עסקנים, קרובים ומיליונרים: כל אנשי הנשיא ומשפחתו

משפחת השלטון במצרים עטפה עצמה בסוללה של בעלי הון ומקורבים, שיצרו עם השנים מערך מסואב של שחיתות שלטונית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

זכויות אדם, חופש ביטוי, אבטלה ודמוקרטיזציה הם נושאים כבדי משקל במכלול טענותיהם של המפגינים נגד משטרו של מובארק. כמו בתוניסיה, גם במצרים עטפה את עצמה משפחת השלטון בסוללה של אנשי עסקים, בעלי הון ומקורבים אשר יצרו עם השנים מערך מסואב של שחיתות שלטונית שהיתה נושא תכוף לביקורת נוקבת.

קרוב לשבעים אנשי עסקים עשירים מכהנים היום בפרלמנט של מצרים, אבל עיקר הביקורת מופנית אל קומץ אנשי עסקים אשר נמצאים בסביבה הקרובה של מובארק, חלקם בני משפחתו. כך למשל חתנו של גמאל מובארק, אביה של חדיג'ה אשתו, הוא מחמוד אל-גמאל, בעליה של אחת מחברות הקבלנות הגדולות של מצרים. אל-גמאל גם מימן את חתונת השניים, "בה לבשה הכלה שמלה בעלות של 30 אלף דולר וענדה טבעת בעלות של כ-10 אלפים דולר", כפי שטרחו כתבי הרכילות במצרים לדווח בשנת 2007.

מקורב אחר הוא ד"ר אברהים כאמל אחד מאנשי העסקים העשירים ביותר במצרים אשר מחזיק בבעלות בקונגלומארט "כאתו". תאגיד זה שולט בכ-16 חברות ובהן חברות תיירות, בנייה ונופש. למרות מעורבותו העמוקה בפוליטיקה המצרית, תוך ניצול הונו, כאמל איננו האיש הרע. לתואר הזה זוכים שני מיליארדרים אחרים. האחד, הישאם טלעת מוסטפא, והשני אחמד עז. שניהם מקורבים מאוד למשפחת הנשיא, ועל פי דיווחים במצרים שניהם עשו את הונם בסיוע בניו של הנשיא, גמאל ועלאא, ששומר על פרופיל ציבורי נמוך אך פעיל מאוד בעולם העסקים המצרי.

מוסטפא הוא ידיד קרוב נוסף של גמאל וגם קרוב משפחה של אמו, סוזאן מובארק. בבעלותו "קבוצת טלעת מוסטפא" TMG, חברת הנדל"ן הגדולה במצרים. על פי העיתון המצרי אל-שורוק היה גמאל מובארק שותפו העסקי של מוסטפא ויחד הם ביצעו כמה עסקות עם איש העסקים הסעודי המיליארדר אל-ווליד. אולם מוסטפא גרם לזעזוע במשפחת השלטון ובמצרים כולה כאשר התברר שהיה אחראי לרצח הזמרת הלבנונית היפהפייה סוזאן תמים בביתה בדובאי בשנת 2008. על מוסטפא נגזר עונש מוות בשל רצח תמים אבל אחרי מאבק משפטי הוחלט לקיים משפט חוזר, בו הוא נידון למאסר ארוך.

אחמד עז הוא טיפוס שונה. הוא שייך לאליטה העסקית והפוליטית של מצרים. עז, יליד 1959, בוגר הפקולטה להנדסה באוניברסיטת קהיר ובנו של עבד אל-עזיז עז שהיה גנרל בצבא המצרי. הדיווחים במצרים מספרים עליו כי התחתן עם צעירה ישראלית בשנת 1956, ונולד להם בן - אחמד. בכינוס כלכלי בעמאן ב-1995 נפגש גמאל מובארק עם אחמד עז ובזכות החברות הוא הפך לחבר בוועדת המדיניות שממנה התפטר השבוע, במועדון העסקים האמריקאי מצרי, ובוועדת דור העתיד. בהמשך הוא מונה לעמוד בראש ועדת הארגון של המפלגה. על פי הדיווחים בעיתונות המצרית, בשנת 1997 קיבל עז הלוואה מהמיליארדר האיטלקי דאנילי בסכום של 600 מיליון דולר בערבות ממשלת מצרים לצורך הקמת מפעל ליציקת פלדה במפרץ סואץ. גם המדינה השתתפה במאמץ והשקיעה כ-3 מיליארד דולר בתשתיות המפעל. לימים הפך עז לאיל הפלדה הגדול ביותר במצרים.

לגמאל מובארק קשרים הדוקים גם עם תעשיית הטלקומוניקציה במצרים דרך חבריו ובמיוחד דרך גמאל סאדאת, בנו של הנשיא המנוח שמכהן כיו"ר חברת הסלולר "איתיסאלאת". גם מגדי ראסח, אביה של אשתו של עלאא מובארק, הוא איל תקשורת במצרים, ואחד הבעלים (יחד עם שני בנקים גדולים במצרים) של חברת טלקום איג'יפט - שהיא גם מפעילת רשת הסלולר השנייה בגודלה.

אולם קשריו העסקיים של גמאל מובארק אינם מסתיימים כאן, ועם חבריו נמנים בעלים של חברת פטרוכימיים, חברות תרופות, חברות נפט, יבואני מכוניות ובעלים של תאגידי מזון. שינוי בפרמידת השלטון עלול לחולל לפיכך לא רק אובדן כספי לבעלי החברות, הוא עלול לפגוע בתשתית הכלכלית של מצרים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ