במערב תגובה מאופקת לאירועים; מנהיגים ערבים תומכים במובארק

עבאס והמלך עבדאללה התקשרו לתמוך

דנה הרמן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
אי-פי

בערים ברחבי העולם, מאדיס אבבה ועד פאריס, עמד המשבר במצרים במרכז דיווחי החדשות, וכולם - מפוליטיקאים דרך מומחים ועד ליושבי בתי הקפה בסוף השבוע - ניסו להבין את משמעות והשלכות האירועים. ההתבטאויות הרשמיות במדינות המערב היו מאופקות. מלך סעודיה ויו"ר הרשות הפלסטינית הביעו תמיכה במובארק.

גרמניה הודיעה כי תצמצם את הסיוע הכלכלי למצרים אם הרשויות במדינה לא יפסיקו להפעיל אלימות כלפי המפגינים. מצרים היא אחת מהנהנות הגדולות בעולם מכספי סיוע גרמני, וצפויה היתה לקבל 200 מיליון אירו בשנתיים הקרובות. "קריאתנו לממשלת מצרים ברורה: הפסיקו את האלימות והגנו על הזכות להפגין", אמר שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה, "גרמניה עומדת לצד חופש הביטוי והדמוקרטיה".

שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, הביע תחושות דומות בביקור רשמי של יומיים בסוריה בשבוע שעבר, וקרא לממשלת מצרים "להקשיב לדאגות המפגינים ולכבד את זכות ההתאגדות ואת הזכות לחופש ביטוי".

במקביל, טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר המשמש שליח הקוורטט למזרח התיכון, התבטא בנושא אתמול בתוכניות הבוקר בטלוויזיה. בלייר אמר כי אף שנחוץ תהליך מודרניזציה במצרים, "זה צריך לקרות בצורה מסודרת ויציבה", כדי למנוע "יצירת ואקום פוליטי, שאותו עלולים לנצל מי שמבקשים לטפח קיצוניות ולהוביל את הרפורמות בכיוון לא רצוי".

מעברה האחר של התעלה, קראה שרת החוץ של צרפת, מישל אליו-מארי, לאיפוק ודיאלוג. "צרפת מביעה את דאגתה העמוקה לנוכח ההפגנות המטלטלות את מצרים זה כמה ימים ושהתחדשו בעוצמה ביום שישי", אמרה.

היא הוסיפה כי פאריס "מביעה צער על הקורבנות וקוראת לאיפוק. רק דיאלוג בין כל הצדדים" יכול לשפר את המצב, "ויאפשר לקחת בחשבון את השאיפות שהובעו לחופש ודמוקרטיה רבים יותר". אליו-מארי הוסיפה כי "באחריות שלטונות מצרים למצוא דרכים לענות עליהן".

מלך סעודיה מסר כי התקשר למובארק להביע תמיכה בו וכינה את המפגינים "מסתננים" המנסים לערער את היציבות במצרים. גם יו"ר הרשות הפלסטינית התקשר לחזק את נשיא מצרים "ושב והדגיש את הסולידריות עם מצרים ומחויבותו לביטחונה ויציבותה", כך מסרה סוכנות הידיעות הפלסטינית ואפא. בניגוד אליהם, דוברו של שר החוץ האיראני קרא לרשויות המצריות "להקשיב לקול העם המוסלמי, לענות לדרישותיהם המוצדקות ולהימנע מהפעלת אלימות".

ז'אן פינג, מזכ"ל האיחוד האפריקאי, הביע דאגה מהמהומות. "מצרים נמצאת במצב המחייב מעקב. זה מצב מדאיג", אמר פינג לעיתונאים במשרדי האיחוד באדיס אבבה, שם התכנסו נציגי המדינות החברות למפגש של יומיים. "אחרי מה שקרה בתוניסיה, אנחנו עוקבים אחר האירועים במקומות אחרים ואנחנו מודאגים".

התגובות בסין לאירועים היו רפות למדי, ואתמול צונזרה שם המלה "מצרים" בכמה אתרי אינטרנט - כנראה עקב חששות מפלגת השלטון, המפלגה הקומוניסטית, מכל עיסוק בסוגיות הקשורות לרפורמה פוליטית, דרישות לדמוקרטיה והפרת הסדר הציבורי, גם כשמדובר באירועים מעבר לים. באתרים sina.com ו-sohu.com המקבילים הסיניים לטוויטר, החסום לגולשים סינים - חיפוש אחר המלה "מצרים" העלה את התגובה: "לפי החוקים שבתוקף לא ניתן לספק את תוצאות החיפוש שלך". עם זאת, ההפגנות הקטלניות במצרים צוינו בדיווחי התקשורת הרשמית בסין, כולל סוכנות הידיעות שינחואה וערוץ CCTV.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ