נשיא סוריה: מצבי טוב יותר מזה של מובארק

נשיא סוריה אמר בראיון לוול סטריט ג'ורנל כי בכוונתו לבצע רפורמות במדינה ואמר שהמהומות מובילות ל"עידן חדש" במזרח התיכון

שירות ה"ארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות ה"ארץ"

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר היום (שני) בראיון לעיתון וול סטריט ג'ורנל כי בכוונתו לקדם רפורמות פוליטיות במדינתו, זאת לאור המהומות במצרים וההפיכה בתוניסיה.

בראיון אמר אסד כי ההפגנות במצרים, תוניסיה ותימן מובילות ל"עידן חדש" במזרח התיכון וכי מנהיגי ערב צריכים לעשות יותר על מנת להתאים את עצמם לשאיפות הפוליטיות והכלכליות של בני עמם. "אם לא ראית את הצורך לבצע רפורמות לפני מה שקרה במצרים ובתוניסיה, זה מאוחר מדי עבורך לבצע איזשהי רפורמה", אמר אסד בדמשק.

לדברי אסד, מעמדו טוב יותר מזה של הנשיא מובארק, בשל עמדתו האנטי-אמריקאית והסכסוך עם ישראל. אסד אמר עוד כי לו יש יותר זמן לבצע רפורמות במדינתו, בניגוד למובארק שנדרש לעשות שינויים מידיים. "סוריה יציבה. למה? בגלל שעליך להיות קשוב היטב לאמונות של העם שלך. זה מה שעומד בלב העניין. כאשר יש חילוקי דעות... יווצר ואקום שיוביל לתסיסה".

אסד. "סוריה יציבה". תצלום: אי-פי

אסד אמר כי בכוונתו לבצע רפורמות פוליטיות השנה, במסגרתן יזום בחירות מוניציפאליות, יעניק יותר כוח לארגונים לא-ממשלתיים ויגבש חוק תקשורת חדש. עם זאת, הוסיף אסד כי הוא לא מתכוון ליישם רפורמות מהירות וגורפות כפי שדורשים המפגינים ברחובות קהיר ותוניס. הנשיא הסורי אמר כי הקריאות לרפורמות פוליטיות גורפות יכולות להתברר כלא-יעילות אם החברות הערביות אינן מוכנות להן. "האם זה הולך להיות עידן חדש שיהיה כאוטי יותר או ממוסד יותר? זאת השאלה", אמר אסד, "וזה אינו ברור עדיין".

בראיון התייחס אסד גם ליחסי דמשק עם טהראן ואמר כי "אף אחד לא יכול להתעלם מאיראן, בין אם אתם אוהבים זאת או לא". הנשיא הסורי נגע בדבריו גם בסכסוך במזרח התיכון ואמר כי דמשק עדיין פתוחה לדיאלוג עם ישראל על מנת להשיב לידיה את רמת הגולן. אולם, לדעתו ראש הממשלה נתניהו לא ילך בדרכו של קודמו אולמרט, שלפי אסד, היה קרוב להשגת הסכם שלום ב-2008. "לא, (תהליך השלום) הוא לא מת, בגלל שאין שום אפשרות אחרת". לדבריו, "אם מדברים על 'מות' של תהליך השלום אז זה אומר כי כולם צריכים להתכונן למלחמה הבאה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ