עשרות אלפי מפגינים בכיכר המרכזית בקהיר

הצבא חוסם את הגעתם של מפגינים נוספים; ישנם דווחים על שישה הרוגים מירי צלפים במשרד הפנים בקהיר ועל 150 הרוגים בסך הכל

אבי יששכרוף
אנשיל פפר
(קהיר)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
אנשיל פפר
(קהיר)

כ-20 אלף בני אדם מתרכזים בכיכר תחריר, בלב הבירה המצרית, ביום השישי למחאה שסוחפת את מצרים. הצבא, שתגבר את כוחותיו במהלך הלילה, לא מתיר לכלי רכב לגשת לאזור הכיכר, אך בשעות הבוקר אפשרו החיילים להולכי הרגל לעבור ואף עודדו את המפגינים בקריאות מרמקולים. על אחד הנגמ"שים אף נתלה השלט "Fuck Mubarak". בשלב זה, הצבא לא מאפשר למפגינים נוספים להיכנס לכיכר.

בשעות אחר הצהריים נכנס טור משוריין של עשרים טנקים מדגם 1-M לכיכר תחריר בלב קהיר ומעליו נצפו שני מטוסי קרב שטסו גבוה נמוך מעל המפגינים. לא ברור לשם מה נדרש כוח צבאי שכזה בכיכר, אולם תותחיהם מכוסים ועשרות אלפי המפגינים הולכים סביבם ומריעים.

המפגינים דוחים את השינויים שביצע מובארק אתמול בממשלתו. סלאח בסיוני, מפקח בנייה, אמר היום "עומר סולימאן, שמובארק מינה אתמול לסגן נשיא הוא המשך של השיטה הישנה להמליך את אנשי הצבא על העם ולא להקשיב למה שהעם אומר. אין ברירה אלא להתעקש עד שמובארק יעזוב בעצמו".

מפגינים באיסטנבול שורפים את תמונת מובארק. תצלום: AFP

שר ההסברה המצרי, אנס אל-פקי, הודיע על סגירת משרדי רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה, שסיקרה את ההפגנות בצורה נלהבת. גם תעודות העיתונאי של עובדי אל-ג'זירה במצרים נשללו. במקביל, חסמה מצרים את שידורי הלוויין של התחנה הפועלת מקטאר.

במשך כל הלילה המשיך המצור על משרד הפנים. אזרחים ניסו לפרוץ פנימה וצלפים של המשטרה שהתבצרו בבניין, ירו לעברם. קולות הירי נפסקו רק בבוקר. לפחות שישה בני אדם נהרגו ו-50 נוספים נפצעו באירועים האלו. על פי אחד הדיווחים, מספר ההרוגים במדינה עומד על כ-150.

בתוך כך, גם היום נמשכו הפגנות התמיכה באזרחי מצרים ברחבי העולם המוסלמי. באיסטנבול שבטורקיה התקבץ קהל זועם מול הקונסוליה המצרית בעיר, ושרף את תמונתו של הנשיא חוסני מובארק.

נער מציג תרמילים מתחמושת שנורתה בידי כוחות הביטחון. תצלום: אי-פי

אתמול לקראת שעות הערב התאספו כ-100 אלף בני אדם בכיכר תחריר, וקראו להפלתו של הנשיא ב-30 השנים האחרונות, חוסני מובארק. המפגינים, אזרחים מצרים מכל הגילים וכל המעמדות, דחו את הבטחותיו של מובארק לקיים רפורמות נרחבות, והודעתו על פיזור הממשלה. לקראת חצות נשמעו קולות ירי ברחבי העיר.

ברחבי קהיר דווח על מעשי ביזה ואלימות, והצבא תפס עמדות בשכונות היוקרה כדי למנוע פריצות לבתים. השלטון דואג למנף את הדיווחים על הביזה, בין השאר באמצעות הפצת תמונות של עצורים בטלוויזיה בממלכתית. בקהיר מקווים שהאזרחים יפנו את הרחובות, ובכך יישמר העוצר.

מספר ההרוגים בהפגנות לפי שעה, לא ברור. לפי חלק מהדיווחים, ביומיים האחרונים נהרגו כ-60-70 בני אדם; מקורות אחרים דיווחו על יותר מ-100 הרוגים וכ-2,000 פצועים בסך הכל מאז החלו המהומות. באלכסנדריה נהרגו בסוף השבוע יותר מ-20 אנשים, אך חילופי אש קשים נרשמו גם בחצי האי סיני כאשר כנופיות של בדווים חמושים תקפו תחנות משטרה מצריות ברפיח. לפחות 12 בני אדם נהרגו.

מתנדבים שומרים על רכוש שהוחרם מבוזזים, הבוקר בקהיר. תצלום: אי-פי

בעוד רבבות התעמתו עם כוחות המשטרה והצבא, ניתן היה לראות גם גילויי אחווה וסולידריות בין חיילים למפגינים, שקראו לנשיא להתפטר. ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי טנקים נטושים שהיו אמורים לפזר את המפגינים במרכז קהיר ובאלכסנדריה, הפכו לתחנות מנוחה ולעתים אף הצטרפו להפגנות.

גם בימים אלו, הצבא נותר אחד המוסדות המוערכים ביותר במצרים, מקור לגאווה לאומית. חלק מהמפגינים קידמו בברכה את החיילים והביעו תקווה שהצבא ייקח את המושכות לידיו וידיח את מובארק. אחרים הביעו ייאוש מכך שבניגוד לצבא הקטן של תוניסיה, שנותר בלתי מזוהה מבחינה פוליטית, הצבא המצרי נאמן בראש ובראשונה למוסדותיו וותיקיו - ובהם מובארק.

מצרים על סף הפיכה - סיקור מיוחד

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ