאית. כנשיאת ליבריה היא ממונה על שיקומה של אחת המדינות העניות ביבשת. מדינה, שעדיין מתאוששת משתי מלחמות אזרחים שבהן נהרגו יותר מ-200 אלף בני אדם ושליש מתושביה הפכו לפליטים. "למען האמת, עשינו המון בשנתיים האלה", היא התגאתה אתמול בראיון ל"הארץ". "הצלחנו לאשש את המערכת הפוליטית שלנו ולשמר את השלום, השבנו על כנם את יחסי החוץ, התחלנו לתקן את הכבישים, אחרי 14 שנים חזרו החשמל והמים לבירה, אנחנו משפצים בתי ספר ובתי חולים, שיקמנו את הפליטים ואנחנו נלחמים בשחיתות. זה הרבה - אבל לפנינו עוד דרך ארוכה".

ואכן, מנהיגים זרים ומוסדות בינלאומיים משבחים את מאבקה בשחיתות, ואת התעקשותה של הנשיאה על שקיפות במכרזי הענק לשיקום תשתיות. בחמש השנים הקרובות חזויים בליבריה גם נתוני צמיחה מרשימים. אך למרות העתיד הוורוד שהיא מבטיחה, העבר העקוב מדם עוד מאיים. "אנחנו עדיין פגיעים והשלום שלנו שביר", היא מודה. "ניתן לשמר את השלום בארצנו רק אם ישכון שלום במדינות השכנות. הניסיון מראה שמדינות שלא היו קשובות לצורכי עמן, הידרדרו בתוך חמש שנים חזרה לעימות. אני מקווה שלנו זה לא יקרה".

ההנהגה הנוכחית של ליבריה דוגלת בפיוס לאומי. ועדה מיוחדת אמנם חוקרת הפרות זכויות אדם במלחמת האזרחים האחרונה, אך ראשי מיליציות שביצעו מעשי רצח אכזריים חברים היום בפרלמנט. אחד מהבכירים שבהם הוא פרינס ג'ונסון, שאחראי לרציחתו של הנשיא הקודם סמואל דו. בצילומי וידיאו שפורסמו באחרונה נראה ג'ונסון שותה בירה כשאנשיו כורתים את אוזנו של דו - צילומים שלא גרמו לפיטוריו מהבית העליון של הפרלמנט. "בנסיבות של ליבריה אנחנו מאמינים בפיוס", מגיבה הנשיאה בחוסר נוחות מסוים על התעקשותה לשתף פעולה עם אנשי הגרילה לשעבר. "האנשים האלה נבחרו ע"י האנשים שלהם, אנחנו מכבדים את הבחירה של האנשים שלהם, וכל עוד הם מחויבים למדיניות הממשלה אפשר לפעול יחד".

אלן ג'ונסון סירליףצילום: בר און דניאל

מי שאינו משתתף בתהליך הזה הוא צ'ארלס טיילור, אחד ממנהיגי המורדים שכיהן כנשיא עד אוגוסט 2003, אז נמלט מהמדינה. כעת עומד טיילור לדין בבית הדין הבינלאומי בהאג - לא על הנזקים האדירים שגרם לארצו, אלא על פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות בסיירה ליאון השכנה. ג'ונסון-סירליף, שתמכה בטיילור בעבר, אינה ששה לדבר על הנושא, אך מצהירה שהעמדתו לדין "טובה לליבריה וטובה לאפריקה".

בכלל, נדמה שג'ונסון-סירליף מבקשת לייצג לא רק את ארצה, אלא את כל אפריקה. אחרי שנים של הידרדות, במדינות רבות יש היום צמיחה כלכלית, מנהיגות חדשה, שלום ואפילו דמוקרטיה - היא אומרת - ובכלל "אפריקה בהחלט נמצאת בדרך למעלה".

ביקורה בן השלושה ימים בישראל, במסגרת כנס נשים מנהיגות שאירגן משרד החוץ, נועד אף הוא לחזק את התחרות הזאת. ג'ונסון-סירליף מבקשת לשלב חברות ישראליות בכלכלת ארצה. כעת, לאחר שהאו"ם קבע שבליבריה אין יותר יהלומי דמים, בליבריה מצפים לחידוש שיתוף הפעולה עם היהלומנים הישראלים. בין עשרות פגישות לנאום חגיגי בכנסת, כנוצרייה אדוקה, ביקשה לבקר גם במקומות הקדושים בירושלים.

כדי להבין מי ניצבת בלב מדיניות החוץ של המדינה די להסתכל על דגל הלאום - פסים בצבעי אדום-לבן וכוכב לבן על רקע כחול. ליבריה נוסדה עוד במאה ה-19 למען עבדים משוחררים מארה"ב שירצו לחזור הביתה לאפריקה. 20 אלף עבדים לשעבר אף התיישבו אז בליבריה. לפני שבועיים העניק הנשיא בוש את "מדליית החופש" היוקרתית לג'ונסון-סירליף, אבל היא צופה הידוק של היחסים אם הילרי קלינטון תיבחר לנשיאה בעוד שנה בדיוק.

הנשיות היא כמובן מרכיב משמעותי באג'נדה הפוליטית של ג'ונסון-סירליף. אחת מסיסמאות הבחירות שלה אמנם היתה "אלן - היא האיש שלנו", אבל היא מצדה הבטיחה להביא לתפקיד "רגש ומגע אמהי". בדומה למרגרט תאצ'ר או אנגלה מרקל, גם ג'ונסון-סירליף זכתה עם בחירתה לכינוי "אשת הברזל". היא לא ממש מחבבת את הכינוי הזה. "הנחת המוצא היא שאם את אשה שמתפקדת היטב, אז זה אומר שאת חזקה, ואם את חזקה אז בוודאי יש לך מנהגים גבריים. אבל נדמה לי שהסטיגמה הזאת הולכת ונכחדת".

שנתיים ברציפות התברגה אלן ג'ונסון-סירליף ברשימת הנשים החזקות בעולם של "פורבס". איש לא חולק על העובדה שבשנתיים האלה היא הפכה לסמל של אפריקה המתחדשת. אבל בהקשר אחד נשיאת ליבריה מבקשת שלא לשמש דוגמה לדור העתיד של מנהיגי אפריקה. היא נאלצה לגלות מארצה, למדה באוניברסיטת הרווארד ואף עבדה במשרות בכירות באו"ם ובמוסדות פיננסיים בינלאומיים. הם צריכים להישאר באפריקה. "עזבתי לחו"ל משום שהמוסדות שלנו לא היו מפותחים. האתגר המרכזי שלנו הוא לבנות מוסדות משלנו. זה מה שאנחנו מנסים לעשות!"

מלחמות ליבריה

מלחמת האזרחים הראשונה בין הממשלה לארגון מורדים בראשות צ'ארלס טיילור (בתמונה). יותר מ-200 אלף נהרגו

מלחמת אזרחים שנייה. טיילור מואשם בפשעי מלחמה במסגרת תמיכתו במורדים במדינות שכנות. נמלט ב-2003

אלן ג'ונסון-סירליף נבחרת לנשיאות ליבריה - האשה הראשונה שנבחרת לעמוד בראש מדינה באפריקה

טיילור נעצר ומועמד לדין בהאג. בליבריה מוקמת "הוועדה לאמת ופיוס" לחקר הפרות של זכויות אדם בזמן מלחמות האזרחים


תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ