הפנים המפתיעות מאחורי המאבק לדמוקרטיה

אין להם יד מכוונת או מנהיג ברור. את הקריאה לשינוי מובילים גברים ונשים מכל הגילים ושכבות הציבור: עורכי דין, מהנדסים, סטודנטים, מובטלים ופועלים. אלה סיפוריהם

הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אנשיל פפר
שליח "" לקהיר

להפגנות ששטפו את מצרים לא היו מנהיגים או יד מכוונת מלבד הצעירים שהעבירו מסרים ברשתות החברתיות באינטרנט. בתחילה חששו מפגינים רבים להזדהות בשמם המלא או להצטלם. החשש עבר עד מהרה ככל שהמפגינים הרגישו שהם שולטים ברחובות והמשטרה נמוגה. לא מדובר רק בדור הפייסבוק והטוויטר. גברים ונשים מכל שכבות הציבור ומכל הגילים שטפו את רחובות קהיר בדרישה חד-משמעית לדמוקרטיה ולסילוקו של הנשיא מובארק. אלה סיפוריהם.

מוחמד סוואחרה מכונאי, בן 44

"באתי כל הדרך מביתי במנסורה. נסיעה של ארבע שעות ברכבת כדי להתפלל הבוקר עם מוחמד אל-בראדעי. אני רוצה שמצרים תנוהל בידי כל המצרים. למה בארה"ב ובאירופה לא מבינים שאנחנו חולקים את אותם הערכים? מדוע הם ממשיכים לתמוך במשטר רק מחשש שבמקומו יבואו האיסלמיסטים? אנחנו לא רוצים משטר איסלמיסטי. יש כאן מהפכה שמונעת מרעב. כרגע לא מעניין אותנו מי האיש שיוביל. אני מכבד את בראדעי בזכות עמדותיו, אבל אני לא בטוח כרגע שהוא מתאים להנהיג את המדינה. מה שאני בטוח שזה שאפילו החיות, אם הן היו יכולות הן היו מתקוממות נגד מובארק. לא היתה לנו הנהגה ראויה מאז שהבריטים שלטו לפני שישים שנה. הם לפחות השקיעו בתשתיות ובנו בניינים יפים".

עומר אשי עורך דין, בן 34

"אין לנו שום אמון במערכת. חייבים להזרים להנהגה דם חדש. אני דווקא אוהב את מובארק, אבל לא מוכן לקבל את המדיניות שלו. הוא היה צריך לדבר עם העם אבל הוא לא עשה זאת. אנחנו מוכרחים מנהיג שיידע לעשות רפורמות. באתי היום למסגד אבל אני בדרך כלל לא מתפלל. היום זה אירוע של כל המצרים. הייתי סטודנט באוניברסיטת אלכסנדריה לפני שבע שנים אבל לא השתתפתי אז בהפגנות כי הן היו אלימות מדי ולא היתה להן תכלית. אני מרוויח טוב יחסית ובכל זאת אין לי כסף להתחתן. אני חושב איך נראים החיים של מיליוני מצרים שמרוויחים פחות טוב ממני ולא מבין איך הסכמנו עד היום להמשיך ככה.

אחמד שאפי מהנדס מחשבים, בן 28

"זו הפעם הראשונה בחיי שאני בהפגנה. כבר איבדתי את התקווה שיהיה כאן אי פעם שינוי. כשנולדתי מובארק היה כבר נשיא, והתחלתי לחשוב שאולי הוא יהיה נשיא גם כשאמות. אנחנו עוד לא יודעים כיצד צריך לשנות את מצרים אבל ברור לנו שצריך ועכשיו זו ההזדמנות. אני לא מאמין שבראדעי יכול להנהיג את האומה. הוא נראה לי כמו טרמפיסט שפתאום בא מחו"ל ומצפה שיהפכו אותו לנשיא. אנחנו צריכים נשיא שהעם יבחר ויש מאות אזרחים מצרים ראויים".

עלעא זלעאת עורך דין, בן 45

"אני פעיל באחים המוסלמים אבל אנחנו לא רוצים לבצע כאן הפיכה פונדמנטליסטית. אלה שקרים שמובארק מפיץ עלינו. אנחנו רוצים לעבוד יחד עם כל שאר המפלגות. אנחנו מקבלים ומכבדים את כל הקבוצות במדינה. את כל העם. מה שצריך להיות בראש סדר העדיפויות זה עבודה לאזרחים. אם היתה עבודה, כל המהומות האלה לא היו מתרחשות. אבל 30 שנה רק מי שמקורב לממשלה מקבל עבודה. כל השנים האלה שום דבר לא השתנה או השתפר".

הלה בדרי סופרת ועיתונאית, בת 55

"אני זוכרת עוד הפגנות ב-1972 שבהן דרשנו חופש ובחירות חופשיות. אנשים יודעים שהבחירות שהיו לא מזמן לפרלמנט היו לא רציניות ולאנשים נמאס מכך שאין לצעירים עבודה, אין כסף בשביל להתחתן ובשביל לקנות אפילו דירת חדר. אני עוד לא יודעת אם הגענו לנקודת האל חזור אבל מה שברור הוא שמובארק עשה טעות כשהוא לא החליט לטפל בשחיתות ועלה על מסלול התנגשות עם העם. אנחנו אוהבים את הצבא וטוב לנו כשהם שומרים כאן על הביטחון".

דליה גנאיים מובטלת, בת 26

"עבדתי כדיילת חמש שנים בחברות תעופה בקטאר, אבל כשחזרתי להתגורר במולדתי לא יכולתי למצוא עבודה בחברת התעופה הלאומית של מצרים. כל התפקידים הולכים רק למקורבים לשלטון. השבוע אני מרגישה לראשונה בחיי גאווה אמיתית להיות מצרית.

באדרן עלי מנהל בית ספר, בן 60

"ההפגנות האלה נמשכו כי מובארק כבר לא יכול לשנות את דרכיו. הוא רודן חסר תקנה ושכח מהם האינטרסים האמיתיים של העם. במקום זאת, הוא מייצג את האינטרסים של ארה"ב ושל ישראל.

הצעירים שאני מכיר לומדים בתיכון ובאוניברסיטה אבל האפשרויות שלהם כל כך מצומצמות והם לא מוצאים עבודה בתחום ההתמחות שלהם.

הם מתאהבים אבל לא יכולים להרשות לעצמם להינשא. כך אנחנו מאבדים דור שלם של צעירים מוכשרים. מה שנותר לנו זה למחות ולקוות שנוכל להביא לשינוי במצב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ