הולנד הקפיאה את קשריה עם איראן

זאת, במחאה על הוצאה להורג של אשה בעלת אזרחות הולנדית שהורשעה בהברחת סמים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

(רויטרס). ממשלת הולנד הקפיאה את קשריה עם איראן, זאת במחאה על הוצאתה להורג של אשה איראנית בעלת אזרחות הולנדית. משרד החוץ ההולנדי אמר כי הוא "מזועזע והמום מהמעשה הזה שנעשה בידי משטר ברברי".

זהארה בהראמי, בת 46, הוצאה שלשום להורג בתלייה לאחר שהורשעה בסוף השבוע בהברחת סמים לאיראן, כך הודיעו רשויות איראן, שהוסיפו כי בהראמי הורשעה בהברחת קוקאין מהולנד לאיראן, לאחר שנמצאו ברשותה 450 גרם של הסם. משפחתה האשימה את טהראן בזיוף ההאשמות נגדה. בהראמי נעצרה לאחר שהשתתפה בהפגנות נגד המשטר באיראן ב-2009. בנוסף, איראן אינה מכירה באזרחות כפולה.

בעקבות ההוצאה להורג, משרד החוץ של הולנד הודיע כי הוא מקפיא את כל הקשרים "הרשמיים בין דיפלומטים ועובדי מדינה" עם איראן. כל פגישה או קשר עם האיראנים חייבים כעת לקבל אישור מראש בכתב. שר החוץ של הולנד, אורי רוזנטל, הודיע כי שגריר איראן זומן להסביר את ההחלטה להוציא את בהראמי להורג.

המשרד גם המליץ לכל בעלי אזרחות כפולה - הולנדית ואיראנית - לא לנסוע לאיראן, בנימוק שכעת לפקידי הקונסוליה לא תהיה גישה אליהם אם יזדקקו לסיוע. לאחר תלייתה של זהארה בהראמי מגיע מספר בני האדם שנתלו באיראן השנה ל-70 כמעט. בשבוע שעבר הוציאה איראן להורג שני בני אדם שהשתתפו בהפגנות נגד המשטר.

במקביל, הפרלמנט של איראן אישר ברוב דחוק את מינויו של עלי אכבר סלאחי לשר חוץ, שעליו המליץ הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. משרתו נותרה פנויה מאז פיטוריו הפתאומיים של השר הקודם, מנושהר מותאקי, בשנה שעברה.

"סלאחי קיבל 146 קולות והבטיח בכך שהצבעת האמון תעבור בבית המחוקקים", אמר יו"ר הפרלמנט, עלי לריג'אני. בפרלמנט 294 חברים, שעה ש-243 מהם נכחו בהצבעה אתמול.

אחמדינג'אד, שספג ביקורת על ריכוז כוח רב מדי בידיו, יכול לראות באשרור מינויו של סלאחי הישג משמעותי. "היום אנחנו זקוקים למדיניות חוץ שקופה, פעילה, רבת עוצמה והשפעה", אמר הנשיא לפרלמנט. "שיתוף הפעולה בין הממשלה לפרלמנט חשוב מאוד ובאמצעותו נסב אכזבה לאויבינו", הוסיף.

אחמדינג'אד רצה במינויו של סלאחי לתפקיד עוד ב-2005, כאשר נבחר בראשונה לנשיאות, אולם אילוצים פנימיים כפו עליו את מינויו של מותאקי, שיחסיו עם הנשיא לא התנהלו מעולם על מי מנוחות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ