הצנוע הידוע

מקורביו של עלי חמנאי מנסים להציגו כסגפן מצניע לכת. האמת הפוכה: המנהיג העליון מעורב בעסקאות נפט במיליארדי דולרים, ומקדם את בנו כיורש

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"הוא מתעורר כחצי שעה עד שעה לפני תפילת הבוקר, שאחריה ייצא להליכה של 45-60 דקות. ביום שבו הוא מתכוון ללכת למקום מרוחק הוא לוקח אתו את הקוראן כדי להתפלל במקום שאליו יגיע. אנחנו, השומרים, איננו מתירים לו ללכת לאותו הר פעם שנייה, פן יחשוף האויב את מקומו ויפגע בו. הוא 'משתמש' בכל ההרים שבסביבת טהראן, אין הר ספציפי שאליו הוא הולך".

זהו סדר היום של האייתוללה עלי חמנאי, המנהיג העליון של איראן, כפי שתיאר שומרו, גולאם שאהפסנדי, לירחון האיראני "איתמאד" - סיפור אחד משלל הסיפורים האנושיים שמתפרסמים באיראן על ידי מקורביו של חמנאי כחלק מבניית דמותו כאדם רגיל, אזרח מן השורה, שעושה את מה שרוב בני האדם עושים. שאהפסנדי ממשיך ומספר ש"אחרי התפילה אוכל חמנאי את ארוחת הבוקר ואז פונה לעבודה משרדית עד זמן תפילת הצהריים. אם הוא היה בישיבת עבודה לפני התפילה, יאכל צהריים בחברת המשתתפים בישיבה אחרי התפילה. את שעות אחר הצהריים והערב יבלה בדרך כלל בספרייתו".

חמנאי כמעט שאיננו מופיע בציבור, ואם הוא מתכוון לבקר במקום ציבורי, יחידה מיוחדת של משמרות המהפכה תכין את הביקור ימים ארוכים מראש. מועמדים ליחידה עוברים בדיקות בדיקות קפדניות ביותר על ידי המודיעין של משמרות המהפכה, ולאחר מכן מצפה להם הכשרה ארוכה ומפרכת.

מקורבי המנהיג מנסים גם לייחס לו צניעות וסגפנות. כך למשל סיפר האייתוללה אבואלהסן מהדווי, חבר במועצת המומחים מאזור אספהאן, שלא זו בלבד שחמנאי חי בצמצום, הוא גם נאלץ מדי פעם ללוות כסף מחבריו כדי להתקיים. ראש לשכתו סיפר שהוא עצמו הלווה כסף לבוס שלו, "והוא מחזיר כאשר יש לו". אבל מבקרי חמנאי אינם קונים את סיפורי הצניעות וטוהר המידות הללו. פרשיות השחיתות של בני משפחתו ידועות להם היטב, וגם העובדה שהמנהיג העליון גובה כספים הרבים בעבור אישורם של פרויקטים המתבצעים על ידי מוסדות הצדקה עתירי הממון שבניהולו.

חותנו של חמנאי, גולאם-עלי חדאד עאדל, שהיה יו"ר הפרלמנט, מכחיש בכל תוקף את הטענות הללו, וקובע שחמנאי מעולם לא נטל כסף לעצמו. אלא שחדאד עאדל עצמו יושב בדירקטוריון של חברת "פטרו-נהאד", גוף שחמנאי הקים כדי לשלוט על כל עסקאות הנפט של איראן. לצדו בדירקטוריון יושב חתנו, בנו של חמנאי, מוג'תבא. על פי הוראת המנהיג העליון, כל עסקאות הנפט של כל החברות האיראניות בענף צריכות לעבור דרך "פטרו-נהאד". לפני שנה ניסחה החברה את תנאי עסקת הנפט האדירה עם בייג'ין - בהיקף של 4.7 מיליארד דולר - לפיה תקדח סין נפט בשדה פארס הדרומי. בינתיים הודיעה סין שהיא מעכבת את הפרויקט.

האתר petroleumworld.com, שמתמחה בתעשיית הנפט הדרום אמריקאית, דיווח בשבוע שעבר שסין נכנעה ללחץ אמריקאי, ואף על פי שאיננה מכריזה על כך בגלוי, היא הבהירה לוושינגטון שתצמצם את פעילותה באיראן. מנגד, ייתכן שמדובר בצעד שנועד ללחוץ על טהראן לתת לבייג'ין תנאים טובים יותר. איראן תלויה בסין בכל הנוגע ליבוא בנזין, וגם זקוקה לה כמגן מפני סנקציות בינלאומיות נוספות.

על פי דיווח של אתר אופוזיציה איראני, "פטרו נהאד" שיתפה באחת העסקאות הגדולות שלה עם מדינת איחוד הנסיכויות גם את מפקד משמרות המהפכה מוחמד עלי ג'עפרי. על פי תנאי העסקה, איראן תמכור לאיחוד נסיכויות המפרץ נפט במחיר נמוך ממחיר השוק, בתמורה ל-89 מיליארד דולר במזומן ו-89 מיליארד דולר בשווי סחורות. אם הדיווח הזה מדויק, הוא מפריך את הצהרותיה של האחרונה כי תצמצם את פעילותה העסקית עם איראן.

חמנאי בן ה-70 איננו מומחה לנפט, אבל הוא יודע איך לבנות קואליציות פוליטיות-משפחתיות כאלה, שיבטיחו את שרידות המשטר ואת תלותם של המנגנונים בו. על פי דיווחים באיראן, מוג'תבא איננו רק הציר שסביבו מסתחררות עסקאות הנפט, אלא גם מי שמיועד בבוא היום להחליף את חמנאי. הוא האיש שעמד מאחורי הצלחתו של מחמוד אחמדינג'אד בבחירות ב-2005, והוא זה שדאג ל"הצלחתו" בבחירות ב-2009. מוג'תבא בן ה-42 אמנם מחזיק רק בדרגה בינונית בהיררכיה הדתית, אבל הוא למד על ברכיהם של אייתוללות "נכונים" ומקושר היטב אל האליטה הדתית מן הזרם השמרני הקיצוני. כך למשל, האייתוללה עזיז חשוואקת, חבר בכיר במועצת המומחים שבסמכותה למנות (או לפטר) את המנהיג העליון, הוא חותנו של אחיו, מוסטפה, ותומך נלהב של מוג'תבא שנחשב לקיצוני בדעותיו אף יותר מאביו.

מערכת קשרים מסועפת ומסואבת זאת - על פי דיווחים במערב מחזיקים גיבורי הרשת מאות מיליוני דולרים בחשבונות בחו"ל - מנוהלת מלשכתו של חמנאי הצנוע, שנזקק להלוואות מחברים. זו המערכת שמכינה כבר עכשיו את הבחירות לפרלמנט שיתקיימו במארס 2012, ואשר שמה לה למטרה לסלק את הרפורמיסטים מכל מרכזי הכוח הפוליטי. מול הכוח האדיר הזה קבע בשבוע שעבר מנהיג התנועה הירוקה, מיר חוסיין מוסאווי, ש"לא יהיה טעם להתמודד בבחירות". חמנאי יוכל להמשיך לטייל בהרים, לנשום אוויר צח וללוות כספים.

חמנאיצילום: תצלום: רויטרס
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ