שידורי אל-ג'זירה נמשכו על אף ניסיון ההחשכה

קהיר ניסתה לשבש את השידורים וסגרה את משרדי הרשת, אך הניסיון לבלום את מהפכת התקשורת הערבית דומה לעצירת שיטפון במסננת

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זמן קצר לאחר ששלטונות מצרים החליטו לסגור את משרדי אל-ג'זירה בקהיר, להחרים את תעודות העיתונאי של כתביה ועובדיה ולשלח אותם בבעיטה, החלה התחנה להעביר ידיעותיה דרך הטוויטר. לאחר מכן הגיעה התחנה להסדר עם בעלי הלוויין הפרטי נור-סאט וממנו המשיכה בשידוריה הרגילים.

הניסיון לבלום את שידורי אל-ג'זירה על ידי שיבושם נדמה לניסיון לבלום שיטפון במסננת. הרשת מנוסה היטב ב"סגרים" שמטילים עליה משטרים ערביים, וכל עוד היא נהנית מציבור נאמן ושליט שמגבה אותה היא תמשיך לנהל את מהפכת התקשורת אותה התחילה בשנת 1996. "אנחנו איננו נגד שום ממשלה. כל מה שאנחנו עושים הוא לספר את האמת ושום דבר זולת האמת. אחרי הכל, איננו עושים משהו שונה מה שאחרים עושים בארה"ב או באירופה... לאל-ג'זירה אין זהות של מדינה, היא איננה הטלוויזיה הקטרית", כך הסביר מוחמד ג'אסם אל-עלי, מנהלה לשעבר של הרשת, את ייעודה של התחנה. ההסבר נשמע טוב בשנת 1998, שנתיים אחרי שאמיר קטאר חמד בן חליפה א-תאני החליט להקים ולממן את התחנה שנצפית היום בעיני כ-75% מכלל דוברי הערבית בעולם.

לא כך חשבו מנהיגי מדינות ערב, שאל תוך המרחב הבטוח שלהם נחתה לפתע תחנת טלוויזיה שהחליטה "לספר את האמת". כבר באותה שנה הורה שר ההסברה הירדני נאסר ג'ודה (היום שר החוץ של ירדן), לסגור את משרדי התחנה כיוון שבתוכנית הדגל שלה, "הכיוון ההפוך" - שבה התארח שר החוץ הירדני לשעבר לצד דובר סורי - תקף הסורי את הסכם השלום בין ירדן לישראל. שנתיים אחר כך היה זה תורו של מובארק לסבול מן התחנה, אשר שידרה את דבריהם של נציגי האחים המוסלמים כנגד הוועידה שכינס מובארק בקהיר כדי לנסות ולבלום את האינתיפאדה. אחריו היו אלה שליט כווית, ובית המלוכה של מרוקו ושל סעודיה, אשר לא הסתפקה בסגירת משרדי התחנה אלא הכריזה על נתק בינה לבין שליט קטאר בשל שידור ראיון עם אוסמה בן לאדן, דיווח על מצב בריאותו של המלך ושידורים דומים.

התפישה לפיה תחנת טלוויזיה ערבית איננה אלא שלוחה של השלטון ולא ייתכן מצב שבו השליט אינו מתכוון להנחות אותה, גרמה לסכסוכים מדיניים בין מדינות ערביות רבות לבין קטאר. אולם למעט במקרים בודדים, העניק לה בן חליפה - אשר מימן את הקמתה בכ-130 מיליון דולר וממשיך להזרים לה כ-50 מיליון דולר בשנה - יד חופשית לדווח ולבקר, חוץ מאשר את ענייני קטאר ומשפחת השליט.

אל-ג'זירה לא היתה אמנם תחנת הלוויין הטרנס-לאומית הערבית הראשונה, אבל היא זאת אשר חוללה את מהפכת התקשורת שהביאה בעקבותיה שינויים מהותיים בתודעת הציבור דובר הערבית, הן ביחס למשטרים ששולטים בו, והן ביחס להשקפות עולם שונות מאלה שהשלטון המקומי בכל מדינה מתאמץ לצקת. דרך שידורי אל-ג'זירה החל הצופה המצרי למשל, לראות ולשמוע לא רק את דוברי ה"אחים המוסלמים", אלא גם דוברים ישראלים. הצופה הסעודי למד על אירועי מלחמת עיראק - ולא באמצעות הכתבים הזרים אשר הוטמעו בתוך יחידות הצבא האמריקאי, והצופה האמריקאי יכול היה להתרשם מן המערכה בעיראק או באפגניסטאן באמצעות צילומים של הרשת הערבית אשר הופצצה על ידי מטוסים אמריקאיים בבגדאד. אבל בעיקר משפיעה התחנה על קביעת סדר היום הערבי ועל האופן שבו תחנות מקומיות החלו להזין חדשות ותוכניות מלל לקהל צופיהם. כאשר על זמנו של הצופה מתחרות כ-500 תחנות לוויין, וכאשר אל-ג'זירה היא סיפור ההצלחה, כולן מנסות לחקותה אם לא בתוכן, לפחות באופן ההגשה.

לצד מקצועיותה של אל-ג'זירה והישגיה העיתונאיים יש לרשת - שהפכה מתחנת חדשות לקונגלומראט תקשורת עם תחנות בת שמשדרות ספורט ותוכניות לילדים, אתר אינטרנט ותחנה באנגלית - אג'נדה שאותה אין עורכיה מסתירים. אין זה רק "סיפור האמת", אלא סיפור האמת הערבית מכיוונים די ברורים. אל-ג'זירה נקטה עמדה ברורה, אנטי מצרית, בכיסוי אירועי פריצת החומה בין עזה לסיני; חיזבאללה זוכה בה לכיסוי אוהד; הצבא האמריקאי והצבא הישראלי הם מוקדים עיקריים לביקורתה, והיא ממשיכה לשדר את קלטותיו של בן לאדן כל אימת שהן מגיעות אליה.

אל-ג'זירה, גם אחרי סגירת משרדיה במצרים, ממשיכה להוביל את כיסוי ההפגנות, היא מנהלת דיאלוג אוהד עם המפגינים והיא עדיין התחנה שעל פיה מחליט העולם כיצד להתייחס לאירועים המטלטלים במצרים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ