אחרי שדיכאו את המרד, תומכי רוסיה בצ'צ'ניה פונים לאיסלאם הסופי

טום פרפיט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טום פרפיט

גרדיאן

על רמה גבוהה, בהרים של מזרח צ'צ'ניה, מוקם בשקט מסגד חדש בתוך מטע אגסים. "בעזרת אללה והנשיא שלנו, אנחנו מקימים מחדש את המקום הקדוש הזה", אומר מגומד זאקייב, גבר גדול בגלימה ירוקה המכהן כאימאם הכפר המקומי, חדג'י אול. מסגד סופי אחר, שיהיה מהגדולים בעולם, נבנה בימים אלה בבירה גרוזני.

מסגד חדג'י אול הוא אחד האתרים הקדושים ביותר למסורת האיסלאמית המקומית של צ'צ'ניה. זה מקום מנוחת אמו של קונטה חדג'י קישייב, רועה צאן שהפך לשייח סופי. שיקומו, יחד עם בניית המסגד הענק בבירה, הוא ביטוי לתחייה הסופית שמתרחשת בצ'צ'ניה תחת שלטונו של הנשיא הצעיר שלה, רמזן קאדירוב בן ה-31. התחייה הזאת, של אסלאם בנוסח מתון, מתרחשת כתגובת נגד למגמה העוברת על ארגוני הגרילה הצ'צ'ניים הנאבקים בממשלו הפרו-רוסי של קאדירוב, שפונים בשנים האחרונות לאיסלאם הקיצוני.

בתחילת החודש הכריז מנהיג הגרילה הצ'צ'נית דוקו אומרוב שהוא מרחיב את המאבק נגד כוחות הממשלה של קאדירוב והופך אותו למלחמת קודש כוללת נגד ארה"ב, בריטניה וישראל. "כל מי שפותח במלחמה נגד האיסלאם והמוסלמים הוא אויבנו", אמר אומרוב. בהכרזה על ג'יהאד עולמי, התנתק אומרוב ממטרותיהם המקוריות של ארגוני הגרילה בשנות התשעים, אז ניסו פשוט להיפרד מרוסיה ולהקים צ'צ'ניה עצמאית. על כל פנים, לצורך המאבק נותרו לו כיום רק כ-700 לוחמים.

הגרילה הצ'צ'נית החלה ככוח חילוני ברובו, שהונהג בידי הגנרל לשעבר בצבא הרוסי - ג'והאר דודאייב. אולם מפקדיהם הבולטים של אנשי הגרילה כיום הם איסלאמים קיצונים עם קשרים לארגוני טרור במזרח התיכון, והם מבקשים להקים חליפות איסלאמית ברחבי הקווקז.

למרות זאת, כוחות הצבא של הנשיא, "הקאדירובסקי", הידועים כאכזריים במיוחד, הצליחו להרוג את רוב לוחמי הגרילה והביאו לשקט יחסי ברפובליקה אחרי יותר מעשור של מלחמות. במקביל, פניית הגרילה לאיסלאם הקיצוני איפשרה לקאדירוב ובעלי בריתו הפרו-רוסים לאמץ תדמית של "מוסלמים מתונים". כעת הם מקדמים את הסופיות, זרם מיסטי באיסלאם ששלט בצ'צ'ניה יותר מ-200 שנה.

הסופיזם, המדגיש את חשיבות האיחוד האישי עם אלוהים, נאסר תחת המשטר הסובייטי וירד למחתרת. כעת, הוא קם לתחייה בחסותו של קאדירוב, השייך למסדר הסופי "קאדירי". כל חמישי בערב הוא מקיים טקס סופי שבו המשתתפים חגים בסיבובים וקוראים תפילות, לזכר אביו אחמד שנרצח ב-2004.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ