"הבגידה הגדולה": נשיא צרפת מציע ללמד אנגלית כבר מגיל שלוש

תוכניתו של ניקולא סרקוזי מעוררת סערה ציבורית, וגוררת השוואות לשיתוף הפעולה עם גרמניה במלחמת העולם ה-2

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

לונדון. הוא עושה ג'וגינג, אוהב לצפות בסרטים הוליוודיים ונהנה לנפוש באזורים כפריים באנגליה. מעת לעת הוא גם נראה חובש כובע בייסבול. הייתכן שנשיא צרפת ניקולא סרקוזי מעדיף את התרבות האנגלו-סקסית? זאת דורשים לדעת אזרחים צרפתים נבוכים במקצת המעדיפים לשמור על טהרת השפה.

ומתברר, שכל זה היה רק ההתחלה. נשיא צרפת עורר כעת סערה של ממש בארצו כשאמר שצעירי צרפת צריכים ללמוד "את השפה של שייקספיר", הצעה שגררה השוואות לשיתוף הפעולה עם גרמניה בתקופת הכיבוש הנאצי.

זה התחיל בהצהרה של שר החינוך בממשלתו של סרקוזי, לוק שאטל, שאמר כי "בתקופתנו בצרפת אי שליטה באנגלית היא מגבלה", ובחשיפת תוכנית חדשה להתחיל ללמד אנגלית בעזרת מחשבים בגני ילדים החל מגיל שלוש, ובהבטחה לעודד חילופי סטודנטים. שאטל טען שבדומה לניסיון הכושל למנוע ממזון מהיר לחדור לתחומי צרפת, כך הקרב לדחיקת האנגלית נחל תבוסה כבר לפני שנים, ולכן על הצרפתים להתחיל להכשיר עצמם לשונית לעידן החדש שבו אנו חיים. מדובר בשינוי מוחלט לעומת הגישה המסורתית שנקט המנהיג הצרפתי המפורסם ביותר, שארל דה גול, שסירב לדבר אנגלית בציבור, וכעת ודאי מתהפך בקברו לנוכח ההצעה שפעוטות צרפתים ילמדו אנגלית בגן. במקרה ידוע אחר, נשיא אחר לשעבר של צרפת, ז'אק שיראק, יצא מפגישה בבריסל, לאחר שצרפתי פנה בה אל הנוכחים באנגלית. אריק זמור, אינטלקטואל ימני בולט העומד בראש המתנגדים לתוכניות שעליהן הכריז סרקוזי בתחום לימודי השפות, טוען כי הוראת אנגלית בגיל כה מוקדם תביא לדלדול השפה הצרפתית היקרה. הרצון ללמוד אנגלית, אמר זמור לסאנדיי טיימס הבריטי, הוא רק "אופנה", בדומה "ללימוד גרמנית בתקופת הכיבוש הנאצי". זמור ממשיך ומשבח את הרתיעה של צרפת מלימוד אנגלית כמעין "התנגדות לשונית לא מודעת לקולוניזציה של התודעה".

כיום בבתי ספר רבים בצרפת מלמדים אנגלית ושפות זרות אחרות מגיל שבע, אולם צרפת עדיין מפגרת אחרי מדינות רבות אחרות באיחוד האירופי, מבחינת רמת האנגלית של תושביה. העובדה שכל סרט בשפה זרה בבתי קולנוע ובטלוויזיה מדובב לצרפתית אינה תורמת לכך - וגם לא הגבלת משך הזמן שבו מותר לשדר מוזיקאים זרים ברדיו.

המחלוקת עברה לפסים אישיים כשמבקרי התוכניות ציינו שסרקוזי, הידוע בשימוש התכוף שלו בסלנג, צריך ללמוד לדבר צרפתית תקינה, לפני שהוא ממליץ לאחרים ללמוד שפה שנייה. פרנסואה לונקל, פוליטיקאי מהאופוזיציה, גינה בפומבי את יחסו הבלתי הולם של הנשיא לצרפתית, שבא לידי ביטוי בטעויות תחביריות ובשימוש שלו ב"ביטויים גסים". הוא קרא לממשלה לפעול להפסקת "המתקפות על תרבות ארצנו ועל המוניטין שלה בעולם". פרשנים באינטרנט ניסחו את דעתם בצורה בוטה יותר: "סרקוזי הוא בריון שמנבל את הפה ולא אכפת לו מהשפה, מהתרבות ומהמורשת שלנו", כתב אחד מהם. ואילו אחר קרא "ללמד נשיאים נמוכי קומה ובני 56 צרפתית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ