מהומות במצרים | מוחמד אל-בראדעי הצטרף למפגינים: "המהלך שהתחלנו הוא בלתי הפיך"

שעות לאחר שהצהיר כי מובארק חייב לעזוב את תפקידו עוד היום, הגיע מנהיג האופוזיציה לכיכר המרכזית בקהיר וקרא "לתחילתה של מצרים חדשה"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

מוחמד אל-בראדעי, ממנהיגי האופוזיציה במצרים, הצטרף הערב (ראשון) להפגנה ההמונית נגד שלטון מובארק בכיכר המרכזית בקהיר.

"לקחתם בחזרה את זכויותיכם", קרא לאנשים שסבבו אותו, "המהלך שהתחלנו כאן הוא בלתי הפיך. יש לנו דרישה אחת: סוף המשטר ותחילתה של מצרים חדשה".

מוקדם יותר היום, אמר אל-בראדעי בראיון לרשת הטלוויזיה CNN, כי הנשיא חוסני מובארק חייב לעזוב את תפקידו עוד היום, וכי יש לו מנדט פוליטי וציבורי לנהל משא ומתן להקמת ממשלת אחדות לאומית.

אל-בראדעי. "העם רוצה ממשלה חדשה". תצלום: אי-פי

"הוסמכתי וניתן לי המנדט על ידי האנשים שארגנו את ההפגנות האלו, ועל ידי מפלגות רבות, להקים ממשלת אחדות לאומית", אמר אל-בראדעי ששב למצרים לפני שלושה ימים כדי לקחחת חלק בהתקוממות נגד הנשיא, ומאז הושם במעצר בית.

הוא הוסיף כי "המחאה במדינה מבהירה באופן חד וברור כי לדעת כל העם המצרי, מובארק חייב לעזוב את תפקידו עוד היום". לדבריו של אל-בראדעי, "לאחר עזיבתו של הנשיא, צריך להתרחש מעבר חלק לממשלת אחדות לאומית אשר תנקוט בכל האמצעים כדי להבטיח בחירות חופשיות והוגנות".

אל-בראדעי הצהיר כי "בזמן הקרוב אעמוד בקשר עם הצבא, מכיוון שאנו צריכים לעבוד ביחד, הצבא הוא חלק ממצרים". הוא הביע אכזבה מתפקודה של ארצות הברית במהלך המשבר, ואמר כי ההתנהלות האמריקאית "מביאה לאובדן אמינותה של ארצות הברית בכל הנוגע למצרים".

אל-בראדעי, שמסתמן כמועמד הבולט לתפוס, זמנית לפחות, את הגה השלטון במדינה במידה והמשטר יפול, נולד במצרים ב-1942, למד משפטים באוניברסיטת קהיר והמשיך בלימודיו באוניברסיטת ניו יורק. בזמן לימודיו, עבד במשלחת המצרית לאו"ם. הוא שב למצרים, אך ב-1984 שב לעבוד במוסדות האו"ם ומונה ליועץ המשפטי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). ב-1997 מונה למזכ"ל הארגון, תפקיד אותו מילא עד לפני יותר משנה.

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ